Przejdź do głównej zawartości

Już czas przestać palić

26 września Komisja Europejska proklamowała „Dniem Eks-palacza”. We wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywają się z tej okazji liczne wydarzenia. Warszawa dołącza do obchodów „Dnia Eks-palacza”, uczestnicząc w 35. Maratonie Warszawskim inaugurowanym na Stadionie Narodowym w najbliższy weekend.


"Pięć dni temu trzy Embraery rozbiły się w Kalifornii. Zginęło ponad 1000 osób. Cztery dni temu w okolicach Miami znów rozbiły się trzy samoloty, a w katastrofie zginęli wszyscy pasażerowie. Trzy dni temu samoloty rozbiły się w Boston, Denver i Atlanta i znów nikt nie przeżył. Wczoraj kolejne 1000 osób zginęło w katastrofie lotniczej. W dniu dzisiejszym spadły na ziemię dwa Boeingi. W ciągu ostatnich pięciu dni codziennie ginęło średnio 1000 osób". Na szczęście, te katastrofy nigdy się nie wydarzyły, ale co by się stało, gdyby rzeczywiście do nich doszło? Gdyby katastrofy lotnicze codziennie pochłaniały 1000 ofiar, wybuchłaby panika, a ludzie zaczęliby się domagać wszczęcia śledztwa. Pojawiłyby się ostrzeżenia: Nie latać samolotem! Władze ogłosiłyby alarm.

Każdego dnia w Stanach Zjednoczonych co najmniej 1000 osób umiera z powodu przyczyny możliwej do uniknięcia, a wywołanej przez samą osobę umierającą – palenia papierosów lub korzystania z wyrobów tytoniowych! Tak naprawdę papierosy zabijają rocznie więcej Amerykanów niż AIDS, kokaina, heroina, alkohol, wypadki samochodowe, samobójstwa i pożary razem wzięte.

C. Everett Koop, były naczelny chirurg USA, powiedział kiedyś: "Zaprzestanie palenia jest najważniejszym pojedynczym krokiem, jakie mogą zrobić palacze w celu wydłużenia swojego życia i poprawienia jego jakości". Oto dobra wiadomość. Jeśli choroba jeszcze się u ciebie nie rozwinęła, możesz cieszyć się dobrym zdrowiem po rzuceniu nałogu, bez względu na to, ile już lat palisz. Inne korzyści to:
  1. Mniej dni przechorujesz. Nie będziesz się tak uskarżać na zdrowie. Poprawi się twój ogólny stan i unikniesz niedomagań pochodzenia płucnego. Poza tym, wydasz mniej pieniędzy na leki przeciwprzeziębieniowe, leczenie i ubezpieczenie zdrowotne.
  2. Jeśli rzucisz palenie przed 50. rokiem życia będziesz mieć w stosunku do osób palących o połowę mniejsze ryzyko śmierci w przeciągu kolejnych piętnastu lat.
  3. Ryzyko udaru mózgu u ciebie szybko spadnie po tym, jak rzucisz palenie. Podobnie będzie z ryzykiem raka płuc i innych nowotworów, a także ryzykiem zawału serca i przewlekłej choroby płuc.
  4. W stosunku do palaczy będziesz miał o 50% mniejsze prawdopodobieństwo rozwinięcia impotencji.
Tytoń to trucizna. Tytoń – legalny środek – może być bardziej uzależniający niż środki nielegalne. Aż jedna trzecia wszystkich mieszkańców UE pali tytoń regularnie. Ich nałóg to nie tylko widmo tragedii dla samych palaczy, ale także poważne zagrożenie zdrowotne i socjoekonomiczne dla całej populacji.

Opr. na podstawie książki "Zdrowi na co dzień" Kay Kuzmy


Jeśli chcesz rzucić palenie skorzystaj z programów wspierających palaczy. Zgłoś swój udział w terapii "Rzucisz palenie". Możesz także przestać palić z iCoach, internetowym narzędziem do walki z nikotynizmem. Jakąkolwiek metodę wybierzesz – jeśli tylko chcesz rzucić palenie, na pewno zwyciężysz. Bożą wolą jest to, abyś żył w dobry zdrowiu, a Jego błogosławieństwo w postaci daru zdrowia nigdy do ciebie nie dotrze, jeśli będziesz zatruwał swoje ciało tytoniem.

