Palenie papierosów to poważne zagrożenie dla zdrowia, mające negatywny wpływ na organizm i skracające życie. Rzucenie palenia przynosi wiele korzyści, a efekty widać już po krótkim czasie.
Niektóre negatywne skutki palenia papierosów:
- Skrócenie życia: Palący żyją średnio o 10 lat krócej niż niepalący.
- Podatność na choroby: Palenie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, płuc, nowotworów, cukrzycy i innych schorzeń.
- Negatywny wpływ na organizm: Palenie negatywnie wpływa na wszystkie układy i narządy organizmu.
Nałogowe palenie tytoniu jest chorobą opisywaną w Klasyfikacji Chorób WHO ICD-10 i najczęściej wymaga pomocy specjalisty. Można skorzystać z wielu metod wspomagających leczenie uzależnienia od tytoniu. Należy pamiętać jednak, że e-papierosy to nie terapia zastępcza – wszystkie wyroby tytoniowe i ich zamienniki są szkodliwe!
Na podstawie danych statystycznych wiadomo, że aż 35 proc. zgonów nowotworowych spowodowanych jest paleniem tytoniu. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie chorobę nowotworową, rzucając palenie poprawiasz swoje rokowania. Warto rzucić palenie już przed rozpoczęciem leczenia onkologicznego, ponieważ rzucenie palenia:
- zwiększa skuteczność chemioterapii i radioterapii,
- zmniejsza odczucie bólu, co pozwala zredukować dawki leków przeciwbólowych,
- zmniejsza ryzyko zgonu z powodu innych chorób związanych z paleniem tytoniu, np. zawału serca, udaru mózgu czy ciężkich chorób układu oddechowego,
- obniża ryzyko powikłań po leczeniu operacyjnym,
- zmniejsza ryzyko nawrotu choroby i przerzutów,
- zwiększa odporność organizmu,
- poprawia jakość życia.
Jeśli potrzebujesz pomocy wejdź w zakładkę Rzucisz palenie lub na stronę Jak rzucić palenie.
Wykorzystano informacje z ulotki wydanej przez Wielkopolskie Centrum Onkologii.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".