Przejdź do głównej zawartości

EXPO Zdrowie — dla ciebie w Poznaniu — po raz pierwszy!

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia, Chrześcijańska Służba Charytatywna i C.H. Auchan Komorniki zapraszają do udziału w wystawie EXPO Zdrowie, która odbędzie się w niedzielę 10 marca, w godz. 14-17.30 w Galerii Handlowej C.H. Auchan Komorniki.

EXPO Zdrowie jest to mobilna wystawa na temat zdrowia. Celem Expo Zdrowie jest zmniejszenie zapadalności na choroby cywilizacyjne oraz poprawa jakości życia wśród mieszkańców miast, gdzie wystawy się odbywają. Staramy się to osiągnąć, promując zdrowy styl życia oraz zwracając uwagę na profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych.

Wystawa promuje osiem podstawowych zasad zdrowego trybu życia, które związane są z odżywianiem, ćwiczeniami fizycznymi, wodą, słońcem, wstrzemięźliwością, powietrzem, odpoczynkiem i spokojem. Ocenia się, że gdyby w pewnych środowiskach zostały wprowadzone zasady zdrowia prezentowane podczas wystaw EXPO Zdrowie, odsetek przedwczesnych zgonów, zapadalności na choroby serca czy raka mógłby zmaleć o 60–80%, a średnia długość życia (przy równoczesnej poprawie jego jakości) – wzrosnąć o 6–12 lat. W efekcie pozwoliłoby to zredukować wydatki na zdrowie zarówno w budżetach domowych, jak i państwa.

Odwiedzający ekspozycje wystawy mogą wziąć udział w prostych badaniach profilaktycznych i dzięki temu sprawdzić stan swojego zdrowia. Uczestnicy przechodzą przez 8 stanowisk ekspozycji, które dostarczają informacji na temat podstawowych zasad zdrowia i czynników mających na nie wpływ. W programie wystawy planuje się bezpłatne badania, jak: wydolność oddechowa, zawartość tlenku węgla w płucach, pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, pomiar glukozy we krwi, pomiar tkanki tłuszczowej, wyliczenie BMI, masaż relaksacyjny i szkolenie Nordic Walking. Wszystkie wyniki badań zapisywane są na Osobistej Karcie Badań, która zostaje własnością uczestnika wystawy EXPO Zdrowie.

W trakcie wystawy będzie można odbyć konsultację z lekarzem, dietetykiem i terapeutą uzależnień. Dodatkową atrakcją będzie możliwość poznania swego wieku biologicznego w oparciu o program prof. Lestera Breslow.

Osoby biorące udział w wystawie otrzymają kolorowe broszury, które ułatwią im zapamiętanie najważniejszych informacji dotyczących zdrowego stylu życia. Przygotowane stoisko z degustacją zdrowej żywności przekona, że zdrowe potrawy mogą być apetyczne, tanie i łatwe do przyrządzenia. Osoby chętne otrzymają przepisy kulinarne na smakowane potrawy. W punkcie sprzedaży literatury zdrowotnościowej uczestnik wystawy będzie mógł nabyć książki, które dostarczą więcej informacji, o tym jak zadbać o zdrowie.

Opuszczając wystawę korzystający z programu będzie wiedział, co korzystnie wpływa na zdrowie, i będzie zachęcony do wprowadzenia koniecznych zmian w stylu życia, w tym do rzucenia nałogu palenia papierosów, aby ustrzec się chorób i zachować witalność na długie lata.

Zatem - do zobaczenia na wystawie EXPO Zdrowie - 10 marca w C. H. Auchan Komorniki! Czekamy na ciebie i twoją rodzinę!

Wysłuchaj zaproszenia na wystawę EXPO Zdrowie w Poznaniu 

Organizatorzy dziękują serdecznie Galerii Handlowej Auchan Komorniki za wsparcie projektu i użyczenie lokalu pod realizację wystawy EXPO Zdrowie.

