Nagranie wykładu Tomasza Zarębskiego pt.: "Smartfon – przyjaciel czy wróg", który odbył się w listopadzie 2021 roku w Poznaniu w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia - Sięgnij Po Zdrowie.
Nie ulega wątpliwości, że smartfon, ten który znajduje się obecnie w Twojej kieszeni lub torebce, to wspaniałe urządzenie. Pozwala nam być w kontakcie: dzwonimy, piszemy smsy, logujemy się na FB, przeglądamy fotki na Instagramie. Super! No może tak nie do końca…
Te niewielkie przedmioty, które nie są niczym innym jak minikomputerami, towarzyszą nam dziś 24h na dobę. Czy korzystanie ze smartfonów na taką skalę, jak robimy to obecnie, może mieć negatywne konsekwencje? Dzisiejsza nauka niestety wyciąga pesymistyczne wnioski z badań nad wpływem technologii cyfrowych na zdrowie psychiczne człowieka.
Z wykładu dowiesz się, jaką rolę odgrywają smartfony w przybierającej na sile fali takich problemów psychologicznych i psychiatrycznych jak: depresja, uzależnienia, stany lękowe, samookaleczenia (zwłaszcza u nastolatków), próby samobójcze. Usłyszysz, co możemy zrobić już dziś, na własną rękę, by uchronić siebie i swoich najbliższych przed destrukcyjnym wpływem nadużywania smartfona.
Tomasz Zarębski (ur. 1977) – filozof, psychoterapeuta, trener biznesu i publicysta, absolwent IF WNS UAM, wykładowca w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium. Pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Macieja Błaszaka przygotowuje rozprawę doktorską pt. Umysł uzależniony. Przyczynek do filozofii psychopatologii. Publikował w Poznańskich Studiach z Filozofii Humanistyki, Czasie kultury, Res Publice Nowej, Zeszytach Artystycznych UAP. Jego naukowe zainteresowania obejmują filozoficzne i teoretyczne podstawy psychopatologii, filozofię umysłu oraz kognitywistykę. Jest pasjonatem literatury pięknej - przepada m.in. za prozą Mirona Białoszewskiego, Thomasa Bernharda i Milana Kundery. Od czasów licealnych, gdy amatorsko śpiewał w kameralnym zespole chóralnym, fascynuje się muzyką dawną. Od ponad 30 lat zapamiętale kibicuje piłkarzom Realu Madryt.
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".