Przejdź do głównej zawartości

Jak pozbyć się zgagi?

Czym jest zgaga, skąd się bierze i jak ją zwalczyć? Jak leczy się zgagę i czy konieczna jest operacja?

Czym jest zgaga?

Zgaga jest typowym objawem choroby refluksowej przełyku (GERD). Choroba objawia się również pustym odbijaniem lub cofaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Często dolegliwości te określane są jako pieczenie za mostkiem, ból w klatce piersiowej, nadkwasota, kwaśne odbijania czy ból górnej części brzucha. Nasilają się w ułożeniu na wznak, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku, w pozycji pochylonej, spiętej paskiem i podczas parcia.

Ponieważ żołądek wydziela silny kwas (kwas solny), występowanie zgagi może prowadzić do zapalenia przełyku i nadżerek błony śluzowej przełyku. Osoby po 70. roku życia mają ponad trzykrotnie wyższe prawdopodobieństwo rozwoju tego schorzenia niż osoby poniżej 21. roku życia.

Skąd się bierze zgaga?

Pacjenci najchętniej stosują na te przypadłości leki zobojętniające kwas żołądkowy na bazie glinu, wapnia i magnezu. Trzeba jednak przyznać, że choć mogą one przynieść chwilową ulgę, to nie zaleca się ich długotrwałego przyjmowania. Lepiej znaleźć przyczyny problemu i dążyć do ich maksymalnego wyeliminowania.

Szukając przyczyn zgagi, rzadko prowadzi się badania wpływu diety na jej występowanie. Przyczyn niedomykalności dolnego zwieracza przełyku szuka się raczej w czynnikach stylu życia. Coraz większą wagę przewiązuje się do badania czynników natury psychicznej i stresu, które mogą wpływać na nasilenie objawów chorobowych.

Niektóre pokarmy i napoje osłabiają siłę skurczu zwieracza, np. mięta pieprzowa, czosnek, cebula, alkohol i napoje gazowane. Badania wskazują, że także pokarmy tłuste, smażone, mocno przyprawione i pikantne nasilają zgagę. Pacjenci z zapaleniem przełyku uważają za drażniące działanie kawy, czekolady, cytrusów i kwaśnych owoców. Zauważono, że wśród palaczy tytoniu i osób używający alkohol, zgaga występuje częściej niż u niepalących, dlatego w chorobie refluksowej przełyku zaleca się odstawić używki. Również otyłość, zaburzenia hormonalne, niektóre leki, ciasne ubrania i paski zwiększają ryzyko dolegliwości.  W przypadku otyłości należy dążyć do redukcji masy ciała.

Uważa się, że wśród czynników dietetycznych największy wpływ na objawy zgagi mają dwa elementy: tłuste posiłki i błonnik. Pierwszy z nich uznany jest za szkodliwy, natomiast drugi ma działanie korzystne. Dieta wysokobłonnikowa obniża więc prawdopodobieństwo pojawienia się symptomów choroby refleksowej przełyku oraz wykazuje działanie terapeutyczne.

Współcześnie podejmuje się próby poszukiwania czynników o charakterze psychologicznym, które odpowiedzą na przyczyny pojawianie się i nasilanie objawów u chorych na GERD. W pewnych badaniach stwierdzono, że smutek, bezradność, przygnębienie, obawy, zmartwienia, widmo zagrożeń są najczęściej występującymi zaburzeniami w populacji osób z chorobą refluksową przełyku. Podkreśla się także wpływ stresu na nasilenie objawów choroby. Osoby narażone na długotrwałe stresy skarżą się na objawy refluksu.

Jak pozbyć się zgagi?

W profilaktyce i leczeniu choroby refluksowej przełyku najlepiej zmodyfikować czynniki stylu życia – zaprzestać palenia papierosów, picia kawy i alkoholu, znormalizować masę ciała, kontrolować stres, zadbać o higienę psychiczną, a szczególnie o właściwy sposób odżywiania się.

Częstsze posiłki, ale o mniejszej objętości, oraz właściwe nawodnienie (minimum 1,5 litra wody niegazowanej dziennie) zmniejszają uciążliwe dolegliwości. Ostatni posiłek powinien być zjedzony najpóźniej 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Chcąc uniknąć nocnych problemów i zaburzeń snu, warto spać z wezgłowiem uniesionym o kilkanaście centymetrów.

W sytuacji gdy modyfikacja czynników stylu życia nie pomaga zmniejszyć nasilenia zgagi, można rozważyć skorzystanie ze środków farmakologicznych. W ostatecznym przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi poprawy, mimo zastosowania maksymalnych dawek leków, lekarz może zaproponować zastosowanie leczenia chirurgicznego.

Należy mieć na uwadze, że objawy refluksu można stosunkowo łatwo pomylić z symptomami w przebiegu choroby niedokrwiennej serca. Osoby, które cierpią z powodu refluksu, powinny zwracać uwagę na czas pojawienia się bólu w klatce piersiowej – ból wieńcowy ma związek z wysiłkiem fizycznym i ustępuje po odpoczynku. Każda niepokojąca sytuacja powinna być poddana konsultacji z lekarzem specjalistą.