Komentarze

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

Czy należy ograniczyć spożywanie cholesterolu w diecie? Część 4, ostatnia

W poprzednich częściach tej serii artykułów wspomniałem o tym, że w ostatnio wydanych zaleceniach dietetycznych odnośnie profilaktyki chorób pominięto to, które dotyczyło ograniczenia spożywania cholesterolu. W ostatnim artykule wspomniałem również, że najnowsze badania nie dają podstaw do usunięcia tego zalecenia. Przeciwnie, wykazały one związek między spożyciem cholesterolu a poziomem cholesterolu w surowicy krwi, wystąpieniem cukrzycy, a także potencjalnie wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych. W tym artykule omówię podstawy na których opierały się wcześniejsze badania, w których zachęcano do ograniczenia spożycia cholesterolu w diecie. Zalecenia ograniczenia spożywania cholesterolu zostały oparte na bazie czterech różnych dowodów. 1) wyniki badań na zwierzętach; 2) skład blaszek miażdżycowych; 3) związek między spożyciem cholesterolu a wystąpieniem chorób sercowo-naczyniowych w badaniach epidemiologicznych i 4) badaniach z osobami, którym podano różna ilość cholesterolu w d...

Czy należy ograniczyć spożywanie cholesterolu w diecie? Część 2

Jak już wspomniałem, w pierwszej części mojej pracy, dokument Dietary Guidelines for Americans wydawany jest co pięć lat. W pierwszej jego wersji z roku 1980 czytamy: „Unikaj spożywania zbyt dużej ilości tłuszczu, tłuszczu nasyconego i cholesterolu.” 1 Dalej w tym samym dokumencie czytamy: „(...) rozsądne jest, żeby społeczeństwo amerykańskie obniżyło spożywanie tłuszczu, tłuszczu nasyconego i cholesterolu.” 1 W wersji tego dokumentu z roku 1985 pierwsze z wyżej przytoczonych zaleceń jest powtórzone słowo w słowo. Poza tym, czytamy w nim między innymi, że „(...) kraje takie jak nasz, w których dieta zawiera dużą ilość tłuszczu (szczególnie tłuszczu nasyconego) i cholesterolu mają tendencję posiadania wysokiego cholesterolu we krwi. (...)”. 1 W kolejnej edycji dokumentu czytamy: „Wybierz dietę niskotłuszczową, z małą ilością tłuszczu nasyconego i cholesterolu.” 1  Dodatkowo, czytamy w nim: „Większość autorytetów na temat zdrowia zaleca dietę z niską ilością tłuszczu, tłuszczu ...

Czy należy ograniczyć spożywanie cholesterolu w diecie? Część 1

W Stanach Zjednoczonych co pięć lat prawo amerykańskie nakazuje opublikowanie nowych zaleceń dietetycznych, które mają na celu obniżenie ryzyka chorób wśród Amerykanów. Zalecenia te publikuje się w dokumencie zwanym Dietary Guidelines for Americans. W zależności od edycji wydania dokument zawiera również rok, który wskazuje, na który okres czasu dane wydanie jest aktualne. Najnowsza edycja tego dokumentu nazywa się Dietary Guidelines for Americans 2015, co oznacza, że zawarte w tym dokumencie zalecenia są aktualne między rokiem 2015 a 2020.

Czy należy ograniczyć spożywanie cholesterolu w diecie? Część 3

Według najnowszych zaleceń zawartych w dokumentach Dietary Guidelines for Americans i zaleceń wydanych wspólnie przez Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne i Amerykańskie Kolegium Kardiologów, nie ma poparcia w badaniach naukowych pogląd, że należy ograniczyć spożywanie cholesterolu w diecie. 1,2 Poniżej przeanalizuję wyniki kilku metaanaliz, które oszacowały wpływ spożycia cholesterolu na poziom cholesterolu w surowicy krwi i występowanie chorób. Szczegółowe wyniki dwóch metaanaliz zostały już wspomniane w pierwszej części tej serii artykułów. W roku 1992 dr Paul Hopkins opublikował wyniki metaanalizy odnośnie wpływu spożywanego cholesterolu w diecie na bazie 98 wyników badań. 3 W trzech z badań włączonych do tej metaanalizy średni poziom cholesterolu w surowicy krwi wśród uczestników badania był niższy pod koniec badania w porównaniu do poziomu na początku badania. We wszystkich pozostałych badaniach (razem 95) poziom w surowicy krwi się podwyższył. Dr Hopkins na bazie ...