środa, 10 czerwca 2015

Jedzenie, które chroni przed rakiem

Powiedzenie głosi: „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Onkolodzy potwierdzają, że ta zasada ma duże znaczenie w profilaktyce nowotworów. Wybór tego, co znajdzie się na naszych talerzach, przemawia na rzecz zdrowia albo choroby. Najlepsze antidotum na raka to właściwa żywność. Ocenia się, że jedną trzecią wszystkich przypadków raka wywołuje zła dieta, a ponad 40 proc. zachorowań można by uniknąć, zmieniając styl życia oraz wzbogacając codzienne menu w substancje antynowotworowe.

Zapraszamy Państwa na wykład dr. hab. Jerzego Gubernatora z Uniwersytetu Wrocławskiego, który od szeregu lat zajmuje się metodami walki z nowotworami, poprzez zastosowanie najnowocześniejszych zdobyczy naukowych. Podczas wykładu usłyszymy m.in.:
  • dlaczego żywność roślinna ma działanie przeciwnowotworowe
  • które substancje roślinne są najaktywniejsze w walce z rakiem
  • jakie korzyści zdrowotne czerpać można z fitozwiązków zawartych w warzywach i owocach
  • jak działają fitozwiązki w ludzkim organizmie
  • czy można uchronić się od raka jedząc dużo warzyw i owoców
  • dlaczego rośliny kapustne są bardzo zdrowe
Kiedy: 20 czerwca
Godzina: 18.00
Gdzie: ul. Zeylanda 11 w Poznaniu, I piętro
Wstęp bezpłatny

Po wykładzie odbędzie się konkurs, w którym nagrodą będzie ciekawa książka. Po konkursie zaprosimy na przeciwnowotworową degustację. Dodatkowo, dla każdego uczestnika przewidziano miły upominek.

Projekt współfinansowany za pośrednictwem ASI Polska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".