Przejdź do głównej zawartości

Witamina B12 a zdrowie

Niedobór witaminy B12 wśród osób stosujących dietę wegetariańską jest bardzo powszechny. Symptomy niedoboru mogą być łagodne (np. brak energii, dokoncentracja), więc osoby z niedoborem mogą ich nawet niedostrzegać. Mogą być też ukryte (np. obniżona gęstość kości, zaburzenia słuchu), jak również bardzo poważne (np. poronienia, wrodzone wady u noworodka, demencja, paraliż, padaczka, itd.).

W tym tygodniu rozmawiałem z młodym meżczyzną w wieku 40. lat, który niedawno stracił funkcjonalność w kończynach. Pewnego dnia obudził się i zwyczajnie nie mógł wstać, czuł się jak sparaliżowany. Osobie tej postawiono diagnozę niedoboru witaminy B12.

Niedobór ten był skutkiem stosowania przez okres 9 lat diety wegańskiej bez suplementacji witaminy B12. Brak spożycia witaminy B12, która nie występuje w produktach roślinnych, doprowadził u tej osoby do powstania różnego rodzaju symptomów, w tym symptomów neurologicznych. Po około jednym miesiącu terapii, która polegała na otrzymywaniu serii zastrzyków z witamina B12 i przyjmowaniu jej w suplementach o dawce 5000 mcg, a także wprowadzeniu do diety niewielkiej ilości mięsa, ryb i jaj, nastąpiła nieznaczna poprawa stanu zdrowia. Niektóre symptomy niedoboru witaminy B12, w tym zmęczenie i brak koncentracji, po zastosowaniu suplementu minęły od ręki. Niestety z problemami neurologicznymi można się borykać nawet przez długie lata. 

Wyżej wspomniany przypadek jest przykładem konsekwencji, jakie mogą wyniknąć wśród osób, które pragną prowadzić zdrowy tryb życia, a które albo z niewiedzy, albo ze zwyczajnego zaniedbania lub z militarnego uprzedzenia do przyjmowania suplementów witaminy B12, nie dostarczą tej witaminy w diecie. Każdej osobie stosującej dietę wegetariańską, niezależnie od jej rodzaju, polecam zbadanie poziomu tej witaminy. Takie badanie w Polsce kosztuje około od 20 do 45 zł, w zależności od laboratorium. W przypadku gdy poziom w surowicy jest niższy niż 400 pg/ml, osoba powinna pomyśleć o suplementacji. W przypadku osób z poziomem niższym niż 250 pg/ml, suplementacja jest niezbędna. Szczególnie osoby starsze, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią narażone są na ryzyko niedoboru B12. Problem jest zbyt poważny, żeby go zbagatelizować.

Dr Roman Pawlak; Ph.D, RD.
Associate Professor of Nutrition
East Carolina University

Komentarze

  1. Mam pytanie do Pana Doktora:jestem weganką,od roku przyjmuję wit.B12 w dawce100 mgr 1 tabl dz. jest to preparat dla wegan firmy Solgar.Mój poziom wit B12 w kwietniu 2014 był 305 jednostek /rok temu wynosił 185j./ Czy obecna suplementacja jest wystarczająca?
    Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki Elżbieta Klisz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mysle, ze chodzi Pani o dawekę 100 mq dziennie (nie mg). Nie znam produktow tej konkretnej firmy. Jezeli aktywnym skladnikiem tego suplementu jest cyanokobalamina, metylkobalamina, adenosylkobalamina lub hydroxykobalamina to jest to dobry produkt. Poziom powyzej 400 lub nawet 500 bylby jeszcze lepszy. Warto troche zwiekszyc dawke, np do 2 tabl dziennie. Dr R. Pawlak


      Usuń
  2. Warto dodać, czy chodzi o pmol/L czy ng/l (pg/ml)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o mg/dl. 200 mg/dl to dokladnie 147 pmol/L. 150/200 mg/dl najczesciej przyjmuje sie jako niedobor. Zeby temu zapobiec nalezy korzystac z suplementu gdy poziom B12 spadnie ponizej 250. Poziom powyzej 400 mozna okreslic jako optymalny. Mój poziom w ostatnim badaniu jest powyżej 700 mg/dl. Dr R. Pawlak

      Usuń
    2. Czy nie nastąpiła teraz omyłka słowna i zamiast mg/dl chodziło o pg/ml albo ng/l, tak?

      Usuń
    3. Sprostowanie: Chodzi oczywiście o pg/ml. Przepraszam. R.Pawlak.

