Przejdź do głównej zawartości

Jak uniknąć raka? Zobacz, co najlepiej jeść!

Które owoce i warzywa najbardziej chronią nas przed zachorowaniem na raka i dlaczego? Czy dieta wspomaga walkę z nowotworami?

Nowotwory stały się jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach cywilizowanych. Jednak na ziemi wciąż są miejsca, gdzie nowotwory niemal nie występują lub występują w niewielkim stopniu. W diecie narodów długowiecznych i wolnych od raka znajdziemy dużo warzyw i owoców oraz stosunkowo małą ilość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Czy to jakaś podpowiedź, gdy mowa o profilaktyce chorób nowotworowych? Dlaczego organizacje promujące zdrowie akcentują potrzebę spożywania minimum trzech porcji warzyw i dwóch porcji owoców dziennie?

Rośliny kontra nowotwór

Najnowsze badania naukowe pokazują, że oprócz przeciwutleniaczy (witamina C, E, kurkumina), które przyczyniają się do zmniejszenia w komórkach ilości wolnych rodników odpowiedzialnych za tworzenie się zmienionych komórek, w roślinach obecne są tysiące innych substancji, które potrafią zablokować proces nowotworzenia, a gdy dojdzie już do powstania nowotworu, powstrzymywać jego rozwój. Stosując właściwą dietę można nie tylko opóźnić rozwój nowotworu, ale nawet spowodować jego obumarcie.

Jeśli podzielilibyśmy społeczeństwo na cztery grupy zgodnie z ilością spożywanych przez nie owoców i warzyw, okazałoby się, że w przypadku osób, które spożywają ich najwięcej, ryzyko zachorowania na raka, w porównaniu do osób spożywających najmniejsze ilości, wynosi aż 50%.

Rośliny kapustne

Do obniżenia ryzyka zachorowania na raka w sposób szczególny przyczyniają się warzywa z rodziny krzyżowych (kalafior, kapusta, brokuły, brukselka, rzodkiew, jarmuż itp.). Na przykład, spożywając kapustę raz w tygodniu zamiast tylko raz w miesiącu, ryzyko zachorowania na nowotwór jelit spada do 1/3.

W roślinach z rodziny kapustnych znajdują się liczne związki przeciwnowotworowe. Aby ich skuteczność była największa, najlepiej surową kapustę, rzodkiew czy brokuł zetrzeć na tarce lub zmiksować. Poprzez takie rozdrobnienie uwolnimy odpowiednie substancje, które z jednej strony będą chronić nasz organizm, a z drugiej naprawiać powstałe uszkodzenia. Kapustne, spożywane szczególnie w postaci surowej, dostarczają naturalnych substancji przeciwrakowych. Zawierają również indole, które pomagają organizmowi produkować większe ilości enzymu dezaktywującego substancję rakotwórczą zwaną benzopirenem, którą dostarczamy organizmowi niemal podczas każdego posiłku.

Marchew

Beta-karoten z marchwi blokuje niektóre kancerogeny. Szczególne jego działanie zauważono w zestawieniu z surówką z kapusty. Codzienne spożywanie marchwi (w tym przypadku najlepiej gotowanej) oraz porcji surówki z kapusty stanowi zabezpieczenie dla palaczy. Marchew blokuje niektóre rakotwórcze substancje zawarte w dymie nikotynowym, a substancje zawarte w kapuście potrafią zahamować wzrost zmienionych komórek płuc, prostaty, okrężnicy czy pęcherza moczowego.

Pomidory

Jedne z badań pokazały, że wśród osób spożywających największe ilości pomidorów ryzyko zachorowania na raka prostaty spadło do 1/3 w porównaniu do osób spożywających najmniejsze ich ilości. To najprawdopodobniej likopen zawarty w pomidorach zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty. Po poddaniu pomidorów działaniu temperatury jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi o 2,5 razy więcej likopenu niż w przypadku spożywania pomidorów na surowo. Dokładne rozbicie ścian komórkowych pozwala na uwolnienie większej ilości likopenu.

