Nagranie wykładu dr. Romana Pawlaka pt. "Jod w diecie – jak uchronić się przed skutkami niedoboru", który został przedstawiony w styczniu 2024 roku w czasie spotkania Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie.
Jod jest pierwiastkiem niezbędnym w syntezie hormonów tarczycy: tyroksyny i trijodotyroniny. Hormony te odpowiadają m.in. za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie mózgu, układu nerwowego i kostnego. Ponadto biorą udział w cyklu wzrastania i dojrzewania komórek. Jod wykazuje działanie ochronne w procesach zapalnych i nowotworowych. Niedobór jodu prowadzić może do powiększenia się gruczołu tarczowego i powstania wola. Ciężki niedobór jodu u dzieci skutkuje wystąpieniem wrodzonego zespołu niedoboru jodu (kretynizmu). Odpowiednie spożycie jodu przez kobiety ciężarne, karmiące matki, a następnie dziecko zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia tej groźnej choroby, a w konsekwencji dysfunkcji mózgu.
W wykładzie omówione zostaną zalecenia dotyczące spożycia jodu. Przedstawi się analizę wyników badań dotyczących spożycia jodu i poziomu jodu w organizmie. Zapozna się słuchaczy ze skutkami niedoboru jodu oraz wskaże źródła jodu w diecie, uwzględniając bezpieczeństwo stosowania wodorostów. Zaznaczy się, kto powinien suplementować preparaty jodu.
Biorąc pod uwagę ciągle wzrastające zainteresowanie stosowaniem diet bezmięsnych, w tym dietą wegańską, zwrócona zostanie uwaga na dane naukowe dotyczące weganek będących w ciąży i karmiących dziecko piersią. Z powodu występującego w tej grupie ryzyka niedostatecznej konsumpcji jodu i jako następstwa niedorozwoju mózgu u płodów z ciąż wegańskich, niezwykle ważna jest edukacja w tym zakresie.
Dr Roman Pawlak jest profesorem odżywiania i dietetyki na East Carolina University w Greenville w USA i adiunktem na Uniwersytecie Loma Linda w Kalifornii. Studia doktoranckie ukończył na University of Southern Mississipi. Na swojej uczelni wykłada: Vegetarian Nutrition (Dietetyka wegetariańska), Life cycle Nutrition (Odżywianie w różnych etapach życia) i Nutrition Science (Dietetyka w ujęciu naukowym). Dr Pawlak jest członkiem American Dietetic Association. Jest członkiem ekspertów komisji Evidence Analysis przy American Dietetic Association dotyczącej diety wegetariańskiej. Szczególnym zainteresowaniem profesora Pawlaka jest profilaktyka dietetyczna realizowana w oparciu o działalność kościołów i placówek społecznych. Roman Pawlak jest autorem książek: "Sposób na cukrzycę", "Zatrzymać młodość", "I am the Lord who heals you", "W obronie wegetarianizmu", "Zdrowe odżywianie bez tajemnic. Jak w gąszczu informacji o dietach zachować zdrowy rozsądek", "Jestem mamą. Jestem wegetarianką" oraz współautorem książki "Matka wegetarianka i jej dziecko". Badania naukowe dr. Pawlaka opublikowane są w amerykańskich i międzynarodowych pismach naukowych, takich jak American Journal of Clinical nutrition, Journal of Nutrition, Nutrition Reviews, American Journal of Preventive Medicine, European Journal of Nutrition, European Journal of Clinical Nutrition, British Journal of Nutrition, Frontiers in Microbiomes, Breastfeeding Medicine i Journal of Nutrition Education and Behavior.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".