Przejdź do głównej zawartości

Relacja z III warsztatów pieczenia chleba

Relacja foto oraz materiały dodatkowe z III warsztatów pieczenia chleba podczas Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron.

Zobacz galerię zdjęć - tutaj



Przepisy:

CHLEB PSZENNY RAZOWY - zobacz jak zrobić ten chleb

Rozczyn:
6 dag drożdży
1 szkl. letniej wody
2 łyżki cukru lub miodu

Pozostałe składniki:
1 kg mąki pszennej razowej
1/2 kg mąki pszennej białej
3 łyżeczki soli
dowolna ilość ziaren (słonecznik, siemię lniane, sezam, pestki dyni)

Wykonanie:
Z drożdży, miodu i wody przygotować rozczyn, pozostawić do wyrośnięcia i dodać do pozostałych suchych składników. Następnie dolać ok. 950 ml wody i dobrze wyrobić ciasto przez ok. 5-7 min. Wyrobione ciasto przełożyć do dwóch naoliwionych podłużnych foremek, wygładzić ręką zamoczoną w zimnej wodzie. Pozostawić na 15 min. do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto chlebowe włożyć do nagrzanego do 100 stopni piekarnika i od razu zwiększyć temperaturę do 200 stopni. Po 40 min. pieczenia zmniejszyć temp. do 150 stop. i dopiekać około 40 min. Upieczony chleb wyjąć z foremek i zawinąć w bawełnianą ściereczkę.

CHLEB ORKISZOWY

Składnik rozczynu:
7 dag drożdży
2 łyżki miodu lub cukru brązowego
250 ml letniej wody


Pozostałe składniki:
450 g mąki razowej pszennej
450 g mąki orkiszowej
500 g mąki pszennej białej
3 łyżeczki soli
dowolna ilość ziaren (słonecznik, sezam, siemię lniane)

Wykonanie:
Z drożdży, miodu i wody przygotować rozczyn, pozostawić na kilka minut i dodać do pozostałych suchych składników. Następnie dolać ok. 4 szkl. wody i przez ok. 5-7 min. wyrabiać. Wyrobione ciasto przełożyć do dwóch naoliwionych podłużnych foremek. Wygładzić ręką zamoczoną w zimnej wodzie i pozostawić na 15 min. do wyrośnięcia. Wyrośnięte ciasto chlebowe włożyć do nagrzanego do 100 stopni piekarnika i od razu zwiększyć temperaturę do 200 stopni. Po 40 min. pieczenia zmniejszyć temp. do 150 stopni i dopiekać około 40 min. Upieczony chleb wyjąć z foremek i zawinąć w bawełnianą ściereczkę.

CHLEB Z RODZYNKAMI

Składniki:
1/2 kg mąki pszennej razowej
1 szkl. białej mąki
suche drożdże na 1/2 kg mąki
1/2 litra ciepłej wody
2 łyżki oleju
1 łyżeczka soli
1/2 łyżki miodu
3/4 szkl. rodzynek


Wykonanie:
Rodzynki zalać w garnku całą ilością wody podaną w przepisie, dodać miód i odstawić na ok. 1 godz. Po tym czasie wodę z rodzynkami podgrzać (aby była letnia) i dodać do niej wcześniej wymieszane suche składniki oraz olej. Wyrabiać ok. 15 min., a następnie przełożyć do foremki. Przykryć ściereczką, żeby ciasto nie wysychało i zostawić do wyrośnięcia na ok. 1 godz. Piec 50 min. w temp. 180 stopni.

CHLEB PSZENNY Z OTRĘBAMI

Składniki rozczynu:
6 dag drożdży
2 łyżki cukru lub miodu
1 szkl. letniej wody


Pozostałe składniki:
1 kg mąki białej
3 szkl. otrąb pszennych
5 łyżek siemienia lnianego
2 łyżeczki soli


Wykonanie:
Składniki na rozczyn dokładnie razem wymieszać i pozostawić na około 5-10 min. do wyrośnięcia. Pozostałe suche składniki wymieszać, dodać do nich wyrośnięty rozczyn oraz 2 i 3/4 szkl. letniej wody. Wyrobić ciasto przez około 5-7 min. Następnie przełożyć je do dwóch podłużnych naoliwionych foremek i pozostawić do wyrośnięcia na około 20 min. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni około godzinę, po czym zmniejszyć temperaturę do 150 stopni i dopiekać kolejne 15 min. Zaraz po upieczeniu wyjąć z foremek i zawinąć w bawełnianą ściereczkę.