Agata Radosh
siegnijpozdrowie.org

Artykuł został opublikowany w serwisie internetowym wieszjak.polki.pl

Komentarze

  1. Bardzo skuteczne są domowe 'sposoby'. Najlepszym z nich jest najczęściej szklanka zimnego mleka lub czegoś podobnego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie uważam, że najlepszym sposobem na zgagę jest szklanka mleka. Spożycie mleka, łagodzi jedynie objawy zgagi i to na bardzo krótko. Zgaga po mleku szybko pojawia się ponownie, a jej powrót jest bardziej dokuczliwy niż przed wypiciem mleka.

      Usuń
  2. Witam serdecznie Pani Agatko.
    Moja corka ma wlasnie ten problem.Jest to dla niej bardzo uciazliwe. Ma 20 latj jest studentka.Wykluczyla juz ze swojej diety wiele rzeczy.Z jej studiami towarzyszy jej duzy stres zwlaszcza przed sesja.Co moze byc skuteczne a ronoczesnie nie szkodliwe.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam! Tak, wiem, to często problem ambitnych studentów ;-) Stanom takim towarzyszy często zapalenie błony śluzowej żołądka. Bardzo ważne jest wypijanie 2 szklanek cieplej wody miedzy posiłkami, gdyż woda pomaga usunąć nadmiar kwasu solnego, przyczyniając się do znacznego zmniejszenia objawów. Jeśli sugestie w artykule (w tym kontrola stresu) nie okażą się wystarczająco skuteczne, polecam osłonowo wypróbować lek Neo Bianacid.

      Usuń
  3. Mi zawsze pomaga mleko, w sumie tylko to stosuję i zawsze jest potem ok. Raczej unikam tego co z apteki.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na własnym przypadku odkryłam że picie kawy jak również jedzenie tłustego mięsa wzmacnia uczucie zgagi, po ograniczeniu tych dwóch produktów moje problemy znacznie się zmniejszyły i to bez brania leków. Polecam każdemu kto chce unikać nadmiernego przyjmowania leków.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

Witamina B12 - fakty i mity

Nagranie wykładu dr. Romana Pawlaka z USA poświęconego kwestii zapobiegania niedoborom witaminy B12. Wykład odbył się dnia 20 lipca 2013 r. w Poznaniu, w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że wiedza jaką posiadamy odnośnie witaminy B12 w świetle aktualnych doniesień naukowych jest nieprawdziwa. Niedobór witaminy B12 występuje dość powszechnie na całym świecie. W grupie osób narażonych na jej niedobór znajdują się miedzy innymi weganie (ludzie, którzy nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego), laktoowowegetarianie (osoby, które nie spożywają produktów mięsnych, ale włączają do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, przetwory mleczne i jajka), osoby po 50 roku życia, niezależnie od ich diety, osoby, które poddały się operacji żołądka lub którym wycięto dolną część jelita cienkiego, a także osoby chorujące na AIDS. Inni, w tym np. osoby chorujące na cukrzycę, a także każ

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r

Z boreliozą można wygrać

Wywiad z Lilianną Frankowską, prezesem Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę , którego misją jest pomagać wszystkim, którzy czują się zagubieni i samotni w swojej chorobie. Agata Radosh: Chciałam porozmawiać o boreliozie, nazywaną też chorobą z Lyme. Maleńki pajęczak zmienia plany tysiącom ludzi, aby nie powiedzieć – niszczy je… Ale zacznijmy od tego, w jaki sposób dochodzi do zakażenia? Lilianna Frankowska: Kleszcze z rodzaju Ixodens ricinus występujące w Polsce, możemy spotkać już nawet w piwnicach, a nie tylko lasach czy łąkach. Są nosicielami wielu patogenów (podobno 140). Jednym z nich są bakterie z rodzaju Borrelia burgdorferi , które bytują i namnażają się w jelitach tych kleszczy. Kiedy kleszcz żeruje na swoim żywicielu, krętki aktywują się i wraz ze śliną przenikają pod skórę człowieka. Przyjmuje się, że do zakażenia dochodzi od 24 do 48 godzin, ale z naszych doświadczeń wynika, że ten czas może być znacznie krótszy. Należy podkreślić, że kleszcze we wszystkich swoich sta

Czy chrześcijanie mogą jeść mięso?

Jakiś czas temu wpadł na moją skrzynkę pocztową list nawiązujący do wywiadu jakiego udzieliłam kiedyś dla wegemaluch.pl. A w liście pytanie. Poniżej zamieszczam treść listu i moją odpowiedź na niego. Wydaje mi się, że ta korespondencja może zainteresować czytelników bloga, a nawet być może odkrywczą... * ** Szanowna Pani, W wywiadzie „Wegetariańska ścieżka” zaciekawiła mnie Pani wypowiedź, gdzie cytuje Pani Biblię (ja również jestem chrześcijaninem). Być może niewłaściwie ją odebrałem – czy uważa Pani, że chrześcijanie nie mogą jeść mięsa? Gdy czytam Dzieje Apostolskie 10,9-16, znajduję pełne potwierdzenie, że spożycie mięsa (w tym tzw. nieczystego) jest aprobowane przez Pana Boga, a nawet jesteśmy do tego zachęcani („bierz i jedz”). Postrzegam wegetarianizm jako kwestię wyboru stylu życia, przy uwzględnieniu jego wpływu na zdrowie i samopoczucie, ale nie jako jedynej alternatywy dla chrześcijanina, który chce żyć zgodnie z własnym sumieniem. G. Odpowiedź na list: