Przejdź do głównej zawartości

Suplementacja witaminy B12

Tematem niniejszego artykułu nie jest rozpatrywanie czy suplementacja witaminy B12 jest ekstrawagancją czy też koniecznością, ponieważ kwestia bezwzględnej potrzeby tej suplementacji w grupie wegan, a nawet wegetarian została potwierdzona badaniami naukowymi.

Moje doświadczenie z witaminą B12

Jako promotorka zdrowia z profesji i propagatorka zdrowego stylu życia z miłości, często spotykam się z pytaniami odnośnie witaminy B12 oraz właściwej jej dawki w przypadku suplementacji. Fakt ten skłonił mnie do podzielenia się moją wiedzą i doświadczeniem w kwestii tejże właśnie witaminy.

Jestem wegetarianką. Odkąd zapoznałam się z poważnymi badaniami wskazującymi na potrzebę stosowania suplementu witaminy B12 w przypadku diety wegańskiej i wegetariańskiej, zażywam ją regularnie. W oparciu o porównanie różnych postaci suplementów, zdecydowanie wyznaję pogląd, że suplementacja jest nie tylko konieczna, ale i możliwa w naszych polskich warunkach. Osobiście zaopatruje się w Witaminę B12 w firmie Solgar.

Solgar * w swojej ofercie posiada suplement witaminy B12 w unikatowej na naszym rynku dawce 100µg. Taka dawka jest dawką zalecaną przez autorytety medyczne i w pełni bezpieczną. Dawki niższe, tzn. 5 i 10µg, dostępne w powszechnych aptekach, są dawkami zbyt małymi. Poza tym są stosunkowo drogie. Opakowanie witaminy B12 w firmie Solgar zawiera 100 tabletek. Stosuje się zwykle jedną tabletkę dziennie, co zapewnia kurację na 100 dni w przystępnej cenie.

Produkty Solgar nie są sprzedawane w powszechnych aptekach. Solgar posiada swoje apteki, jest ich jednak nie wiele. Najlepiej zamawiać telefonicznie bądź internetowo. Produkty dostarczane są drogą pocztową. Link

Mam nadzieję, że powyższe informacje będą dla Państwa pomocne w trosce o zdrowie własne oraz Waszych bliskich.

Więcej o samej witaminie B12 oraz o badaniach potwierdzających konieczność jej suplementacji można przeczytać w artykule dr. Romana Pawlaka pt.: B12 - prawdy i mity na stronie Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia.

Agata Radosh
promotor zdrowia
Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia

UWAGA!
Uaktualnienie z dnia 28 stycznia 2015 r.
Najnowsze badania donoszą, że weganie i wegetarianie, jak również osoby po 50. r. ż. powinni stosować suplement witaminy B12. Weganom i ludziom starszym zaleca się stosować suplement w dawce nie mniejszej niż 250 µg dziennie. Lako-owo-wegetarianie w celu zapobiegania niedoborom witaminy B12 powinni stosować taką samą dawkę przynajmniej 4-5 razy w tygodniu (za  dr. Romanem Pawlakiem).

Dziś na polskim rynku dostępny jest suplement o nazwie Molekin B12 w dawce 250 mq.

Jeśli chodzi o suplement firmy Solgar, obecnie można go zakupić w wielu aptekach i sklepach ze zdrową żywnością.

Zainteresowanym polecam:
http://blog.siegnijpozdrowie.org/2013/09/witamina-b12-fakty-i-mity.html
http://blog.siegnijpozdrowie.org/p/wyklady-dr-romana-pawlaka.html
http://blog.siegnijpozdrowie.org/2015/01/relacja-ze-spotkania-klubu-zdrowia.html

Komentarze

 1. Przy konsekwentnej diecie bezmiesnej i roznorodnosci spozywanego jedzenia wegetarianskeigo suplementacje nie jest konieczna. Vit.B12 bedzie wytwarzana w jelitach przez odpowiednie bakterie (pod warunkiem, ze tych bakterii nie bedzie sie zabijalo bakteriami gnilnymi, ktore dominuja w przypadku trawienia miesa).
  Na wszelki wypadek nalezy badac ilosc vit.B12 we krwi np. 1-2x/rok.

  lek.med. Alicja Alda (czlonek PCRM, dlugoletnia wegetarianka)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale podobno te bakterie występują w jelicie grubym, gdzie nie zachodzi wchłanianie..?

   Usuń
 2. "- Czy jest prawdą, że bakterie w jelitach i jamie ustnej (na zębach) produkują witaminę B-12? A jeśli tak, czy to wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania organizmu na tę witaminę?

