Nagranie wykładu Lilianny Frankowskiej, prezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, które miało miejsce 16 lutego 2013 w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia w Poznaniu. Wykład porusza m.in. zagadnienie objawów choroby i schematów leczenia, jak również zapobiegania infekcjom odkleszczowym. Zainteresowanych zachęcamy także do odsłuchania nagrania z pytaniami do Lilianny Frankowskiej.
Niedobór witaminy B12 wśród osób stosujących dietę wegetariańską jest bardzo powszechny. Symptomy niedoboru mogą być łagodne (np. brak energii, dokoncentracja), więc osoby z niedoborem mogą ich nawet niedostrzegać. Mogą być też ukryte (np. obniżona gęstość kości, zaburzenia słuchu), jak również bardzo poważne (np. poronienia, wrodzone wady u noworodka, demencja, paraliż, padaczka, itd.). W tym tygodniu rozmawiałem z młodym meżczyzną w wieku 40. lat, który niedawno stracił funkcjonalność w kończynach. Pewnego dnia obudził się i zwyczajnie nie mógł wstać, czuł się jak sparaliżowany. Osobie tej postawiono diagnozę niedoboru witaminy B12.
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuńhttp://pytanienasniadanie.tvp.pl/25008733/borelioza-uwaga-na-kleszcze
OdpowiedzUsuńDobrze że takie materiały powstają. Teraz kleszczy jest tak dużo że bardzo łatwo zachorować na boreliozę, lepiej wiedzieć jak się jej wystrzegać :)
OdpowiedzUsuńBardzo dobry post, tym bardzo podoba mi się to że jest on przedstawiony w postaci filmików
OdpowiedzUsuńBardzo mi się podoba ten wpis, tym bardziej że jest przedstawiony w postaci wideo :)
OdpowiedzUsuńNajgorsze co można złapać to właśnie borelioza. Mój mąż musi się borykać z jej powikłaniami... przestrzegam wszystkich dbajcie o to żeby nie złapać kleszcza ;)
OdpowiedzUsuńMusze przyznać że nigdy w to nie wnikałam, nawet nie wiedziałam jak ta choroba wygląda, ale szczerze mówiąc lepiej dowiedzieć się podstaw o takich chorobach.
OdpowiedzUsuńZ tego co słyszałem od kuzyna, to jednym z najgorszych objawów są bóle stawów... Bywały dni, że nie mógł się swobodnie poruszać...
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim, trzeba siebie bardzo uważnie obserwować po spacerach... Przez jakieś małe niedopatrzenie albo zaniedbanie można sobie wielu problemów narobić...
OdpowiedzUsuń