poniedziałek, 4 czerwca 2018

Piramida żywienia Joela Fuhrmana

Joel Fuhrman (amerykański lekarz i dietetyk) podjął ogromny trud, klasyfikując żywność w skali ANDI (Aggregate Nutrient Density Index), która w czytelny sposób pokazuje, która żywność powinna być najczęściej spożywana. Tym samym stworzył nutritariańską piramidę żywienia.

Jeśli codziennie będziemy spożywać produkty o największej gęstości odżywczej z grupy warzyw, owoców, nasion, orzechów i warzyw strączkowych, a jajka, nabiał, ryby i mięso stanowić będą jedynie niewielki dodatek do diety, ryzyko zapadnięcia na chorobę cywilizacyjną, nie wspominając o nadwadze, jest niskie.

Oczywiście produkty zwierzęce nie muszą występować w diecie. Diety wegetariańska i wegańska, o ile właściwie zaplanowane, są zdrowe i mają znaczenie w profilaktyce.

1 komentarz:

  1. Ciekawe spostrzeżenia, ale w sumie nie od dziś wiadomo , że warzywa to podstawa, mięso powinno być niewielkim dodatkiem raz na jakiś czas, jednak ludzie o tym zapomnieli i jedzą je prawie codziennie. Tak samo, nabiał, ludzie bardzo często go jedzą i od razu myślą, że to jest dieta, a tak naprawdę tak nie jest. A warzywa też idzie tak przyrządzić aby były dobre, wystarczy tylko znaleźć sposób , na który nam najlepiej smakują.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".