Komentarze

  1. Palenie przynosi straty nie tylko zdrowotne, ale i finanasowe..
    A przed chorobą warto się ubezpieczyć, przede wszystkim w przypadku poważnej choroby..

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r...

Z boreliozą można wygrać

Wywiad z Lilianną Frankowską, prezesem Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę , którego misją jest pomagać wszystkim, którzy czują się zagubieni i samotni w swojej chorobie. Agata Radosh: Chciałam porozmawiać o boreliozie, nazywaną też chorobą z Lyme. Maleńki pajęczak zmienia plany tysiącom ludzi, aby nie powiedzieć – niszczy je… Ale zacznijmy od tego, w jaki sposób dochodzi do zakażenia? Lilianna Frankowska: Kleszcze z rodzaju Ixodens ricinus występujące w Polsce, możemy spotkać już nawet w piwnicach, a nie tylko lasach czy łąkach. Są nosicielami wielu patogenów (podobno 140). Jednym z nich są bakterie z rodzaju Borrelia burgdorferi , które bytują i namnażają się w jelitach tych kleszczy. Kiedy kleszcz żeruje na swoim żywicielu, krętki aktywują się i wraz ze śliną przenikają pod skórę człowieka. Przyjmuje się, że do zakażenia dochodzi od 24 do 48 godzin, ale z naszych doświadczeń wynika, że ten czas może być znacznie krótszy. Należy podkreślić, że kleszcze we wszystkich swoich sta...

Dieta Żydów

Historia Żydów w Poznaniu sięga średniowiecza, a pierwsze wzmianki o żydowskiej obecności w tym mieście pojawiają się w XIII wieku. W ciągu wieków społeczność żydowska w Poznaniu rozwijała się, a Żydzi stali się integralną częścią miejskiego życia gospodarczego, kulturalnego i religijnego. W okresie międzywojennym w Poznaniu istniały liczne kawiarnie i restauracje żydowskie, które serwowały potrawy koszerne, przyciągając zarówno Żydów, jak i innych mieszkańców miasta. Obecnie tradycje żydowskie, mimo że nie są tak widoczne jak dawniej, wciąż odgrywają pewną rolę w społecznej pamięci miasta. W czasie wykładu wnikniemy w tajemnice kultury żydowskiej i zobaczymy unikalne podejście Żydów do kwestii zdrowia. Omawiając sposób odżywiania się wyznawców judaizmu sięgniemy do Biblii Hebrajskiej, by odkryć ważne wskazówki dietetyczne. Wejdziemy do żydowskiego domu celem przyjrzenia się koszernej kuchni. Przedstawimy także badania naukowe oceniające wpływ stylu życia i zaufania do Boga na sta...

O aromaterapii i olejkach eterycznych – wykład w Chrzanowie

Na zaproszenie władz Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) w Chrzanowie w Małopolskiem , Agata Radosh ze Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie w Poznaniu wygłosiła 6 marca 2025 r. wykład pt.: "O aromaterapii i olejkach eterycznych". Podczas prelekcji poruszono m.in. następujące zagadnienia: czym jest aromaterapia, co nazywamy olejkami eterycznymi, miejsce aromaterapii w medycynie akademickiej, historia aromaterapii – od starożytnych cywilizacji po współczesność, metody wytwarzania olejków eterycznych, korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania olejków, praktyczne wykorzystanie olejków eterycznych w aromaterapii, przeciwskazania i możliwe działania niepożądane olejków eterycznych. Spotkanie odbyło się w nowoczesnej sali wykładowej Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie, w którym mieści się siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zgromadziło blisko 80. Słuchaczy zainteresowanych aromaterapią. Przybyli mogli rozkoszować się miłą wonią...