Przejdź do głównej zawartości

Jak pozbyć się zgagi?

Czym jest zgaga, skąd się bierze i jak ją zwalczyć? Jak leczy się zgagę i czy konieczna jest operacja?

Czym jest zgaga?

Zgaga jest typowym objawem choroby refluksowej przełyku (GERD). Choroba objawia się również pustym odbijaniem lub cofaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Często dolegliwości te określane są jako pieczenie za mostkiem, ból w klatce piersiowej, nadkwasota, kwaśne odbijania czy ból górnej części brzucha. Nasilają się w ułożeniu na wznak, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku, w pozycji pochylonej, spiętej paskiem i podczas parcia.

Ponieważ żołądek wydziela silny kwas (kwas solny), występowanie zgagi może prowadzić do zapalenia przełyku i nadżerek błony śluzowej przełyku. Osoby po 70. roku życia mają ponad trzykrotnie wyższe prawdopodobieństwo rozwoju tego schorzenia niż osoby poniżej 21. roku życia.

Skąd się bierze zgaga?

Pacjenci najchętniej stosują na te przypadłości leki zobojętniające kwas żołądkowy na bazie glinu, wapnia i magnezu. Trzeba jednak przyznać, że choć mogą one przynieść chwilową ulgę, to nie zaleca się ich długotrwałego przyjmowania. Lepiej znaleźć przyczyny problemu i dążyć do ich maksymalnego wyeliminowania.

Szukając przyczyn zgagi, rzadko prowadzi się badania wpływu diety na jej występowanie. Przyczyn niedomykalności dolnego zwieracza przełyku szuka się raczej w czynnikach stylu życia. Coraz większą wagę przewiązuje się do badania czynników natury psychicznej i stresu, które mogą wpływać na nasilenie objawów chorobowych.

Niektóre pokarmy i napoje osłabiają siłę skurczu zwieracza, np. mięta pieprzowa, czosnek, cebula, alkohol i napoje gazowane. Badania wskazują, że także pokarmy tłuste, smażone, mocno przyprawione i pikantne nasilają zgagę. Pacjenci z zapaleniem przełyku uważają za drażniące działanie kawy, czekolady, cytrusów i kwaśnych owoców. Zauważono, że wśród palaczy tytoniu i osób używający alkohol, zgaga występuje częściej niż u niepalących, dlatego w chorobie refluksowej przełyku zaleca się odstawić używki. Również otyłość, zaburzenia hormonalne, niektóre leki, ciasne ubrania i paski zwiększają ryzyko dolegliwości.  W przypadku otyłości należy dążyć do redukcji masy ciała.

Uważa się, że wśród czynników dietetycznych największy wpływ na objawy zgagi mają dwa elementy: tłuste posiłki i błonnik. Pierwszy z nich uznany jest za szkodliwy, natomiast drugi ma działanie korzystne. Dieta wysokobłonnikowa obniża więc prawdopodobieństwo pojawienia się symptomów choroby refleksowej przełyku oraz wykazuje działanie terapeutyczne.

Współcześnie podejmuje się próby poszukiwania czynników o charakterze psychologicznym, które odpowiedzą na przyczyny pojawianie się i nasilanie objawów u chorych na GERD. W pewnych badaniach stwierdzono, że smutek, bezradność, przygnębienie, obawy, zmartwienia, widmo zagrożeń są najczęściej występującymi zaburzeniami w populacji osób z chorobą refluksową przełyku. Podkreśla się także wpływ stresu na nasilenie objawów choroby. Osoby narażone na długotrwałe stresy skarżą się na objawy refluksu.

Jak pozbyć się zgagi?

W profilaktyce i leczeniu choroby refluksowej przełyku najlepiej zmodyfikować czynniki stylu życia – zaprzestać palenia papierosów, picia kawy i alkoholu, znormalizować masę ciała, kontrolować stres, zadbać o higienę psychiczną, a szczególnie o właściwy sposób odżywiania się.