      Usuń
    4. Wprowadzono w tekście nazwę jednostki - pg/ml,

      Usuń
    5. Dziękuję

      Usuń
  3. Mój wynik z maja 2014 -poziom wit B12 -305 pg/ml
    Elżbieta Klisz

    OdpowiedzUsuń
  4. A co myślicie o amygdalinie? Witamina ta jest zakazana, ale czytałam, że tylko dlatego, że skutecznie pomaga w leczeniu raka? :) Szukałam jakiś fachowych informacji, ale nie mogę znaleźć ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeden wpis wyżej znajdzie Pani: http://blog.siegnijpozdrowie.org/2014/06/pytanie-o-skutecznosc-amigdaliny-w.html

      Usuń
  5. b12 same plusy, warto wiedzieć bo można leczyć się tylko witaminami także

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem zaskoczona, że zwykły niedobór witaminy, może być tak zaskakujący w skutkach... Nawet sam człowiek nie jest tego świadomy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja również nie sądziłam, że niedobór witamin może prowadzić do tak poważnych konsekwencji.. Witamina B12 jest dla naszego organizmu bardzo ważna, dlatego powinniśmy dbać o to aby znalazła się ona w naszej diecie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

INOX – czyli o garnkach ze stali nierdzewnej

Czym kierujesz się kupując garnki czy sztućce? Czy wybierasz te ze stali nierdzewnej? Czy wiesz co oznacza symbol 18/10?  Przy okazji poszukiwań szybkowaru w minionym tygodniu, rozczytałam się w temacie. A ponieważ uznałam to za interesujące, dzielę się tym. Garnki mogą być wykonywane z różnych materiałów odpornych na wysoką temperaturę i deformację np.: ze stali węglowej (najczęściej emaliowane i zdobione), stopów aluminium, stopów miedzi, stali nierdzewnej chromowo-niklowej (INOX to jej symbol), żeliwa, szkła i ceramiki (w tym gliny). Niewątpliwie, naczynia do naszej kuchni powinny być mądrze wybrane, ponieważ używając nieodpowiednich naczyń, łatwo o kłopoty ze zdrowiem .

Czy chrześcijanie mogą jeść mięso?

Jakiś czas temu wpadł na moją skrzynkę pocztową list nawiązujący do wywiadu jakiego udzieliłam kiedyś dla wegemaluch.pl. A w liście pytanie. Poniżej zamieszczam treść listu i moją odpowiedź na niego. Wydaje mi się, że ta korespondencja może zainteresować czytelników bloga, a nawet być może odkrywczą... * ** Szanowna Pani, W wywiadzie „Wegetariańska ścieżka” zaciekawiła mnie Pani wypowiedź, gdzie cytuje Pani Biblię (ja również jestem chrześcijaninem). Być może niewłaściwie ją odebrałem – czy uważa Pani, że chrześcijanie nie mogą jeść mięsa? Gdy czytam Dzieje Apostolskie 10,9-16, znajduję pełne potwierdzenie, że spożycie mięsa (w tym tzw. nieczystego) jest aprobowane przez Pana Boga, a nawet jesteśmy do tego zachęcani („bierz i jedz”). Postrzegam wegetarianizm jako kwestię wyboru stylu życia, przy uwzględnieniu jego wpływu na zdrowie i samopoczucie, ale nie jako jedynej alternatywy dla chrześcijanina, który chce żyć zgodnie z własnym sumieniem. G. Odpowiedź na list:

Promocja zdrowia w Słupcy

16 IV Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia przedstawiło w Słupcy wykład na temat szkodliwości spożywania trans tłuszczów obecnych w produktach spożywczych. Kolejne spotkanie w Słupcy promujące zdrowy styl życia odbędzie się 21 maja . Dziękujemy klubowi zdrowia ChSCh w Koninie za zaproszenie do współpracy.

Razem z wiosną rzucisz palenie!

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia zaprasza osoby, które pragną rzucić palenie papierosów, do wzięcia udziału w bezpłatnym pięciodniowym programie antynikotynowym RZUCISZ PALENIE. Kurs jest grupową terapią opracowaną przez amerykańskich lekarzy, psychologów i terapeutów i pozwolił rozstać się z nałogiem milionom palaczy. Terapia antynikotynowa odbywać się będzie codziennie, w dniach 19-23 marca o godz. 18.00 przy ul. Zeylanda 11 w Poznaniu. Nie musisz być dłużej niewolnikiem nikotyny! Podejmij decyzję by zerwać z nałogiem i dołącz do zwycięzców. Zadzwoń już dziś pod numer telefonu 61 847 28 76 (8.00 -13.00) lub wyślij zgłoszenie na e-mail: spzsz.poznan@gmail.com . Zapisy trwają do 16 III. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

16 sposobów na zachowanie pokoju w rodzinie

W każdym związku od czasu do czasu występują konflikty, choćby ze względu na ilość czasu, który wspólnie spędzamy pod jednym dachem. Kiedy ludzie grzeszni — czyli my wszyscy — przebywają stale tak blisko siebie, wręcz się o siebie ocierając, to czasami prowadzi to do konfliktów. Ale ważne jest to, aby to tarcie się nie nasilało i nie zniszczyło wzajemnych relacji. Przyjrzyjmy się rodzinie jako Bożemu narzędziu do „cyzelowania” nas. Choć brzmi to może szorstko, to jednak prowadzi ku dobremu. Bóg posługuje się naszymi rodzinami, aby pomóc nam wzrastać i dojrzewać na Jego podobieństwo. To takie obrabianie nas, szlifowanie, którego efektem może być piękna perła. Dom jest idealnym miejscem do wprowadzenia w nasze życie biblijnych zasad. A jedna z najważniejszych dla naszego życia rodzinnego zasad mówi o potrzebie rozjemcy, kogoś, kto zaprowadza pokój. W dalszej części artykułu podzielę się 16 sposobami na bycie rozjemcą rodzinnym.