wtorek, 2 czerwca 2015

Biblia a dieta – czyli jak było na początku

Zapraszamy do wysłuchania wykładu Agaty Radosh pt. "Biblia a dieta – czyli jak było na początku", który jest kontynuacją serii Biblia a zdrowie. Wykład przedstawiony został podczas spotkania Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij po zdrowie, dnia 26 października 2014 roku w Poznaniu.

Świat został stworzony przez Boga z nicości. W szóstym dniu tygodnia stwarzania uczyniony został człowiek, któremu Bóg - Stworzyciel wskazał na pokarm jaki ma spożywać: „Potem rzekł Bóg: Oto daję wam wszelką roślinę wydającą nasienie na całej ziemi i wszelkie drzewa, których owoc ma w sobie nasienie: niech będzie dla was pokarmem!" (Rdz 1,29). W pewnym momencie historii świata Bóg jednak zezwolił na jedzenie mięsa. Co wpłynęło na taką decyzję? Czy Bóg dał przyzwolenie na jedzenie każdego rodzaju mięsa? Czy w XXI wieku życie człowieka zależne jest od konsumpcji mięsa? Czego możemy nauczyć się z historii starożytnego Izraela? Dlaczego chrześcijanie wezwani są do reformy sposobu odżywiania się?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".