środa, 20 maja 2015

Relacja ze spotkania Klubu Zdrowia – profilaktyka chorób oczu wieku starczego

Wczoraj odbyło się spotkanie dyskusyjnego Klubu Zdrowia, na którym mówiliśmy o profilaktyce chorób oczu wieku starczego.

Starsi ludzie narażeni są na choroby oczu, do których zaliczamy zaćmę, starcze zwyrodnienie plamki żółtej i jaskrę. Prawie co trzecia osoba w wieku 65 lat cierpi na któreś z tych schorzeń. Elementy stylu życia, a zwłaszcza dieta, aktywność fizyczna, palenie tytoniu, nadwaga i otyłość odgrywają istotną rolę w rozwoju tych chorób.

Badania dowodzą, że dieta bogata w niskoprzetworzone produkty roślinne może chronić przed rozwojem chorób oczu wieku starczego. Podobnie codzienna aktywność fizyczna, dieta niskotłuszczowa i niskocholesterolowa oraz dieta bez nadwyżek białkowych zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania na którąś z tych chorób. Do czynników ochronnych zaliczyć można szczególnie luteinę i zeaksantynę, związki występujące w zielonolistnych warzywach.

Według badań naukowych w profilaktyce chorób oczy wieku starczego najlepiej stosować dietę wegańską – ta grupa w licznych badaniach okazała się grupą najniższego ryzyka.

Po dyskusji miał miejsce pokaz przygotowywania surówki z czerwonej kapusty oraz degustacja gołąbków z kaszą i grzybami, surówki z marchewki i zupy jarzynowej przygotowana przez bar wegetariański Green Way.

Więcej nt. chorób oczu wieku starczego w książce dr. Romana Pawlaka pt."Zatrzymaj młodość. Jak opóźnić proces starzenia się i żyć bez chorób".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".