wtorek, 1 stycznia 2013

Tajniki leczenia starożytnych cywilizacji - poznaj i stosuj

Już w dawnych cywilizacjach Babilonu, Egiptu, Grecji i Rzymu stosowano różne rodzaje kąpieli. W Cesarstwie Rzymskim do budowy i utrzymania łaźni zaangażowanych było tysiące niewolników, a użyte rozwiązania techniczne oraz rozmach, z jakim zbudowano niektóre łaźnie, zadziwia współczesnych inżynierów. W jakim celu starożytni ponosili tak duże wysiłki na budowę i eksploatację tych obiektów? Otóż Rzymianie chodzili do łaźni dla zdrowia i leczenia chorób poprzez stosowanie zabiegów hydroterapeutycznych.

Hydroterapia to naturalna metoda leczenia nie wywołująca efektów ubocznych, lecz mobilizująca naturalną aktywność immunologiczną ustroju. Użycie zimnej wody prowadzi do obkurczenia podskórnych naczyń krwionośnych i przeniesienia krwi do organów wewnętrznych. Ciepła woda natomiast rozszerza i rozluźnia naczynia krwionośne, co pozwala między innymi na łatwiejsze usunięcie produktów przemiany materii z tkanek. Woda wpływa również na krążenie limfatyczne, przewodzenie impulsów przez układ nerwowy oraz kondycję stawów i mięśni. Umiejętne stosowanie kombinacji zabiegów wykorzystujących ciepłą i zimną wodę wspiera detoksykację organizmu oraz prowadzi do leczenia stanów zapalnych i odczuwania bólu. Właśnie dlatego użycie hydroterapii może mieć tak szerokie spektrum stosowania: od leczenia bólów głowy, pleców, urazów stawów, poprzez wsparcie gojenia rozmaitych ran, skaleczeń i leczenia po amputacji kończyn oraz hemoroidów, zapalenia pęcherza, PMS, przeziębień, katarów i bólów gardła.

Na najbliższym spotkaniu Stowarzyszenia mgr inż. Marcin Anielski przedstawi wykład i praktyczny pokaz zabiegu wodolecznictwa. Zapraszamy 12 stycznia 2013 r. ul. Zeylanda 11 w Poznaniu, godz. 18. W programie także degustacja. Wstęp wolny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".