niedziela, 7 października 2012

Przełomowe badanie wpływu żywienia na zdrowie

Obserwacje poczynione w trakcie tzw. badania chińskiego pokazują, że im mniejszy udział żywności odzwierzęcej w diecie, tym większe korzyści dla zdrowia. Rozsądnie można więc założyć, że optymalny odsetek żywności pochodzenia zwierzęcego w zdrowej diecie wynosi zero, przynajmniej dla każdej osoby z predyspozycją do chorób przewlekłych. Dr Collin Campbell, autor tego przełomowego i najbardziej wnikliwego w dziejach badania obrazującego wpływ żywienia na zdrowie, zaleca unikanie produktów odzwierzęcych w diecie. Imponujące korzyści zdrowotne diety wegetariańskiej skłaniają coraz więcej osób do jej wyboru.

Jeśli interesują cię odkrycia naukowe lub potrzebujesz motywacji do wprowadzenia w życie zaleceń profilaktyki chorób cywilizacyjnych, zapraszamy do wzięcia udziału w wykładzie mgr inż. Lidii Szłowieniec, który odbędzie się 20 października o godz. 18.00 przy Zeylanda 11 w Poznaniu. Po spotkaniu odbędzie się degustacja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".