  - Ten pogląd oparty jest na doświadczeniu przeprowadzonym przez grupę badaczy, prowadzonych przez dr M.J. Albert, która wykazała, że bakterie z gatunku Pseudomonas i Klebsiella produkują witaminę B-12 w jelicie cienkim. Należy jednak pamiętać, że ta produkcja jest bardzo mała. Znaczne ilości tej witaminy produkują bakterie w jelicie grubym, jednakże jej absorpcja odbywa się w jelicie cienkim, dlatego B-12 produkowana w jelicie grubym nie jest użyteczna dla człowieka. Należy również podkreślić, że obecność bakterii w jelicie cienkim może faktycznie przyczynić się do niedoboru tej witaminy, dlatego że B-12 dostarczona z pożywieniem jest zużyta przez bakterie zanim zostanie zaabsorbowana do obiegu krwi. Bakterie na zębach i w jamie ustnej mogą produkować znikome ilości witaminy B-12; są to jednak ilości tak małe, że nie należy brać ich pod uwagę. Słyszałem kiedyś osobę, która nawoływała do nie mycia zębów przez kilka godzin po posiłku, aby umożliwić produkcję B-12 przez bakterie na zębach. Ale nawet gdybyśmy w ogóle nigdy nie myli zębów, produkcja B-12 przez bakterie żyjące w naszej jamie ustnej jest znikoma. Więc tego typu strategie mogą się zakończyć nieodwracalnymi konsekwencjami…”. http://blog.siegnijpozdrowie.org/p/ciekawe-artykuly.html#b12_prawdy_i_mity

  Warto również podkreślić, że badanie przeprowadzone przez dr M.J. Albert badało witaminę B-12 za pomocą analizy mikrobiotycznej, która nie tylko bada poziom witaminy B-12, która jest potrzebna dla człowieka, ale również nieaktywne biologicznie związki, zwane pseudowitaminą B-12. Dlatego nie można na podstawie tego badania wyciągnąć konkluzji, że produkcja witaminy B-12 przez bakterie bytujące w przewodzie pokarmowym człowieka zaspokaja jego rzeczywiste potrzeby na tę witaminę.

  Inne badanie, przeprowadzone przez dr Donaldson, na osobach, które stosowały tzw. Halelujah Diet (dietę opartą głównie na surowych produktach roślinnych), a które miały niedobór witaminy B-12 wykazało, że żadna z tych osób nie unormowała kwasu metylmalonowego (najbardziej dokładny wskaźnik witaminy B-12 w organizmie) po spożyciu probiotyków, co pośrednio wskazuje na to, że produkcja witaminy B-12 przez bakterie nie jest wystarczająca. Ponadto, zdecydowana większość badań na wegetarianach czy weganach pokazuje, że występujący u nich niedobór witaminy B-12 sięga od 12 do 94% osób badanych, w zależności od rodzaju badań i samych badanych. Gdyby produkcja B-12 przez bakterie faktycznie była wystarczająca, nie notowano by jej niedoboru u wegetarian. Badania bowiem pokazują, że wegetarianie nie suplementujący witaminy B-12 mają znaczny jej niedobór. Nie znane mi są żadne badania, które zostałyby opublikowane w naukowych żurnalach, a które potwierdzałyby tezę, że bakterie, które produkują witaminę B12 są "zabijane" przez "bakterie gnilne", jak sugeruje autorka powyższego komentarza. Dlatego teza ta wydaje się być spekulacją. Niedobór witaminy B-12 prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych, dlatego nie można zaleceń w tej kwestii opierać na tego typu spekulacjach.

  Roman Pawlak , Ph.D, RD
  Członek Rady Ekspertów przy American Dietetic Association, Evidence Analysis on Vegetarian Nutrition College of Human Ecology Enriching Lives. Enhancing Communities.

  Roman Pawlak, Ph.D, RD
  337 Rivers Building
  Associate Professor
  East Carolina University
  Department of Nutrition and Dietetics
  Greenville, NC 27858
  pawlakr@ecu.edu
  Tel: 252-328-2350
  www.ecu.edu/che
  Fax: 252-328-4276

  OdpowiedzUsuń
 3. Najnowsza wiadomość o dawce suplementu B12 - cyt. frg. z książki dr. Romana Pawlaka "W obronie wegetarianizmu":
  "Zachodzi pytanie, w jakiej dawce podawać tabletkę z witaminą B12? Amerykański Institute of Medicine zaleca zapotrzebowanie dla dorosłych na witaminę B12 w ilości 2,4 mcg dziennie. Co ta wiedza oznacza dla przeciętnego weganina? Mianowicie, że powinien przyjmować suplement witaminy B12 w ilości przynajmniej 250 mcg, lub produkty fortyfikowane witaminą B12 w dawce podobnej lub wyższej. Matki karmiące swoje dzieci piersią powinny szczególnie dbać o właściwą jej dawkę".

  Tak więc, suplement witaminy B12 Solgaru w dawce 100 mcq może być wystarczający dla laktoowowegetarian, natomiast dla wegan taka ilość suplementu może okazać się zbyt niska.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypowiedź Pani Radosz trąci nieco płatną reklamą:(

   Usuń
 4. W dzisiejszych czasach rzeczywiscie trudno uwierzyc w ludzka bezinteresownosc...

