Przejdź do głównej zawartości

Ogólnopolska Konferencja "Skuteczne metody prewencji nowotworów filarem poprawy zdrowia Polaków”

Każdego roku około 170 tys. Polaków dowiaduje się, że choruje na nowotwór. Niestety ponad 100 tys. pacjentów umiera. Według danych WHO choroby nowotworowe w nadchodzących latach będą stanowić coraz większe zagrożenie dla społeczeństwa. 

Badania naukowe dowodzą, że nawet do 95% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe powodowanych jest przez czynniki zewnętrzne, których działanie możemy ograniczać lub nawet całkowicie eliminować. Zachorowania związane wyłącznie z dziedzicznym obciążeniem genetycznym stanowią jedynie 5-10% przypadków. Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Tak rozumiana profilaktyka raka ma na celu zapobieżenie zachorowaniu na nowotwór złośliwy. Jednym z podstawowych narzędzi pierwotnej prewencji nowotworów jest udostępnianie wiedzy dotyczącej onkologii, promocja tzw. czujności onkologicznej oraz promocja prozdrowotnych zachowań i zdrowego stylu życia (za onkologia.org.pl). 

Jak wynika ze statystyk, wiedza Polaków na temat objawów, które powinny wzbudzić ich czujność, jest ograniczona. Wśród społeczeństwa występuje również niska świadomość dostępnych metod diagnostycznych, a osoby posiadające jakąś wiedzę, często mają wiele obaw i uprzedzeń w stosunku do badań przesiewowych. Większość społeczeństwa polskiego nie chce się badać. Aż 62 proc. Polaków boi się diagnozy onkologicznej, a tylko ok. 40 proc. korzysta z dostępnych od lat bezpłatnych badań. 

Senat RP rok 2025 ustanowił rokiem edukacji zdrowotnej i profilaktyki. Z tej okazji w całym kraju odbędzie się pięć konferencji. Jedna z nich miała miejsce w ubiegłym tygodniu w Poznaniu i dotyczyła onkologii. Zostałam zaproszona na poznańską konferencję jako przedstawicielka organizacji wspierającej system opieki zdrowotnej (NGO).

Ogólnopolska Konferencja "Skuteczne metody prewencji nowotworów filarem poprawy zdrowia Polaków” odbyła w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorami eventu byli Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Komisja Zdrowia Senatu RP. 

Wydarzenie to było dla mnie wartościowym doświadczeniem – zarówno pod względem merytorycznym, jak i inspirującym. Konferencja była miejscem wymiany wiedzy i doświadczeń, w której udział wzięli eksperci z zakresu onkologii, medycyny, edukacji zdrowotnej oraz przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Ponadto głos dano także pacjentom, którzy dzięki wczesnej diagnozie pokonali chorobę. Cieszę się, że mogłam nie tylko wysłuchać wielu znakomitych wystąpień, ale także nawiązać kontakty z osobami zaangażowanymi w działania na rzecz profilaktyki i zdrowia publicznego. Atmosfera wspólnego zaangażowania dała mi świeżą motywację do dalszej pracy w realizowaniu ważnych i potrzebnych inicjatyw. Pomysłodawcom wydarzenia gratuluję dobrej organizacji oraz wysokiego poziomu całej konferencji. 

Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie działa od 2007 roku na rzecz zwiększenia świadomości społecznej na temat profilaktyki chorób cywilizacyjnych i promuje zdrowy styl życia. Zachęca do zdrowych wyborów, prozdrowotnych zachowań i troski o swój dobrostan m.in. poprzez udział w profilaktycznych badaniach przesiewowych – zwanych także screeningiem – robionych u osób nie mających objawów danej choroby w celu jej wykrycia we wczesnym stadium. Wczesna diagnoza choroby daje możliwość szybkiego wprowadzenia leczenia i zapobiega jej poważnym następstwom w przyszłości, zwiększając szansę na całkowite wyleczenie. 

