niedziela, 7 lutego 2016

Morsowanie jest super!

O tym, że kąpać się w jeziorze można nie tylko latem, wie już coraz więcej osób. Obserwuję, że po okresie letnich wakacji przybywa fanów pływania w zimnej wodzie. Niemal zawsze gdy jestem jesienią nad jeziorem spotykam jakiegoś "śmiałka" wchodzącego z szerokim uśmiechem do wody. Z roku na rok więcej osób przygotowuje się do zimowych zanurzeń.

Doświadczam tego i z całym przekonaniem mogę powiedzieć, że okres zimowy (niezależnie od tego czy jest śnieg, czy śniegu nie ma) to wspaniały czas na kąpiele w jeziorze. Regularne ich zażywanie świetnie wpływa na zdrowie człowieka, zarówno to fizyczne, jak i psychiczne. Efektem regularnego korzystania z zimnych kąpieli (najlepiej co najmniej raz w tygodniu) jest na przykład lepsze przystosowanie do zmiennych warunków pogodowych, co przekłada się na zwiększoną odporność na infekcje, zwłaszcza górnych dróg oddechowych.

Kąpiele w lodowatej wodzie to nie tylko dopuszczalny, ale bardzo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Ta "przyjemność" podnosi poziom endorfin, które wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie.

Czy każdy może być morsem? Większość osób może zażywać kąpieli w przerębli bez ograniczeń i bez konsultacji z lekarzem. Ci, którzy mają taką obawę, niech skonsultują to z lekarzem. 

AR
siegnijpozdrowie.org

1 komentarz:

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".