Granat, truskawki, maliny i jagody

Nowotworom, szczególnie piersi, trzustki, gardła, skóry, płuc, okrężnicy i prostaty zapobiega kwas elagowy występujący w dużych ilościach w owocach granatu, truskawkach, malinach czy jagodach. Podobnie jak flawonoidy z soi, kwas elagowy ogranicza powstawanie nowych naczyń w guzach, odcinając je od substancji niezbędnych do rozwoju. Maksimum korzyści osiąga się, spożywając świeże owoce zerwane w stanie dojrzałym.

Natka pietruszki, jabłka, seler i cebula

Flawonoidy takie jak apigenina, luteolina oraz kwercetyna, występujące w natce pietruszki, jabłkach, selerze czy cebuli, zatrzymują cykl komórkowy nowotworów, hamując namnażanie się komórek. Badania wykazały, że osoby spożywające dużo jabłek i gruszek chorują o 25% rzadziej na nowotwór trzustki.

Produkty roślinne stanowią bogactwo substancji bioaktywnych. W zależności od kontynentu, pory roku czy upodobań stykamy się z różnymi przeciwrakowymi substancjami, zjadając różne owoce i warzywa. Najważniejszym jest, by je jeść i dostarczać do organizmu chroniące nas składniki. Już nawet okazjonalne spożywanie roślin kapustnych czy owoców gwarantuje zmniejszenie zachorowalności na najczęstsze nowotwory płuc i przewodu pokarmowego. Jeśli różnorodne owoce i warzywa, w tym strączkowe, do tego zboża, nasiona i orzechy staną się podstawą naszej kuchni, w połączeniu z codzienną aktywnością fizyczną i wstrzemięźliwością od używek, możemy liczyć na znaczne ograniczenie prawdopodobieństwa zachorowania na którąś z chorób nowotworowych.

Nasiona soi

Silne działanie przeciwnowotworowe posiadają flawonoidy pochodzące z nasion soi. Zawarta w nich genisteina powoduje spowolnienie lub zatrzymanie rozwoju hormonozależnych nowotworów piersi czy prostaty. Działanie tych flawonoidów związane jest z zablokowaniem powstawania nowych naczyń krwionośnych w nowotworach.

Agata Radosh

źródło: http://zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl/podstawy-zdrowego-zywienia/328529,Jak-uniknac-raka-Zobacz-co-najlepiej-jesc.html

Komentarze

  1. Nie wiedziałam, że warzywa to tak potężna broń w walce z rakiem!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

Leczą uśmiechem dzieci i seniorów — o Fundacji Dr Clown. Rozmowa z Alexandrem Poirieux

Światowy Dzień Uśmiechu to święto obchodzone każdego roku w pierwszy piątek października począwszy od 1999 roku. Pomysłodawcą takiego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, utworzonej w 1963 roku. Symbol ten oznacza bezinteresowny uśmiech i radość życia.  Naukowcy dowiedli, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego. Stymuluje także wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia, które pozytywnie wpływają na nastrój.  Śmiech to zdrowie! Fundacja Dr Clown, którą chcemy dziś przedstawić, codziennie wywołuje uśmiech na twarzach chorych dzieci i dorosłych, prowadząc terapię śmiechem. Poniżej zamieszczamy rozmowę Agaty Radosh ze Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie z Alexandrem Poirieux — koordynatorem regionu mazowieckiego w Fundacji Dr Clown — o tym jak działa wolontariat Dr. Clownów i w jaki sposób wspiera on dobre samop...

Alleluja mówię, bo zdrowie wróciło!

Wywiad z Katarzyną Lewkowicz-Siejką, dziennikarką i propagatorką dietoterapii, autorką wykładu na temat leczniczej Diety Alleluja , która doświadczyła jej dobroczynnego działania. Słowo „Alleluja” tłumaczone z języka hebrajskiego znaczy – ‘wychwalajcie Jahwe’. Dieta Alleluja nawiązuje do biblijnych zaleceń żywieniowych, jakie Stworzyciel przekazał na samym początku ludziom. Dieta ta może czynić cuda… Historia Katarzyny jest na to dowodem.

Nagranie wykładu - Dieta Alleluja

Nagranie wykładu Katarzyny Lewkowicz-Siejki pt.: "Dieta Alleluja", który był wygłoszony podczas spotkania Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia w marcu 2012 r.

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r...