Przejdź do głównej zawartości

Pytanie o skuteczność amigdaliny w leczeniu nowotworów

Czy amigdalina, zwana witaminą B17 jest skuteczna w leczeniu nowotworów?

Odpowiedzi udziela dr Roman Pawlak z East Carolina University w USA.

Tak zwane alternatywne metody leczenia nowotworów często promowane są przez niektórych zwolenników alternatywnych metod leczenia, jako metody skuteczne, często bez skutków ubocznych. Wśród nich amigdalina (nazywana letrilem) jest jedną z najbardziej popularnych. Tego typu terapie czasami stosowane są razem z konwencjonalnymi metodami leczenia. Jednak niekiedy chorzy odrzucają tradycyjne metody i stosują tylko metody alternatywne.

W roku 2007 trójka uczonych, z Wielkiej Brytanii i Belgii pracujących w Complementary Medicine i Peninsula Medical School, podsumowała wyniki opublikowanych materiałów na temat efektywności letrilu. Ich manuskrypt oparty był na 36 różnych publikacjach. Stwierdzili oni, że „nie istnieją wiarygodne dowody efektywności letrilu, a istnieją duże wątpliwości odnośnie jego bezpieczeństwa”. Być może jedno z 36 włączonych do tego podsumowania badań zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na stosunkowo dużą ilość osób do niego włączonych. Ze 178 pacjentów z nowotworem, 76%, które otrzymały letril dożylnie, odczuło symptomy toksyczne letriu. Podobnie 72% z osób, które przyjmowały ten środek doustnie, odczuło symptomy jego toksyczności (powstający podczas rozpadu letrilu cyjanek jest silną trucizną i może być przyczyną zatruć). Regresji guzów nie zauważono u żadnej z badanych osób.

Według autorów innego badania włączonego do tego podsumowania, do którego włączono 21 osób z rakiem płuc, terapia letrilem „oddziaływała na raka płuc”. Autorzy podsumowania stwierdzili, że nie byli w stanie zweryfikować danych przedstawionych w tym manuskrypcie, ze względu na brak odpowiedniego opisu tych przypadków.

W podsumowaniu autorzy napisali, że dane odnośnie wpływu terapii letrilem na rozwój guzów dostępne były w 352 przypadkach. Z nich, „podobno 3.1% miało całkowity wpływ, 9.4% miało częściowy wpływ, 6.8% miało normalny przebieg choroby, a u 36.4% zanotowano progresję (postęp) rozwoju guzów. Korzyści, jeśli chodzi o symptomy, zauważono u 22.9% pacjentów”. Nie opisano w manuskrypcie przebiegu choroby u 21.4% badanych.

Wyżej przedstawione podsumowanie wskazuje na to, że amigdalina nie jest środkiem skutecznym w leczeniu nowotworów. Osoby, które promują leczenie nowotworów amigdaliną, reklamują środek, co do którego nie istnieją przekonywujące dowody na jego efektywność.

Komentarze

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r

Czy chrześcijanie mogą jeść mięso?

Jakiś czas temu wpadł na moją skrzynkę pocztową list nawiązujący do wywiadu jakiego udzieliłam kiedyś dla wegemaluch.pl. A w liście pytanie. Poniżej zamieszczam treść listu i moją odpowiedź na niego. Wydaje mi się, że ta korespondencja może zainteresować czytelników bloga, a nawet być może odkrywczą... * ** Szanowna Pani, W wywiadzie „Wegetariańska ścieżka” zaciekawiła mnie Pani wypowiedź, gdzie cytuje Pani Biblię (ja również jestem chrześcijaninem). Być może niewłaściwie ją odebrałem – czy uważa Pani, że chrześcijanie nie mogą jeść mięsa? Gdy czytam Dzieje Apostolskie 10,9-16, znajduję pełne potwierdzenie, że spożycie mięsa (w tym tzw. nieczystego) jest aprobowane przez Pana Boga, a nawet jesteśmy do tego zachęcani („bierz i jedz”). Postrzegam wegetarianizm jako kwestię wyboru stylu życia, przy uwzględnieniu jego wpływu na zdrowie i samopoczucie, ale nie jako jedynej alternatywy dla chrześcijanina, który chce żyć zgodnie z własnym sumieniem. G. Odpowiedź na list:

Mięso królicze — jeść, czy nie jeść

W czasie robienia dzisiejszych zakupów, nawiązała się między mną, a sprzedającym ciekawa rozmowa. Problem dotyczył jedzenia mięsa z królika. Powiedziałam, że nie uważam biblijnego podziału zwierząt na "czyste" i "nieczyste" jedynie za przepis ceremonialny, i że zasady diety biblijnej, będące wyrazem troski o zdrowie człowieka, nadal obowiązują. W związku z tym, mięso królicze nie powinno być spożywane przez ludzi. Mój rozmówca słysząc to, odrzekł zaskoczony: "Ale przecież to takie zdrowie mięso!". Nie dowierzał. Chciał poznać powody, dla których Pismo Święte zabrania jedzenia mięsa z królika. Zaczynając więc od anatomii i fizjologii, przedstawiłam fakty dotyczące tej kwestii. Rynek spożywczy promuje mięso królicze, reklamując, że należy do mięs delikatnych i dietetycznych, więc może konkurować z drobiem i rybami. Pismo Święte jednak nie bez powodu zalicza królika do zwierząt, które Bóg uznał za tzw. nieczyste (nie nadające się do spożycia). Rozwój bada

Witamina B12 - fakty i mity

Nagranie wykładu dr. Romana Pawlaka z USA poświęconego kwestii zapobiegania niedoborom witaminy B12. Wykład odbył się dnia 20 lipca 2013 r. w Poznaniu, w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że wiedza jaką posiadamy odnośnie witaminy B12 w świetle aktualnych doniesień naukowych jest nieprawdziwa. Niedobór witaminy B12 występuje dość powszechnie na całym świecie. W grupie osób narażonych na jej niedobór znajdują się miedzy innymi weganie (ludzie, którzy nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego), laktoowowegetarianie (osoby, które nie spożywają produktów mięsnych, ale włączają do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, przetwory mleczne i jajka), osoby po 50 roku życia, niezależnie od ich diety, osoby, które poddały się operacji żołądka lub którym wycięto dolną część jelita cienkiego, a także osoby chorujące na AIDS. Inni, w tym np. osoby chorujące na cukrzycę, a także każ