środa, 5 października 2011

Refleksje na temat diety śródziemnomorskiej

Stosowany w regionie Morza Śródziemnego model odżywiania uważa się za jeden z najzdrowszych. Wiele badań wykazało, że dieta ta wywiera znaczący wpływ na zmniejszenie zagrożenia chorobami powstającymi na tle niewłaściwego żywienia. Grecy oraz mieszkańcy południowych Włoch stosujący taką dietę, mają lepszy stan zdrowia, niż mieszkańcy reszty Europy. Przeciętna długość ich życia jest stosunkowo wysoka, a częstość występowania choroby niedokrwiennej serca, niektórych nowotworów i innych schorzeń związanych z błędami w żywieniu - niska.

Dieta śródziemnomorska zaleca spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców. Obfituje w pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony. Powszechnie stosuje się w niej orzechy, nasiona roślin strączkowych, które są znakomitym źródłem błonnika pokarmowego. Ogranicza się w niej nabiał i jaja. Mięso, zwłaszcza czerwone, jest w tej diecie rzadkością, na korzyść ryb morskich. Tłuszczu zwierzęcego nie używa się prawie wcale, na rzecz oliwy z oliwek.

Więcej o diecie śródziemnomorskiej i o tym jak wprowadzić do swojego menu zdrowszą kuchnię powiemy podczas wykładu Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia, który odbędzie się dn. 15 października o godz. 18:00, przy ul. Zeylanda 11 w Poznaniu. Wstęp tradycyjnie wolny. Po prelekcji będzie degustacja potraw z kuchni śródziemnomorskiej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".