  OdpowiedzUsuń
 5. jest wrzesień, a Dr Roman Pawlak nie ustosunkował się do wypowiedzi pani Agaty. co to wypowiedzi równie anonimowego co ja internauty z 12 lutego, twoja wypowiedź trąci antyreklamą :( proszę o więcej konkretów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Większość fruitarianów stosuje witaminę B12 w formie zastrzyków do mięśniowych raz na tydzień, albo miesiąc. Warto nad tym podumać.

  OdpowiedzUsuń
 7. należy sięgnąć do literatury, by dowiedzieć się o wchłanialności cyjanokobalaniny z przewodu pokarmowego. Najskuteczniejsze są zatrzyki domięśniowe i te są stosowane przy poważnych niedoborach.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

Jedzmy podagrycznik!

Podagrycznik pospolity 🌿🌿 należy do rodziny selerowatych. W średniowiecznej Polsce sprzedawano jako warzywo na targowiskach. Dziś niektórzy chcieliby wykorzystać go np. do sałatki, ale nie mają pewności, czy zerwą właściwą roślinę, bowiem podagrycznik można pomylić z innymi chwastami. O ile podagrycznik jest chwastem jadalnym, podobnie wyglądają pewne chwasty niejadalne. Myślę, że nabrałam już wprawy w temacie i chcę przekazać podstawowych osiem wskazówek, które upewnią was, że zerwaliście na pewno podagrycznik. Roślina na rozgałęzione kłącze. Listki są pikowane. Podagrycznik posiada trzy grupy liści na łodyżce. Grupa górna ma trzy listki, dwie grupy dolne mają po dwa listki (zwłaszcza młode rośliny), ale mogą mieć także po trzy. Listki nie są ze sobą połączone. Łodyżka nie ma włosków, jest naga. Łodyżka na całej długości ma charakterystyczne wyżłobienie (rowek). Przekrój łodyżki jest trójkątny. Przecięta łodyżka ma charakterystyczny zapach. W zielu podagrycznika w

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

Z boreliozą można wygrać

Wywiad z Lilianną Frankowską, prezesem Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę , którego misją jest pomagać wszystkim, którzy czują się zagubieni i samotni w swojej chorobie. Agata Radosh: Chciałam porozmawiać o boreliozie, nazywaną też chorobą z Lyme. Maleńki pajęczak zmienia plany tysiącom ludzi, aby nie powiedzieć – niszczy je… Ale zacznijmy od tego, w jaki sposób dochodzi do zakażenia? Lilianna Frankowska: Kleszcze z rodzaju Ixodens ricinus występujące w Polsce, możemy spotkać już nawet w piwnicach, a nie tylko lasach czy łąkach. Są nosicielami wielu patogenów (podobno 140). Jednym z nich są bakterie z rodzaju Borrelia burgdorferi , które bytują i namnażają się w jelitach tych kleszczy. Kiedy kleszcz żeruje na swoim żywicielu, krętki aktywują się i wraz ze śliną przenikają pod skórę człowieka. Przyjmuje się, że do zakażenia dochodzi od 24 do 48 godzin, ale z naszych doświadczeń wynika, że ten czas może być znacznie krótszy. Należy podkreślić, że kleszcze we wszystkich swoich sta

Komórki, które słyszą – historia długowieczności

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego niektórzy 40-latkowie wyglądają o dziesięć lat młodziej, a niektórzy 50-latkowie jakby mieli przynajmniej dziesięć lat mniej? W czasie wykładu, na który zapraszamy, szukając odpowiedzi, wejrzymy w niesamowity świat telomerów – maleńkich obszarów na końcach naszych chromosomów, które określają, jak szybko nasze komórki się starzeją i umierają. Badania naukowe określają specyficzne nawyki stylu życia, które chronią nasze telomery, spowalniając w ten sposób rozwój chorób i wydłużając życie. Fascynujące odkrycia ukazują wpływ naszego otoczenia, dochodów, relacji z innymi ludźmi, środowiska prenatalnego i doświadczeń z dzieciństwa na długość telomerów, a przez to na żywotność komórek i możliwości regeneracyjne ludzkiego organizmu. Odnajdźmy razem ścieżkę ku witalności i most do dłuższego życia! Prelegent: lek. Kamila Szłowieniec-Rebouças Kiedy: 14 maja 2022 r., sobota Godzina: 18.00 LIVE:  https://youtu.be/hBweB94i2LY Organizator: Stowarzysze

Superodżywianie, czyli o ludziach, którzy zapomnieli umrzeć

Nagranie wykładu Katarzyny Lewkowicz-Siejki pt.: " Superodżywianie, czyli o ludziach, którzy zapomnieli umrzeć ​", który odbył się w kwietniu 2018 roku w Poznaniu w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia - Sięgnij Po Zdrowie. Mgr Katarzyna Lewkowicz-Siejka jest dziennikarką i promotorką zdrowego stylu życia; autorką wielu radiowych audycji medycznych oraz kilkudziesięciu publikacji prasowych i wykładów poświęconych współczesnym problemom zdrowotnym, dietoterapii oraz medycynie naturalnej opartej na naukowych badaniach.