Przejdź do głównej zawartości

Witamina B12 a zdrowie

Niedobór witaminy B12 wśród osób stosujących dietę wegetariańską jest bardzo powszechny. Symptomy niedoboru mogą być łagodne (np. brak energii, dokoncentracja), więc osoby z niedoborem mogą ich nawet niedostrzegać. Mogą być też ukryte (np. obniżona gęstość kości, zaburzenia słuchu), jak również bardzo poważne (np. poronienia, wrodzone wady u noworodka, demencja, paraliż, padaczka, itd.).

W tym tygodniu rozmawiałem z młodym meżczyzną w wieku 40. lat, który niedawno stracił funkcjonalność w kończynach. Pewnego dnia obudził się i zwyczajnie nie mógł wstać, czuł się jak sparaliżowany. Osobie tej postawiono diagnozę niedoboru witaminy B12.

Niedobór ten był skutkiem stosowania przez okres 9 lat diety wegańskiej bez suplementacji witaminy B12. Brak spożycia witaminy B12, która nie występuje w produktach roślinnych, doprowadził u tej osoby do powstania różnego rodzaju symptomów, w tym symptomów neurologicznych. Po około jednym miesiącu terapii, która polegała na otrzymywaniu serii zastrzyków z witamina B12 i przyjmowaniu jej w suplementach o dawce 5000 mcg, a także wprowadzeniu do diety niewielkiej ilości mięsa, ryb i jaj, nastąpiła nieznaczna poprawa stanu zdrowia. Niektóre symptomy niedoboru witaminy B12, w tym zmęczenie i brak koncentracji, po zastosowaniu suplementu minęły od ręki. Niestety z problemami neurologicznymi można się borykać nawet przez długie lata. 

Wyżej wspomniany przypadek jest przykładem konsekwencji, jakie mogą wyniknąć wśród osób, które pragną prowadzić zdrowy tryb życia, a które albo z niewiedzy, albo ze zwyczajnego zaniedbania lub z militarnego uprzedzenia do przyjmowania suplementów witaminy B12, nie dostarczą tej witaminy w diecie. Każdej osobie stosującej dietę wegetariańską, niezależnie od jej rodzaju, polecam zbadanie poziomu tej witaminy. Takie badanie w Polsce kosztuje około od 20 do 45 zł, w zależności od laboratorium. W przypadku gdy poziom w surowicy jest niższy niż 400 pg/ml, osoba powinna pomyśleć o suplementacji. W przypadku osób z poziomem niższym niż 250 pg/ml, suplementacja jest niezbędna. Szczególnie osoby starsze, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią narażone są na ryzyko niedoboru B12. Problem jest zbyt poważny, żeby go zbagatelizować.

Dr Roman Pawlak; Ph.D, RD.
Associate Professor of Nutrition
East Carolina University

Komentarze

  1. Mam pytanie do Pana Doktora:jestem weganką,od roku przyjmuję wit.B12 w dawce100 mgr 1 tabl dz. jest to preparat dla wegan firmy Solgar.Mój poziom wit B12 w kwietniu 2014 był 305 jednostek /rok temu wynosił 185j./ Czy obecna suplementacja jest wystarczająca?
    Pozdrawiam i dziękuję za wskazówki Elżbieta Klisz

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mysle, ze chodzi Pani o dawekę 100 mq dziennie (nie mg). Nie znam produktow tej konkretnej firmy. Jezeli aktywnym skladnikiem tego suplementu jest cyanokobalamina, metylkobalamina, adenosylkobalamina lub hydroxykobalamina to jest to dobry produkt. Poziom powyzej 400 lub nawet 500 bylby jeszcze lepszy. Warto troche zwiekszyc dawke, np do 2 tabl dziennie. Dr R. Pawlak


      Usuń
  2. Warto dodać, czy chodzi o pmol/L czy ng/l (pg/ml)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi o mg/dl. 200 mg/dl to dokladnie 147 pmol/L. 150/200 mg/dl najczesciej przyjmuje sie jako niedobor. Zeby temu zapobiec nalezy korzystac z suplementu gdy poziom B12 spadnie ponizej 250. Poziom powyzej 400 mozna okreslic jako optymalny. Mój poziom w ostatnim badaniu jest powyżej 700 mg/dl. Dr R. Pawlak

      Usuń
    2. Czy nie nastąpiła teraz omyłka słowna i zamiast mg/dl chodziło o pg/ml albo ng/l, tak?

      Usuń
    3. Sprostowanie: Chodzi oczywiście o pg/ml. Przepraszam. R.Pawlak.

      Usuń
    4. Wprowadzono w tekście nazwę jednostki - pg/ml,

      Usuń
    5. Dziękuję

      Usuń
  3. Mój wynik z maja 2014 -poziom wit B12 -305 pg/ml
    Elżbieta Klisz

    OdpowiedzUsuń
  4. A co myślicie o amygdalinie? Witamina ta jest zakazana, ale czytałam, że tylko dlatego, że skutecznie pomaga w leczeniu raka? :) Szukałam jakiś fachowych informacji, ale nie mogę znaleźć ...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeden wpis wyżej znajdzie Pani: http://blog.siegnijpozdrowie.org/2014/06/pytanie-o-skutecznosc-amigdaliny-w.html

      Usuń
  5. b12 same plusy, warto wiedzieć bo można leczyć się tylko witaminami także

