W 21. numerze tygodnika ziemi chrzanowskiej "Przełom" (26 V 2021) znalazły się informacje o diecie warzywno-owocowej, która nazywana jest głodówką zdrowotną lub postem leczniczym. Redaktorowi Markowi Oratowskiemu opowiadała o diecie Agata Radosh, prezes Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie i koordynatorka Klubu Zdrowia w Chrzanowie.
Marek Oratowski: Jak rozwijało się pani zainteresowanie dietą warzywno-owocową?Agata Radosh: Od dawna interesuje mnie lecznicze działanie diet roślinnych. Z pierwszym schematem terapii dietą spotkałam się na początku lat 90. dzięki książkom prof. Kingi Wiśniewskiej-Roszkowskiej, propagatorki leczniczej diety surówkowo-jarskiej. Potem zaciekawił mnie program NEWSTART, który wykorzystuje warzywno-owocowy post zdrowotny w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń. Z czasem zakupiłam książki dr n. med. Ewy Dąbrowskiej, która najszerzej rozpropagowała posty zdrowotne w naszym kraju. W latach 80. podjęła się leczenia pacjentów dietą, czego skutkiem było ich zdrowienie. Z biegiem lat opracowała dietę warzywno-owocową, nazywaną dietą dr Ewy Dąbrowskiej.
Dieta zakłada m.in. post. Jakie są cele i zasady postu leczniczego?
Post ma na celu poprawę zdrowia. Głównie oczyszczenie organizmu z toksyn i spalanie tkanki tłuszczowej trzewnej, której nadmiar sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Na poście można też zredukować masę ciała i przyswoić prawidłowe nawyki żywieniowe. Dietę warzywno-owocową pod względem kaloryczności traktuje się jako post — dostarcza tylko 600-800 kcal dziennie.
Jest podzielona na etapy.
Tak. Pierwszy etap to faza przygotowania trwająca minimum 4 dni. Drugi etap ma charakter oczyszczający i jest okresem, w którym zaleca się zastosowanie diety warzywno-owocowej przez okres od kilku dni do 6 tygodni. Trzeci etap to wychodzenie z postu. Natomiast etap czwarty to praktykowanie na stałe zdrowej diety (wskazana śródziemnomorska, fleksitariańska lub wegetariańska) oraz okresowych postów w celu utrzymania efektów oczyszczania.
Jakie są składniki diety doktor Dąbrowskiej?To wybrane owoce i warzywa spożywane w formie surowej, gotowanej, pieczonej lub duszonej. Są niskokaloryczne, co umożliwia przestawienie się organizmu na odżywianie wewnętrzne, podczas którego organizm wykorzystuje własne zapasy tkanki tłuszczowej, usuwa nadmiar wody, a wraz z nią szkodliwe złogi, toksyny i produkty przemiany materii. W efekcie ustępują obrzęki, stany zapalne i bóle różnego pochodzenia. Dzięki bioaktywnym związkom zawartym w roślinach komórki zostają odżywione, wzmacnia się odporność, a układ immunologiczny skuteczniej zwalcza ogniska zapalne. Ponieważ warzywa i owoce są bogatym źródłem błonnika, zaspokajają uczucie głodu.
Wskazania i przeciwskazania do stosowania postu leczniczego to...
Najlepsze efekty uzyskuje się m.in. w cukrzycy typu II, nadciśnieniu, chorobie niedokrwiennej serca, zakrzepicy, zaburzeniach lipidowych i stanach zapalnych. Osoby przewlekłe chore przed zastosowaniem diety powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż dieta warzywno-owocowa ma wpływ na mechanizm działania niektórych leków. Przeciwskazaniami do postu są m.in. ciężka depresja, niewydolność nadnerczy, nowotwory w trakcie chemioterapii, nadczynność tarczycy oraz okres ciąży i karmienia piersią.
Poszczenie jest łatwe?
Na poście można poczuć się gorzej. Mogą pojawić się bóle głowy, biegunki, stany podgorączkowe, ogólne osłabienie, zmiany skórne itp. Kryzysy ozdrowieńcze to skutek uwalniania toksyn zgromadzonych w tkankach i ich przenikania do krwi. Objawy te zwykle ustępują samoistnie i nie wymagają leczenia.
Jak wychodzić z postu? Jak często go powtarzać?
Po drugim etapie postu stopniowo rozszerza się dietę o pokarmy, które były z diety wykluczone, w czasie dostosowanym do potrzeb organizmu (zwykle 3-7 dni). Po wprowadzeniu pełnowartościowej diety zaleca się wybrać jeden dzień w tygodniu na post warzywno-owocowy, przez co regularnie zapewnia się organizmowi możliwość oczyszczenia i regeneracji. Warto kilka razy w roku przeprowadzić posty tygodniowe lub dłuższe. Spożywanie samych warzyw i owoców nikomu raczej nie zaszkodzi, a organizm za to się odwdzięczy.
Dziękuję za rozmowę!
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".