Częstsze posiłki, ale o mniejszej objętości, oraz właściwe nawodnienie (minimum 1,5 litra wody niegazowanej dziennie) zmniejszają uciążliwe dolegliwości. Ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Chcąc uniknąć nocnych problemów i zaburzeń snu, warto spać z wezgłowiem uniesionym o kilkanaście centymetrów.

W sytuacji gdy modyfikacja czynników stylu życia nie pomaga zmniejszyć nasilenia zgagi, można rozważyć skorzystanie ze środków farmakologicznych. W ostatecznym przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, mimo zastosowania maksymalnych dawek leków, lekarz może zaproponować zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Należy mieć na uwadze, że objawy refluksu można stosunkowo łatwo pomylić z symptomami w przebiegu choroby niedokrwiennej serca. Osoby, które cierpią z powodu refluksu, powinny zwracać uwagę na czas pojawienia się bólu w klatce piersiowej – ból wieńcowy ma związek z wysiłkiem fizycznym i ustępuje po odpoczynku. Każda niepokojąca sytuacja powinna być poddana konsultacji z lekarzem specjalistą.

Agata Radosh
siegnijpozdrowie.org

Artykuł został opublikowany w serwisie internetowym wieszjak.polki.pl

Komentarze

  1. Bardzo skuteczne są domowe 'sposoby'. Najlepszym z nich jest najczęściej szklanka zimnego mleka lub czegoś podobnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie uważam, że najlepszym sposobem na zgagę jest szklanka mleka. Spożycie mleka, łagodzi jedynie objawy zgagi i to na bardzo krótko. Zgaga po mleku szybko pojawia się ponownie, a jej powrót jest bardziej dokuczliwy niż przed wypiciem mleka.

      Usuń
  2. Witam serdecznie Pani Agatko.
    Moja corka ma wlasnie ten problem.Jest to dla niej bardzo uciazliwe. Ma 20 latj jest studentka.Wykluczyla juz ze swojej diety wiele rzeczy.Z jej studiami towarzyszy jej duzy stres zwlaszcza przed sesja.Co moze byc skuteczne a ronoczesnie nie szkodliwe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam! Tak, wiem, to często problem ambitnych studentów ;-) Stanom takim towarzyszy często zapalenie błony śluzowej żołądka. Bardzo ważne jest wypijanie 2 szklanek cieplej wody miedzy posiłkami, gdyż woda pomaga usunąć nadmiar kwasu solnego, przyczyniając się do znacznego zmniejszenia objawów. Jeśli sugestie w artykule (w tym kontrola stresu) nie okażą się wystarczająco skuteczne, polecam osłonowo wypróbować lek Neo Bianacid.

      Usuń
  3. Mi zawsze pomaga mleko, w sumie tylko to stosuję i zawsze jest potem ok. Raczej unikam tego co z apteki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na własnym przypadku odkryłam że picie kawy jak również jedzenie tłustego mięsa wzmacnia uczucie zgagi, po ograniczeniu tych dwóch produktów moje problemy znacznie się zmniejszyły i to bez brania leków. Polecam każdemu kto chce unikać nadmiernego przyjmowania leków.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

Pesto z podagrycznika z inspiracji taDzika

Zbliżał się powoli zachód słońca. Błękitne niebo i słońce świecące jeszcze swym blaskiem wyciągnęły mnie z domu. Wyszłam w moje ulubione pola, w miejsca gdzie spotykam się z ożywiającym powietrzem, które przywraca energię i poprawia samopoczucie. Czekał tam na mnie lekki powiew wiatru, unoszący się zapach kwitnących łąk, drzew i leśnych kwiatów, przyjemne ćwierkanie ptaków, paleta wiosennych kolorów i cudowne, cudowne widoki. Słoneczne promienie oświetlały łąkę. Wśród zieleni, jak perełka, pojawiła się sarenka. Wszystkie zmysły wyostrzone, a ja uniesiona i pobudzona do wdzięczności. Doświadczając radości z ruchu i obcowania z przyrodą, myślałam o dzikich roślinach rosnących wokoło i pod moim stopami. Niektóre z nich są przecież jadalne! Przyszła mi na myśl Monika – znajoma zielarka. Zastanawiałam się: gdyby tu była, to czy znalazłaby w tej trawie czosnek niedźwiedzi? I to było niesamowite – dokładnie w tym momencie otrzymałam wiadomość od Moniki ze zdjęciem kanapek przyrządzonych z pes...

