Przejdź do głównej zawartości

Styl życia i odżywianie w chorobach onkologicznych. Fakty i dowody – relacja z wykładu prof. Roberta Thomasa

Tydzień temu miałam możliwość wysłuchać ciekawego wykładu światowej sławy brytyjskiego onkologa i eksperta odżywiania, prof. Roberta Thomasa z Cambridge University, poświęconego diecie i stylowi życia w chorobach nowotworowych. Spotkanie odbyło się w gmachu Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Prof. Thomas zainicjował, ukończył i opublikował wiele badań naukowych, w tym ocenę wpływu ćwiczeń fizycznych na toksyczność leczenia przeciwnowotworowego oraz krajowe randomizowane badanie oceniające suplement diety bogaty w polifenole (Pomi-T) i jego wpływ na progresję raka prostaty. W efekcie badań nad rolą ćwiczeń fizycznych opracował kurs umożliwiający zdobycie kwalifikacji dla fizjoterapeutów na terenie Wielkiej Brytanii w zakresie rehabilitacji onkologicznej. Obecnie przewodniczy krajowemu programowi ćwiczeń MacMillan Cancer Support. Szczególnie interesuje go wpływ polifenoli i związków fitochemicznych na objawy związane z zapaleniem gruczołu krokowego, zapaleniem stawów i piersi. Ponadto ocenia on skuteczność naturalnego kremu do paznokci zawierającego olejek eteryczny, na niepożądane objawy leczenia docetakselem (substancją należącą do grupy leków przeciwnowotworowych zwanych taksoidami lub taksanami). Prowadzi Cancernet-UK, które jest niezależną organizacją składającą się z multidyscyplinarnej grupy pracowników służby zdrowia i osób po terapii raka – specjaliści i pacjenci połączyli siły, aby zapewnić oparte na dowodach i samopomocy porady dotyczące stylu życia w celu poprawy samopoczucia, zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby i zwiększenia szansy na wieloletnie przeżycie.

Mówca oznajmił, że oprócz rozsądnych medycznych środków ostrożności (np. informowanie lekarza o niepokojących objawach, udział w programach badań przesiewowych), naukowcy wskazali praktyczne instrukcje dotyczące stylu życia, które pomagają:
 • zmniejszyć ryzyko raka,
 • zmniejszyć ryzyko przewlekłych stanów zapalnych,
 • zmniejszyć skutki uboczne leczenia raka i objawów raka,
 • przyspieszyć powrót do zdrowia po leczeniu raka,
 • zmniejszyć ryzyko nawrotu po leczeniu,
 • zwiększyć szansę na długie i zdrowe życie.
World Cancer Research Fund, Cancer Research UK i The National Institute of Health of USA szacują na podstawie dostępnych danych naukowych, że około 50% nowotworów można zapobiec właśnie dzięki tym czynnikom stylu życia.