    OdpowiedzUsuń
  6. Jestem zaskoczona, że zwykły niedobór witaminy, może być tak zaskakujący w skutkach... Nawet sam człowiek nie jest tego świadomy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja również nie sądziłam, że niedobór witamin może prowadzić do tak poważnych konsekwencji.. Witamina B12 jest dla naszego organizmu bardzo ważna, dlatego powinniśmy dbać o to aby znalazła się ona w naszej diecie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

Największy sekret twojego zdrowia emocjonalnego #1

 Nagranie wykładu Adama Miarki "Największy sekret twojego zdrowia emocjonalnego #1", którego dokonano w kwietniu 2021 roku dla Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie. Przedstawiamy pierwszą z dwóch części programu, którego głównym tematem jest wpływ ćwiczeń fizycznych na optymalną pracę ludzkiego mózgu, w celu wydajniejszego uczenia się i zachowania długotrwałej równowagi psychicznej. Prelegent porusza zagadnienie znaczącej poprawy osiągnięć w nauce, na przykładzie spektakularnych sukcesów amerykańskich szkół, stosujących zasady tzw. „Nowego Wychowania fizycznego” (New PE). Omawia efekty badań nad regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, jako terapią antydepresyjną. Uświadamia, jak sprawność fizyczna osiągana przez ćwiczenia, redukuje reakcje lękowe i uczy organizm, że objawy lęku – przyspieszone tętno i oddech – mogą nabrać nowego, pozytywnego znaczenia, jako wynik poprawiającego nastrój wysiłku fizycznego. Proponuje w końcu najefektywniejsze i najtańsz...

Czy należy ograniczyć spożywanie cholesterolu w diecie? Część 2

Jak już wspomniałem, w pierwszej części mojej pracy, dokument Dietary Guidelines for Americans wydawany jest co pięć lat. W pierwszej jego wersji z roku 1980 czytamy: „Unikaj spożywania zbyt dużej ilości tłuszczu, tłuszczu nasyconego i cholesterolu.” 1 Dalej w tym samym dokumencie czytamy: „(...) rozsądne jest, żeby społeczeństwo amerykańskie obniżyło spożywanie tłuszczu, tłuszczu nasyconego i cholesterolu.” 1 W wersji tego dokumentu z roku 1985 pierwsze z wyżej przytoczonych zaleceń jest powtórzone słowo w słowo. Poza tym, czytamy w nim między innymi, że „(...) kraje takie jak nasz, w których dieta zawiera dużą ilość tłuszczu (szczególnie tłuszczu nasyconego) i cholesterolu mają tendencję posiadania wysokiego cholesterolu we krwi. (...)”. 1 W kolejnej edycji dokumentu czytamy: „Wybierz dietę niskotłuszczową, z małą ilością tłuszczu nasyconego i cholesterolu.” 1  Dodatkowo, czytamy w nim: „Większość autorytetów na temat zdrowia zaleca dietę z niską ilością tłuszczu, tłuszczu ...

Na śniadanie – granola!

Granola jest energetyczna,  dlatego świetnie nadaje się  np. na górskie wycieczki. W mojej rodzinie na śniadanie najchętniej wybieramy granolę. Przygotowujemy ją samodzielnie od wielu lat. Pierwszy raz jadłam granolę w 1993 roku. Osobiście przygotował ją i przywiózł do akademika, w którym wówczas mieszkałam, starający się o moją rękę przystojny mężczyzna. Jak się okazało – przyszły mąż. Gdy przyniosłam dość dużą papierową torbę granoli do pokoju, moje współlokatorki stwierdziły, że będziemy miały czym karmić zimą ptaki... Hmm. Obecność w granoli płatków owsianych, orzechów i mnóstwa nasion mógł rzeczywiście sugerować, że granola to doskonały pokarm dla ptaków. Jednak moje koleżanki szybko przekonały się, że granola to przede wszystkim szybkie, smaczne, zdrowe i pożywne śniadanie dla każdego, kto chce tryskać energią. Dziś granolę robię już "na oko". Dla tych, którzy nie mają wprawy w gotowaniu przygotowałam przepis na podstawową wersję granoli. G R A N O ...

Promocja zdrowia w Słupcy

16 IV Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia przedstawiło w Słupcy wykład na temat szkodliwości spożywania trans tłuszczów obecnych w produktach spożywczych. Kolejne spotkanie w Słupcy promujące zdrowy styl życia odbędzie się 21 maja . Dziękujemy klubowi zdrowia ChSCh w Koninie za zaproszenie do współpracy.

Życie z epilepsją

Epilepsja (padaczka) jest zespołem chorobowym, w przebiegu którego występują napady padaczkowe. Napad padaczkowy stanowią zaburzenia ruchowe, czuciowe, wegetatywne lub psychiczne, spowodowane nieprawidłową czynnością bioelektyczną mózgu z utratą świadomości lub bez niej. Podczas najbliższego spotkania stowarzyszenia dowiedzą się Państwo o przyczynach tej choroby, objawach, rozpoznaniu i leczeniu. Ponadto znajdą odpowiedź na szereg pytań związanych z codziennym funkcjonowaniem pacjentów ze zdiagnozowaną epilepsją, m.in.: co wywołuje atak epilepsji i co ją nasila, co dzieje się w mózgu podczas ataku padaczki, czy padaczka ma wpływ na pamięć, czy chwilowy zanik świadomości to objaw padaczki, co to są napady toniczno-kloniczne, czy wykonywana praca wpływa na częstość ataków padaczkowych, czy dieta ma wpływ na przebieg choroby, czy znane są inne metody leczenia padaczki niż leki, czy atak padaczki uszkadza narządy wewnętrzne. 👨‍🏫 Prelegent: lek. Krzysztof ...