Szybka surówka z czerwonej kapusty

Surówka z czerwonej kapusty nie należy do najczęstszych dodatków na codziennych stołach. Jednym z powodów wydaje się być czasochłonność w jej przygotowaniu. Poszatkowanie wymaga czasu i wysiłku, zwłaszcza bez szatkownicy. Poza tym brudzi ręce, deskę do krojenia i zlewozmywak. Czerwona kapusta ma jednak mnóstwo zalet. Jest tania i dobrze się przechowuje, a przede wszystkim jest bardzo zdrowa! To bogate źródło składników odżywczych i substancji prozdrowotnych, takich jak antyoksydanty, witaminy czy minerały. Może m.in. wspierać odporność, działać przeciwzapalnie i korzystnie wpływać na układ trawienny. Antocyjany, jako grupa polifenoli, działają przeciwutleniająco, chroniąc komórki przed uszkodzeniami spowodowanymi wolnymi rodnikami. Poza tym wspierają wchłanianie witamin, działają antyalergicznie i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Czerwona kapusta bogata jest w witaminy A, C, K, E oraz B, a także minerały, takie jak potas, wapń, żelazo i magnez.   Chcę popularyzować dania...

Jedzmy podagrycznik!

Podagrycznik pospolity 🌿🌿 należy do rodziny selerowatych. W średniowiecznej Polsce sprzedawano go jako warzywo na targowiskach. Dziś niektórzy chcieliby wykorzystać podagrycznik np. do sałatki, ale nie mają pewności, czy zerwą właściwą roślinę, bowiem podagrycznik można pomylić z innymi chwastami. O ile podagrycznik jest chwastem jadalnym, podobnie wyglądają pewne chwasty niejadalne. Myślę, że nabrałam już wprawy w temacie i chcę przekazać podstawowych osiem wskazówek, które upewnią was, że zerwaliście na pewno podagrycznik. Roślina ma rozgałęzione kłącze. Listki są pikowane. Podagrycznik posiada trzy grupy liści na łodyżce – grupa górna ma trzy listki, dwie grupy dolne mają po dwa listki (zwłaszcza młode rośliny), ale mogą mieć także po trzy. Listki nie są ze sobą połączone. Łodyżka nie ma włosków, jest naga. Łodyżka na całej długości ma charakterystyczne wyżłobienie (rowek). Przekrój łodyżki jest trójkątny. Przecięta łodyżka ma charakterystyczny zapach. W zielu p...

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

Pesto z pokrzywy i pietruszki

Dziś pada i pada. Wykorzystując okienko pogodowe, wyszłam popołudniu w moje pola, by zaczerpnąć świeżego powietrza i – nazbierać jakichś dzikich roślin! Przyniosłam do domu pęczek czubków młodych pokrzyw i przygotowałam coś na styl pesto. Wyszło rewelacyjne! Chcę zapisać ten przypis, a także podzielić się nim z Wami. Pokrzywa to roślina lecznicza znana ze swoich szerokich prozdrowotnych właściwości. Zawiera wiele witamin, minerałów, antyoksydantów i innych korzystnych związków, które wpływają pozytywnie na różne aspekty zdrowia. Pokrzywa wspomaga oczyszczanie organizmu, wspiera układ pokarmowy, poprawia krążenie i wzmacnia odporność. Natka pietruszki natomiast to nie tylko smaczny dodatek do potraw, ale także skarbnica zdrowotnych właściwości. Jest bogata w witaminę C, żelazo, kwas foliowy i beta-karoten, co pozytywnie wpływa na układ odpornościowy, widzenie, skórę i zapobiega anemii. Dodatkowo, natka pietruszki wspiera pracę wątroby i nerek, oraz działa moczopędnie. Użycie do pesto na...