23 najważniejsze wskazówki dotyczące diety i stylu życia
 1. Ćwiczenia – ćwicz regularnie, zwiększając poziom aktywności – 3-5 godzin tygodniowo. Unikaj dłuższego siedzenia.
 2. Cukier rafinowany – staraj się wyeliminować go z diety. Nigdy nie spożywaj cukru na pusty żołądek. Dąż do stosowania diety o niskim indeksie glikemicznym.
 3. Polifenole – utrzymuj wysokie spożycie zdrowej, roślinnej żywności, a jeśli to konieczne wspomagaj dietę polifenolami.
 4. Palenie papierosów – niezwłocznie zerwij z nałogiem palenia tytoniu.
 5. Pokarmy rakotwórcze – unikaj wszelkich wędzonych i grillowanych produktów mięsnych, akrylamidu obecnego w żywności poddawanej pieczeniu i nitrozoamin w wędlinach.
 6. Alkohol – unikaj, szczególnie w nadmiarze. Jeśli musisz wybrać, wybierz lampkę dobrego wina, zamiast piwa czy innego mocnego trunku.
 7. Mięso – zdecydowanie ogranicz lub wyklucz spożycie czerwonego mięsa. Zrezygnuj także z wszelkiego mięsa przetworzonego. Unikaj mięs grillowanych. Mięso spożywaj nie częściej niż trzy razy w tygodniu.
 8. Tłuszcze i oleje – spożywaj w niewielkich ilościach dobre tłuszcze roślinne.
 9. Niezbędne minerały – właściwie skomponowana dieta zapewnia wystarczające ich spożycie. Należy unikać przyjmowania suplementów diety w tabletkach, chyba że wiadomo o występowaniu niedoborów konkretnych minerałów.
 10. Witaminy – właściwie skomponowana dieta zapewnia wystarczające ich spożycie. Należy unikać przyjmowania suplementów diety w tabletkach, chyba że wiadomo o występowaniu niedoborów konkretnych witamin.
 11. Witamina D – zbadaj aktualny poziom i wyrównaj ewentualny deficyt suplementem. Utrzymuj optymalny poziom 75 ng/dl. Stosuj suplement w zimie w odpowiedniej dawce, a latem staraj się korzystać regularnie, ale rozsądnie ze słońca. Wskazane jest połączenie witaminy D z witaminą K2.
 12. Błonnik pokarmowy – zwiększ spożycie błonnika pokarmowego pochodzącego z nasion lnu, nasion chia, komosy ryżowej, produktów pełnoziarnistych i ciemnego ryżu.
 13. Białka roślinne – zwiększ spożycie wszelkich roślin strączkowych (także produktów sojowych) oraz nasion roślin oleistych bogatych w białka roślinne.
 14. Warzywa i owoce – zwiększ zdecydowanie spożycie różnorodnych warzyw, także zielonolistnych. Pamiętaj o kiszonkach i kiełkach. Spożywaj więcej owoców, szczególnie jagodowych. Jeśli tylko możesz, wybieraj produkty gospodarstw ekologicznych.
 15. Masa ciała – staraj się utrzymać właściwą masę ciała, zgodnie ze wskaźnikiem BMI. Jeśli zmagasz się z otyłością, podejmij jak najszybciej kroki prowadzące do redukcji zbędnych kilogramów.
 16. Nocny post – dąż do tego, by przez 13 godzin (między wieczornym posiłkiem a śniadaniem) nic nie spożywać.
 17. Odstępy między posiłkami – zachowuj 5-6 godzinną przerwę pomiędzy posiłkami. Nie spożywaj nic do czasu, zanim żołądek nie zostanie opróżniony z poprzedniego posiłku.
 18. Pij wodę – rano, przed śniadaniem nawodnij organizm. Pij ok. 2 litrów wody dziennie pomiędzy posiłkami.
 19. Orzechy – jedz codziennie garść orzechów. Najlepiej używaj każdego dnia innych orzechów.
 20. Bakterie jelitowe – dbaj o zdrowie jelit dzięki naturalnej żywności bogatej w probiotyki. Jeśli to konieczne, stosuj probiotyki w postacie tabletki. Pozyskiwanie zdrowych bakterii probiotycznych z pokarmów bogatych w błonnik i polifenole jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania zdrowego mikrobiomu.
 21. Sen – dbaj o higienę snu. Kładź się spać regularnie o tej samej porze dnia, najlepiej przed północą i śpij 7-8 godzin dziennie.
 22. Nastrój – myśl pozytywnie, pielęgnuj wiarę, zaufanie i dobre myśli.
 23. Więzi – otaczaj się ludźmi, którzy dają ci szczere wsparcie na każdej płaszczyźnie życia.
Wielu chorych lub członkowie ich rodzin zastanawiają się, czy dieta i styl życia, jaki prowadzi się po leczeniu raka ma znaczenie. Prof. Thomas przekazał, że chociaż pacjenci z rozpoznanym rakiem już doznali początkowego uszkodzenia DNA, aby zmutować z komórek łagodnych do złośliwych, to w świetle aktualnej wiedzy medycznej postęp z wczesnej postaci raka do postaci agresywnej może być uzależniony od codziennych nawyków żywieniowych i stylu życia. Profesor uczula, że dalsze uszkodzenia DNA otwierają drogę do rozwinięcia przez komórki rakowe mechanizmu ukrywania się przed układem odpornościowym lub stania się opornymi na leczenie. W prezentacji zaznaczono, że istnieją mocne dowody na to, że zdrowy styl życia może mieć wpływ na bezpośrednie procesy biologiczne, które zachęcają komórki rakowe do tego, by:
 • rosnąć szybciej (namnażać się)
 • nie obumierać, gdy nastanie koniec ich cyklu życiowego (przeciwdziałać apoptozie)
 • stymulować naczynia krwionośne do odżywiania szybko mnożących się komórek (angiogeneza)
 • zmniejszać kleistość połączeń międzykomórkowych (utrata przyczepności)
 • mnożyć się w sąsiednich narządach (inwazja)
 • rozprzestrzeniać się w ciele (przerzuty).
Podsumowując, w oparciu o dostępne opublikowane dowody naukowe prof. Robert Thomas dostarczył przekonywujących argumentów na rzecz zdrowej diety opartej o nieprzetworzone produkty roślinne i prowadzenia zdrowego trybu życia. Stosowanie się do tych zasad może pomóc zmniejszyć skutki uboczne leczenia raka, poprawić jakość i komfort życia, zmniejszyć ryzyko powstania innych chorób przewlekłych i zdecydowanie wydłużyć życie osobom, które przeszły leczenie onkologiczne. W przypadku osób nie dotkniętych chorobą nowotworową, praktykowanie prozdrowotnej diety i czynników stylu życia zmniejsza ryzyko zachorowania.

