Przejdź do głównej zawartości

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI NA ZAKWASIE (GENI)

 Od czasów pandemii zaczęłam piec chleb z przepisu Gieni. Gienia jest moją kuzynką, która wyśmienicie piecze.

W działalności Klubu Zdrowia w Chrzanowie nieustannie zaskakiwała mnie podczas poczęstunków pomysłami na wegańskie pasty i kotlety. Często przynosiła także do degustacji upieczony przez siebie chleb na zakwasie, a do tego słoik zakwasu, bo obdarować nim naszych klubowiczów. Miała również wydrukowane przepisy i entuzjazm — czyli wszystko, by zachęcać innych do pieczenia chleba w domu. I taką drogą trafił do mnie zakwas i przepis. Dziś może mi uda się kogoś zachęcić do pieczenia chleba w atmosferze swojej kuchni. 

CHLEB PSZENNO-ŻYTNI NA ZAKWASIE (GENI)

Zaczyn:

Do miski włożyć:

  • 1 kopiastą łyżkę zakwasu ze słoiczka z lodówki*,
  • 3/4 szklanki mąki żytniej typ 720 oraz 
  • 1/2 szklanki wody ciepłej.

Wszystko zamieszać drewnianą łyżką, nakryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia na noc lub około 6-8 godzin w ciągu dnia.

Ciasto chlebowe:

Po wyrośnięciu zaczynu dodać do miski drożdże rozmieszane z cukrem i wodą,

  • 1 dag drożdży, 
  • 1 łyżeczkę cukru,
  • 2 łyżki wody.

Następnie dodać mąki i sól: 

  • 1/2 szklanki mąki żytniej typ 2000 (pełnoziarnistej),
  • 1 szklankę mąki pszennej typ 2000 (pełnoziarnistej, razowej) lub mąki pszennej typ 1850 (Graham),
  • 2 szklanki mąki pszennej typ 650,
  • 1/2 łyżeczki od herbaty soli.

Na koniec dodać 5 łyżek nasion i wodę:

  • 2 łyżki nasion pestek dyni,
  • 2 łyżki nasion słonecznika, 
  • 1 łyżkę siemienia lnianego,
  • 2 szklanki ciepłej (nie gorącej) wody.

Wszystko dokładnie wymieszać drewnianą łyżką lub ręką i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 30 minut.

Gdy ciasto wyrośnie, przemieszać i wyłożyć do wysmarowanej olejem keksówki (jednej wyższej i dłuższej lub do dwóch mniejszych).

Zwilżoną dłonią uklepać delikatnie wierzch ciasta i posypać płatkami owsianymi.

Tak przygotowane ciasto włożyć do zimnego piekarnika i pozwolić wyrosnąć.

Po wyrośnięciu włączyć piekarnik na temperaturę 180 stopni Celsjusza i piec ciasto chlebowe przez jedną godzinę (czas pieczenia dostosować do możliwości piekarnika). Po upieczeniu chleb wyjąć i zostawić do ostygnięcia.

Dokarmianie zakwasu w słoiku

Zawsze po użyciu zakwasu trzeba go dokarmić. 

Należy do słoika, w którym pozostał na dnie stary zakwas dodać: 

  • 2 łyżki mąki żytniej typ 2000 (pełnoziarnistej) i
  • 1/2 szklanki ciepłej wody.

Wymieszać zawartość, po czym odstawić na kilka godzin do wyrośnięcia, a następnie włożyć do lodówki i użyć do przygotowania kolejnego chleba.

SMACZNEGO! 

* Zakwas można przygotować samemu wg przepisu, albo wziąć od jakiejś osoby, o której wie się, że piecze chleb na zakwasie. Przechowuje się go w lodówce (zwykle wystarczy połowa słoiczka po dżemie). 

AR

siegnijpozdrowie.org

Komentarze

Popularne posty

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

Koherentni żyją zdrowiej

Zachowania zdrowotne kształtują różne obszary życia mające wpływ na ludzkie zdrowie. W tych sferach ludzkiej aktywności można znaleźć te, które mają charakter prozdrowotny, ryzykowny lub antyzdrowotny. Osobiste wzięcie odpowiedzialności za sprawy własnego zdrowia stanowi istotny element profilaktyki zdrowotnej.  Jednym z elementów wpływających na kształt zachowań zdrowotnych są czynniki psychologiczne. Potrzebie troski o zdrowie sprzyjają przeświadczenie o poczuciu sensu życia oraz posiadanie celów, które warto realizować. Badacze zauważyli związki jakie istnieją pomiędzy różnymi cechami osobowościowymi a stosunkiem do zdrowia. Stworzono wiele modeli opisujących te zależności. Jednym z najbardziej znanych jest koncepcja poczucia koherencji (spójności) Antonovskiego. W psychologii zdrowia stanowi metodę oceny zachowań prozdrowotnych. Aaron Antonovsky (1923-1994) określił poczucie koherencji za rodzaj postawy ukształtowanej z trzech elementów: Zrozumiałość otaczającej rzeczywistości Pier

Trzydzieści przepisów na zielone szejki

Fot. Małgorzata Misiak O walorach zielonych szejków pisałam kilka dni temu. Są ciągle w modzie i myślę, że moda ta nigdy nie minie. Aby więc zachęcić tych, którzy jeszcze nie spróbowali, a urozmaicić szejkowanie (shake'owanie) tym, którzy szejkami się już znudzili, przekazuję trzydzieści przepisów na zielone szejki. Teraz możecie każdego dnia miesiąca mieć innego szejka! Szejkujcie i szukajcie swoich ulubionych smaków!

Czy chrześcijanie mogą jeść mięso?

Jakiś czas temu wpadł na moją skrzynkę pocztową list nawiązujący do wywiadu jakiego udzieliłam kiedyś dla wegemaluch.pl. A w liście pytanie. Poniżej zamieszczam treść listu i moją odpowiedź na niego. Wydaje mi się, że ta korespondencja może zainteresować czytelników bloga, a nawet być może odkrywczą... * ** Szanowna Pani, W wywiadzie „Wegetariańska ścieżka” zaciekawiła mnie Pani wypowiedź, gdzie cytuje Pani Biblię (ja również jestem chrześcijaninem). Być może niewłaściwie ją odebrałem – czy uważa Pani, że chrześcijanie nie mogą jeść mięsa? Gdy czytam Dzieje Apostolskie 10,9-16, znajduję pełne potwierdzenie, że spożycie mięsa (w tym tzw. nieczystego) jest aprobowane przez Pana Boga, a nawet jesteśmy do tego zachęcani („bierz i jedz”). Postrzegam wegetarianizm jako kwestię wyboru stylu życia, przy uwzględnieniu jego wpływu na zdrowie i samopoczucie, ale nie jako jedynej alternatywy dla chrześcijanina, który chce żyć zgodnie z własnym sumieniem. G. Odpowiedź na list: