Przejdź do głównej zawartości

Przemoc seksualna


Według Centers for Disease Control and Prevention przestępstwa o charakterze seksualnym (definiowane tutaj jako zgwałcenie, zmuszenie do penetracji innej osoby, przymus seksualny lub niechciany kontakt seksualny) doznaje w ciągu całego życia 36% kobiet i 17% mężczyzn. W przypadku kobiet, które zostały pokrzywdzone taką formą przemocy, jej sprawcami w niemal połowie są obecni lub byli partnerzy. Ponadto ponad połowa kobiet zgłasza, że padła ofiarą przemocy na tle seksualnym więcej niż raz.

Przemoc seksualna ma wyraźny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne osób, które jej doświadczyły. Kobiety i mężczyźni, pokrzywdzeni taką formą przemocy, są obarczeni większym ryzykiem zaburzeń, takich jak: astma, zespół jelita drażliwego, bóle głowy, przewlekły ból, bezsenność i ogólny zły stan zdrowia somatycznego. Wśród ofiar przemocy seksualnej częściej występują też zaburzenia psychiczne, w tym zespół stresu pourazowego (PTSD), depresja, lęk, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, nadmierne poczucie wstydu i winy, zaburzenia funkcji seksualnych i inne.

W ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosła liczba ujawnianych przypadków przemocy seksualnej wśród osób publicznych ze świata biznesu, polityki, popkultury i mediów. Osoby pokrzywdzone zaczęły dzielić się swoimi traumatycznymi doświadczeniami o charakterze seksualnym zarówno prywatnie – w placówkach opieki zdrowotnej, jak i w przestrzeni publicznej, np. w mediach społecznościowych.

Wyniki badań wykazały, że negatywne reakcje społeczne na ujawnienie przemocy seksualnej (np. oskarżanie ofiary, zmiana traktowania ofiary, próby kontrolowania jej działań lub skupianie się na własnych uczuciach zamiast na uczuciach ofiary) wiążą się z depresją, nadużywaniem substancji psychoaktywnych i cięższymi objawami PTSD u ofiary przemocy.4-6 Natomiast pozytywne reakcje społeczne (np. zapewnianie wsparcia emocjonalnego oraz fachowej pomocy i wyjaśnianie, że ofiara nie była winna zdarzeniu) wiążą się u ofiary z poczuciem większej kontroli nad powrotem do zdrowia, co jest związane z mniejszą liczbą objawów PTSD.

Gdzie szukać pomocy:
Prawa ofiar przemocy seksualnej: www.przemoc.gov.pl
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: www.niebieskalinia.pl
Fundacja „Pomoc Kobietom i Dzieciom”: przemockid.pl

Uwaga:
Na naszej stronie można znaleźć więcej materiałów dotyczących problemu przemocy, w tym przemocy seksualnej. Wystarczy w wyszukiwarce na stronie głównej bloga wpisać słowo "przemoc".

Komentarze

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

Dieta Żydów - nagranie wykładu z Kielc

Na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach ukazał się lutowy wykład Agaty Radosh poświęcony diecie Żydów. Zapraszamy do odsłuchania w serwisie YouTube!

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r...

Jedzmy podagrycznik!

Podagrycznik pospolity 🌿🌿 należy do rodziny selerowatych. W średniowiecznej Polsce sprzedawano jako warzywo na targowiskach. Dziś niektórzy chcieliby wykorzystać go np. do sałatki, ale nie mają pewności, czy zerwą właściwą roślinę, bowiem podagrycznik można pomylić z innymi chwastami. O ile podagrycznik jest chwastem jadalnym, podobnie wyglądają pewne chwasty niejadalne. Myślę, że nabrałam już wprawy w temacie i chcę przekazać podstawowych osiem wskazówek, które upewnią was, że zerwaliście na pewno podagrycznik. Roślina na rozgałęzione kłącze. Listki są pikowane. Podagrycznik posiada trzy grupy liści na łodyżce. Grupa górna ma trzy listki, dwie grupy dolne mają po dwa listki (zwłaszcza młode rośliny), ale mogą mieć także po trzy. Listki nie są ze sobą połączone. Łodyżka nie ma włosków, jest naga. Łodyżka na całej długości ma charakterystyczne wyżłobienie (rowek). Przekrój łodyżki jest trójkątny. Przecięta łodyżka ma charakterystyczny zapach. W zielu podagrycznika w...

Witamina B12 - fakty i mity

Nagranie wykładu dr. Romana Pawlaka z USA poświęconego kwestii zapobiegania niedoborom witaminy B12. Wykład odbył się dnia 20 lipca 2013 r. w Poznaniu, w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że wiedza jaką posiadamy odnośnie witaminy B12 w świetle aktualnych doniesień naukowych jest nieprawdziwa. Niedobór witaminy B12 występuje dość powszechnie na całym świecie. W grupie osób narażonych na jej niedobór znajdują się miedzy innymi weganie (ludzie, którzy nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego), laktoowowegetarianie (osoby, które nie spożywają produktów mięsnych, ale włączają do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, przetwory mleczne i jajka), osoby po 50 roku życia, niezależnie od ich diety, osoby, które poddały się operacji żołądka lub którym wycięto dolną część jelita cienkiego, a także osoby chorujące na AIDS. Inni, w tym np. osoby chorujące na cukrzycę, a także każ...