Według Centers for Disease Control and Prevention przestępstwa o charakterze seksualnym (definiowane tutaj jako zgwałcenie, zmuszenie do penetracji innej osoby, przymus seksualny lub niechciany kontakt seksualny) doznaje w ciągu całego życia 36% kobiet i 17% mężczyzn. W przypadku kobiet, które zostały pokrzywdzone taką formą przemocy, jej sprawcami w niemal połowie są obecni lub byli partnerzy. Ponadto ponad połowa kobiet zgłasza, że padła ofiarą przemocy na tle seksualnym więcej niż raz.
Przemoc seksualna ma wyraźny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne osób, które jej doświadczyły. Kobiety i mężczyźni, pokrzywdzeni taką formą przemocy, są obarczeni większym ryzykiem zaburzeń, takich jak: astma, zespół jelita drażliwego, bóle głowy, przewlekły ból, bezsenność i ogólny zły stan zdrowia somatycznego. Wśród ofiar przemocy seksualnej częściej występują też zaburzenia psychiczne, w tym zespół stresu pourazowego (PTSD), depresja, lęk, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, nadmierne poczucie wstydu i winy, zaburzenia funkcji seksualnych i inne.
W ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosła liczba ujawnianych przypadków przemocy seksualnej wśród osób publicznych ze świata biznesu, polityki, popkultury i mediów. Osoby pokrzywdzone zaczęły dzielić się swoimi traumatycznymi doświadczeniami o charakterze seksualnym zarówno prywatnie – w placówkach opieki zdrowotnej, jak i w przestrzeni publicznej, np. w mediach społecznościowych.
Wyniki badań wykazały, że negatywne reakcje społeczne na ujawnienie przemocy seksualnej (np. oskarżanie ofiary, zmiana traktowania ofiary, próby kontrolowania jej działań lub skupianie się na własnych uczuciach zamiast na uczuciach ofiary) wiążą się z depresją, nadużywaniem substancji psychoaktywnych i cięższymi objawami PTSD u ofiary przemocy.4-6 Natomiast pozytywne reakcje społeczne (np. zapewnianie wsparcia emocjonalnego oraz fachowej pomocy i wyjaśnianie, że ofiara nie była winna zdarzeniu) wiążą się u ofiary z poczuciem większej kontroli nad powrotem do zdrowia, co jest związane z mniejszą liczbą objawów PTSD.
Gdzie szukać pomocy:
Prawa ofiar przemocy seksualnej: www.przemoc.gov.pl
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: www.niebieskalinia.pl
Fundacja „Pomoc Kobietom i Dzieciom”: przemockid.pl
Uwaga:
Na naszej stronie można znaleźć więcej materiałów dotyczących problemu przemocy, w tym przemocy seksualnej. Wystarczy w wyszukiwarce na stronie głównej bloga wpisać słowo "przemoc".
Komentarze
Prześlij komentarz
Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".