Po prelekcji nie omieszkałam, oczywiście, porozmawiać z profesorem i docenić jego działania na polu upowszechniania zasad zdrowego odżywiania i stylu życia. Skorzystałam także z przygotowanego poczęstunku.

Przyznam, że wykład pozytywnie mnie zaskoczył, gdyż przedstawione zalecenia są bez mała bliźniaczo podobne to tych, jakie od wielu lat krzewimy w Stowarzyszeniu Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie. Stowarzyszenie w swojej misji realizuje program promocji i ochrony zdrowia wiodącego w świecie Centrum Medycznego Uniwersytetu Loma Linda w USA.

Autor: Agata Radosh
siegnijpozdrowie.org

Uwaga (29-07-2019): Tu udostępniliśmy nagranie wyżej wspomnianego wykładu.

Komentarze

 1. Dobrze dobrana dieta to podstawa! Pamiętajcie o tym. Może też wygodnie będzie zdecydować się na catering dietetyczny?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

Jedzmy podagrycznik!

Podagrycznik pospolity 🌿🌿 należy do rodziny selerowatych. W średniowiecznej Polsce sprzedawano jako warzywo na targowiskach. Dziś niektórzy chcieliby wykorzystać go np. do sałatki, ale nie mają pewności, czy zerwą właściwą roślinę, bowiem podagrycznik można pomylić z innymi chwastami. O ile podagrycznik jest chwastem jadalnym, podobnie wyglądają pewne chwasty niejadalne. Myślę, że nabrałam już wprawy w temacie i chcę przekazać podstawowych osiem wskazówek, które upewnią was, że zerwaliście na pewno podagrycznik. Roślina na rozgałęzione kłącze. Listki są pikowane. Podagrycznik posiada trzy grupy liści na łodyżce. Grupa górna ma trzy listki, dwie grupy dolne mają po dwa listki (zwłaszcza młode rośliny), ale mogą mieć także po trzy. Listki nie są ze sobą połączone. Łodyżka nie ma włosków, jest naga. Łodyżka na całej długości ma charakterystyczne wyżłobienie (rowek). Przekrój łodyżki jest trójkątny. Przecięta łodyżka ma charakterystyczny zapach. W zielu podagrycznika w

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r

Witamina B12 - fakty i mity

Nagranie wykładu dr. Romana Pawlaka z USA poświęconego kwestii zapobiegania niedoborom witaminy B12. Wykład odbył się dnia 20 lipca 2013 r. w Poznaniu, w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że wiedza jaką posiadamy odnośnie witaminy B12 w świetle aktualnych doniesień naukowych jest nieprawdziwa. Niedobór witaminy B12 występuje dość powszechnie na całym świecie. W grupie osób narażonych na jej niedobór znajdują się miedzy innymi weganie (ludzie, którzy nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego), laktoowowegetarianie (osoby, które nie spożywają produktów mięsnych, ale włączają do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, przetwory mleczne i jajka), osoby po 50 roku życia, niezależnie od ich diety, osoby, które poddały się operacji żołądka lub którym wycięto dolną część jelita cienkiego, a także osoby chorujące na AIDS. Inni, w tym np. osoby chorujące na cukrzycę, a także każ

Randkowanie — jak rozpoznać osobę dojrzałą

Jednym z piękniejszych, a zarazem niebezpiecznych okresów w życiu młodych ludzi jest czas randkowania i decydowania, z kim chce się spędzić całe życie. Uczestniczące w randce osoby dążą do ustalenia, czy istnieją możliwości do powstania oczekiwanej zażyłości. Randkowanie jest doskonałą okazją na zadbanie o wszystkie ważne sfery udanego małżeństwa, a w szczególności o to, czy (potencjalny) partner jest odpowiedni pod względem: atrakcyjności; oczekiwań co do kierunku rozwoju znajomości; charakteru; zainteresowań i możliwości wspólnego spędzania czasu; sposobu bycia i kultury osobistej; statusu społecznego i materialnego; pochodzenia społecznego; wykształcenia i poziomu intelektualnego; podejścia do spraw seksu; zwyczajów i stylu życia; światopoglądu i przekonań religijnych; zapatrywań na sprawy związane z założeniem rodziny, posiadaniem dzieci i ich wychowaniem. W czasie wykładu prelegent podzieli się własnym doświadczeniem i zwróci uwagę na sprawy najważniejsze w randkowaniu.  Spotkanie