Przejdź do głównej zawartości

Relacja ze spotkania Klubu Zdrowia - witamina B12. Zobacz zdjęcia!

Wczoraj w Klubie Zdrowia dyskutowaliśmy na temat witaminy B12. O jej właściwy poziom powinni zadbać przede wszystkim weganie i wegetarianie, a także osoby po 50. roku życia.

Poniżej podajemy kilka informacji dotyczących witaminy B12:
  1. Witamina B12 produkowana jest tylko przez mikroustroje.
  2. Oprócz metabolicznie aktywnej witaminy B12 istnieją formy nieaktywne, zwane analogami witaminy B12 (pseudowitamina B12).
  3. Najczęstszymi przyczynami niedoboru witaminy B12 są niedostateczne spożycie lub zaburzone wchłanianie.
  4. Niedobór witaminy B12 w różnych okresach życia prowadzić może do wielu problemów zdrowotnych, w tym nieodwracalnych.
  5. Zmęczenie, osłabienie, zaniki pamięci, depresja, zmiany nastrojów, zaburzenia słuchu i widzenia, zaburzenia neurologiczne i koordynacji ruchu, mogą być związane z niedoborem witaminy B12.
  6. Tylko mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego zawierają aktywną formę witaminy B12.
  7. Weganie i wegetarianie w celach profilaktycznych i leczniczych powinni korzystać z suplementacji witaminy B12 (produkty fortyfikowane nie zawierają wystarczającej jej ilości).
  8. Witamina B12 dostępna z suplementu pozyskiwana jest biotechnologicznie w procesie fermentacji bakteryjnej naturalnego surowca, z zastosowaniem naturalnych procesów.
  9. Najbardziej dokładnym badaniem na sprawdzenie poziomu witaminy B12 w organizmie jest zbadanie poziomu kwasu metylomalonowego (MMA) - podwyższony poziom oznacza niedobór tej witaminy. Mniej dokładnym, ale najbardziej popularnym testem jest pomiar witaminy B12 w surowicy. Poziom witaminy B12 może być także określony w badaniu poziomu homocysteiny - podwyższony poziom może oznaczać niedobór witaminy B12, kwasu foliowego lub witaminy B6.
  10. W profilaktyce niedoborów witaminy B12 w przypadku wegan i ludzi starszych zaleca się przyjmować suplement witaminy B12 codziennie w dawce 250 mcg. Lactoowowegetarianie powinni stosować tę dawkę 4-5 razy w tygodniu.

W trakcie programu pokazano jak przygotować przyprawę o wszechstronnym zastosowaniu - gomasio.
Program Klubu Zdrowia prowadziły Agata Panasewicz i Agata Radosh.

Organizatorzy dziękują Fundacji Żródła Życia za dostarczenie kolorowych kalendarzy na rok 2015 oraz barowi wegetariańskiemu Green Way za smaczną wegańską degustację.

Zainteresowanych zgłębieniem wiedzy na temat witaminy B12 odsyłamy do książek, artykułów i wykładów autorstwa dr. Romana Pawlaka, które można znaleźć na siegnijpozdrowie.org.















Komentarze

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

Leczą uśmiechem dzieci i seniorów — o Fundacji Dr Clown. Rozmowa z Alexandrem Poirieux

Światowy Dzień Uśmiechu to święto obchodzone każdego roku w pierwszy piątek października począwszy od 1999 roku. Pomysłodawcą takiego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, utworzonej w 1963 roku. Symbol ten oznacza bezinteresowny uśmiech i radość życia.  Naukowcy dowiedli, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego. Stymuluje także wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia, które pozytywnie wpływają na nastrój.  Śmiech to zdrowie! Fundacja Dr Clown, którą chcemy dziś przedstawić, codziennie wywołuje uśmiech na twarzach chorych dzieci i dorosłych, prowadząc terapię śmiechem. Poniżej zamieszczamy rozmowę Agaty Radosh ze Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie z Alexandrem Poirieux — koordynatorem regionu mazowieckiego w Fundacji Dr Clown — o tym jak działa wolontariat Dr. Clownów i w jaki sposób wspiera on dobre samop...

Witamina B12 - fakty i mity

Nagranie wykładu dr. Romana Pawlaka z USA poświęconego kwestii zapobiegania niedoborom witaminy B12. Wykład odbył się dnia 20 lipca 2013 r. w Poznaniu, w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że wiedza jaką posiadamy odnośnie witaminy B12 w świetle aktualnych doniesień naukowych jest nieprawdziwa. Niedobór witaminy B12 występuje dość powszechnie na całym świecie. W grupie osób narażonych na jej niedobór znajdują się miedzy innymi weganie (ludzie, którzy nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego), laktoowowegetarianie (osoby, które nie spożywają produktów mięsnych, ale włączają do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, przetwory mleczne i jajka), osoby po 50 roku życia, niezależnie od ich diety, osoby, które poddały się operacji żołądka lub którym wycięto dolną część jelita cienkiego, a także osoby chorujące na AIDS. Inni, w tym np. osoby chorujące na cukrzycę, a także każ...

Mięso królicze — jeść, czy nie jeść

W czasie robienia dzisiejszych zakupów, nawiązała się między mną, a sprzedającym ciekawa rozmowa. Problem dotyczył jedzenia mięsa z królika. Powiedziałam, że nie uważam biblijnego podziału zwierząt na "czyste" i "nieczyste" jedynie za przepis ceremonialny, i że zasady diety biblijnej, będące wyrazem troski o zdrowie człowieka, nadal obowiązują. W związku z tym, mięso królicze nie powinno być spożywane przez ludzi. Mój rozmówca słysząc to, odrzekł zaskoczony: "Ale przecież to takie zdrowie mięso!". Nie dowierzał. Chciał poznać powody, dla których Pismo Święte zabrania jedzenia mięsa z królika. Zaczynając więc od anatomii i fizjologii, przedstawiłam fakty dotyczące tej kwestii. Rynek spożywczy promuje mięso królicze, reklamując, że należy do mięs delikatnych i dietetycznych, więc może konkurować z drobiem i rybami. Pismo Święte jednak nie bez powodu zalicza królika do zwierząt, które Bóg uznał za tzw. nieczyste (nie nadające się do spożycia). Rozwój bada...

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r...