Nie ma wątpliwości, że kluczem do poprawy zdrowia Polaków są profilaktyka i edukacja, ale i wzięcie odpowiedzialności każdego Polaka za własne zdrowie. Zacznijmy traktować zdrowie nie jako obowiązek, ale inwestycję w siebie i w bliskich. To jedna z najlepszych inwestycji, jaką możemy zrobić.

Agata Radosh
Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie 


Komentarze

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

Światowy Dzień Zdrowia

Dziś, 7. kwietnia, obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Upamiętnia powstanie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. To okazja, by zwrócić uwagę na najważniejsze wyzwania zdrowotne na świecie i promować zdrowy styl życia. Każdego roku towarzyszy mu inne hasło przewodnie – w 2025 roku tematem przewodnim jest "Zdrowy początek, pełna nadziei przyszłość". Zapoczątkowuje ono kluczową globalną dyskusję na temat zdrowia matek i noworodków – zdecydowanie zbyt wiele kobiet traci życie w czasie ciąży i porodu, a niezliczona liczba noworodków umiera przedwcześnie. Każdego roku blisko 300 000 kobiet traci życie z powodu ciąży lub porodu, podczas gdy ponad 2 miliony dzieci umiera w pierwszym miesiącu życia, a około 2 miliony kolejnych rodzi się martwe  – wynika z raportu WHO.  Obchody obejmują kampanie edukacyjne, akcje profilaktyczne, bezpłatne badania i wydarzenia społeczne, które mają zwiększyć świadomość zdrowotną wśród ludzi na całym świecie. Przeczytaj! Czy kobiety w cią...

Uczciwi wobec siebie — siła negatywnego myślenia. Wykład w Rumii

Co czwarty Polak w czasie swojego życia zmaga się z jakimiś trudnościami natury psychicznej bądź emocjonalnej. Najczęściej są to dolegliwości z kręgu zaburzeń afektywnych (nastroju), w których występują np. zaburzenia depresyjne bądź lękowe. Umiemy się skutecznie chronić przed chorobami zakaźnymi, ale wciąż nie potrafimy zadbać o nasze umysły.  Na funkcjonowanie systemu nerwowego bardzo istotnie wpływa styl naszego myślenia — większość doświadczeń życiowych jest wywołana sposobem myśleniem. A gdy choruje psychika, tak naprawdę choruje wtedy również ciało. W wykładzie będzie mowa m.in. o naszej postawie wobec życia, o emocjach i przekonaniach, o związkach jakie tworzymy z innymi ludźmi, o sposobach reakcji na stres, a także o psychosomatyce — czyli o wielu aspektach, które mogą wpływać na zdrowie i chorobę. Prelegentka zwróci uwagę na metody radzenia sobie z trudnościami i niebezpieczeństwa związane z praktykowaniem pozytywnego myślenia. Ta wiedza pozwoli zrozumieć podłoże niektóryc...

Jedzmy podagrycznik!

Podagrycznik pospolity 🌿🌿 należy do rodziny selerowatych. W średniowiecznej Polsce sprzedawano jako warzywo na targowiskach. Dziś niektórzy chcieliby wykorzystać go np. do sałatki, ale nie mają pewności, czy zerwą właściwą roślinę, bowiem podagrycznik można pomylić z innymi chwastami. O ile podagrycznik jest chwastem jadalnym, podobnie wyglądają pewne chwasty niejadalne. Myślę, że nabrałam już wprawy w temacie i chcę przekazać podstawowych osiem wskazówek, które upewnią was, że zerwaliście na pewno podagrycznik. Roślina na rozgałęzione kłącze. Listki są pikowane. Podagrycznik posiada trzy grupy liści na łodyżce. Grupa górna ma trzy listki, dwie grupy dolne mają po dwa listki (zwłaszcza młode rośliny), ale mogą mieć także po trzy. Listki nie są ze sobą połączone. Łodyżka nie ma włosków, jest naga. Łodyżka na całej długości ma charakterystyczne wyżłobienie (rowek). Przekrój łodyżki jest trójkątny. Przecięta łodyżka ma charakterystyczny zapach. W zielu podagrycznika w...