Przejdź do głównej zawartości

Żywienie w chorobach skóry

Nagranie wykładu Agaty Radosh pt.: "Żywienie w chorobach skóry", który odbył się w listopadzie 2017 roku w Poznaniu w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia - Sięgnij Po Zdrowie. Podczas wykładu omówione zostało postępowanie dietetyczne w następujących jednostkach chorobowych: atopowe zapalenie skóry (28:04), trądzik różowaty (52:10), trądzik pospolity (58:33), łojotokowe zapalenie skóry (1:06:12), łuszczyca (1:09:07) i bielactwo (1:17:55).

Skóra połączona jest ze wszystkimi organami wewnętrznymi ludzkiego organizmu, dlatego jakiekolwiek zaburzenia w ich prawidłowym funkcjonowaniu pociągają za sobą zmiany w strukturze skóry i zewnętrznym jej wyglądzie. Wiele chorób wewnętrznych i psychosomatycznych manifestuje się zmianami skórnym. Obecne podejście do żywienia w dermatologii podyktowane jest zrozumieniem przyczyn choroby i wpływu substancji zawartych w produktach żywnościowych na czynniki, które ją powodują.


Agata Radosh – promotor zdrowia, specjalista ds. żywienia, pedagog, autorka książki pt. "Sięgnij po zdrowie 1", prezes Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia - Sięgnij Po Zdrowie.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawe wydarzenie. Żałuję, że nie wzięłam w nim udziału.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawe wydarzenie, na którym na pewno chciałabym być. Może będę miała okazję za rok, bo lubię chodzić na takie wykłady. Czekam na kolejne twoje wpisy i powodzenia w dalszej pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Wykład niezwykle insertujący, jak dobrze, że można go odtwarzać do woli bo jest tam na prawdę dużo cennych informacji.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

Przebaczenie drogą do zdrowia i wolności – wykład w Rudzie Śląskiej

Zapraszamy Panie do udziału w spotkaniu kobiet w Rudzie Śląskiej. W czasie śniadania dla Pań odbędzie się prelekcja Agaty Radosh pt. "Przebaczenie drogą do zdrowia i wolności".  Temat przebaczenia stale budzi emocje, a samo przebaczenie postrzegane jest jako trudny i bolesny proces, wymagający odwagi i głębokiej refleksji. W trakcie wykładu uczestniczki dowiedzą się m.in.: czym przebaczenie jest, a czym nie jest,  w jaki sposób przebaczenie i nieprzebaczenie mogą wpływać na różne obszary zdrowia,  jak odpuszczenie urazy może otwierać drzwi do wewnętrznej wolności, jak rozwijać postawę przebaczenia. Wzięcie udziału w tym inspirującym wydarzeniu stanowi doskonałą okazję do osobistej refleksji oraz zdobycia wiedzy na temat mocy przebaczenia.  Zadbaj o swój dobrostan i spędź miło czas przy smacznym jedzeniu! Kiedy: 30 marca 2025 r., niedziela Godzina: 10.00 Gdzie: Ruda Śląska, ul. Mickiewicza 23a Wstęp na spotkanie jest wolny , a liczba miejsc ograniczona. Więcej inform...

INOX – czyli o garnkach ze stali nierdzewnej

Czym kierujesz się kupując garnki czy sztućce? Czy wybierasz te ze stali nierdzewnej? Czy wiesz co oznacza symbol 18/10?  Przy okazji poszukiwań szybkowaru w minionym tygodniu, rozczytałam się w temacie. A ponieważ uznałam to za interesujące, dzielę się tym. Garnki mogą być wykonywane z różnych materiałów odpornych na wysoką temperaturę i deformację np.: ze stali węglowej (najczęściej emaliowane i zdobione), stopów aluminium, stopów miedzi, stali nierdzewnej chromowo-niklowej (INOX to jej symbol), żeliwa, szkła i ceramiki (w tym gliny). Niewątpliwie, naczynia do naszej kuchni powinny być mądrze wybrane, ponieważ używając nieodpowiednich naczyń, łatwo o kłopoty ze zdrowiem .

Dieta Żydów - nagranie wykładu z Kielc

Na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach ukazał się lutowy wykład Agaty Radosh poświęcony diecie Żydów. Zapraszamy do odsłuchania w serwisie YouTube!

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r...