CHLEB PSZENNY NA ZAKWASIE

Składniki zakwasu:
mąka żytnia
woda mineralna niegazowana


Pozostałe składniki:
1 kg mąki pszennej wrocławskiej TYP 500,
3 łyżeczki soli
2 łyżki cukru
3 szklanki otrąb pszennych
1/2 szklanki słonecznika
3 - 4 szklanek letniej wody mineralnej niegazowanej


Wykonanie:
Wymieszać suche składniki, dodać zakwas oraz wodę. Wyrobić ciasto, przełożyć do foremek i poczekać aż wyrośnie. Może to trwać kilka godzin ( 6 - 8 ). Wyrośnięte ciasto włożyć do zimnego piekarnika nastawiając jednocześnie temperaturę 250 stopni Celsjusza. Na spód piekarnika wstawić żaroodporne naczynie z zimną wodą. Po 40 minutach zmniejszyć temperaturę do 170 stopni i dopiekać jeszcze przez 20 minut. Po tym czasie wyciągnąć z piekarnika i zaraz wyłożyć chleb z foremek. Zawinąć w bawełniany ręcznik.

Produkcja zakwasu:
Zakwas należy zrobić 4 - 5 dni wcześniej, z połączenia mąki żytniej razowej z letnią wodą mineralną, niegazowaną, tak aby powstało ciasto konsystencji kwaśnej śmietany. Zamieszać robiący się zakwas 2 razy w ciągu dnia, każdego dnia dodając trochę mąki i wody, aż do uzyskania odpowiedniej ilości zakwasu. Do upieczenia chleba potrzebujemy około 2 szklanek zakwasu.

CHLEB Z MĄKI KUKURYDZIANEJ (bezglutenowy)

Składniki rozczynu:
6 dag drożdży
łyżeczka cukru
1-2 szklanki mleka


Pozostałe składniki:
30 dag mąki kukurydzianej
1-2 jajka
szczypta soli
masło do formy
kminek do posypania


Wykonanie:
Do przesianej mąki kukurydzianej dodać drożdże rozrobione z cukrem i odrobiną mleka, jajka, resztę ciepłego mleka i sól. Ciasto dobrze wyrobić, włożyć do formy wysmarowanej masłem, posypać kminkiem i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Piec w dobrze nagrzanym piekarniku przez 40 minut.

CHLEB Z PESTKAMI DYNI(z automatu do pieczenia chleba)

Składniki:
250 ml ciepłej wody
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka miodu
1 szkl. mąki pszennej graham
2 szkl. mąki pszennej białej
1/2 szkl. podprażonych pestek dyni
2 dag świeżych drożdży


Podane składniki umieszczamy w foremce w podanej kolejności, nastawiamy odpowiedni program i pieczemy chleb. Po upieczeniu chlebek wyrzucamy na kratkę. Spożywamy po ostygnięciu.

CHLEB RAZOWY ŻYTNIO-PSZENNY NA ZAKWASIE

Składniki zaczynu:
30 g (1 łyżka) aktywnego zakwasu żytniego (zaczątek)
300 g mąki żytniej razowej (2000)
300 ml wody mineralnej niegazowanej


Pozostałe składniki:
300 g mąki żytniej razowej (2000)
300 g mąki pszennej (550)
około 450 ml wody mineralnej niegazowanej
1 łyżka (15 ml) soli
1 łyżeczka (5 ml) melasy, miodu lub cukru


Wykonanie:
W 300 ml ciepłej wody rozpuścić sól oraz melasę. Wlać do mąki pszennej i wyrabiać około 5 minut. Dodać zaczyn i starannie wymieszać. Dodać mąkę żytnią i dolewając etapami wodę wyrabiać do uzyskania jednolitego ciasta (2-3 minuty). Odstawić na 40 minut pod przykryciem, ale zapewniając dopływ powietrza. Wymieszać ponownie i nałożyć do dwóch foremek silikonowych. Wierzch każdego bochenka wygładzić mokrymi rękoma i posmarować oliwą za pomocą pędzelka. Odstawić do wyrośnięcia na 1 ½ - 2 godzin. Wstawić do gorącego piekarnika (230°C). Po upływie około 15 min. zmniejszyć temperaturę do 210°C. Około 10 minut przed końcem pieczenia wyjąć chleby z forem i ponownie włożyć do piekarnika aż do uzyskania chrupiącej skórki. Wyjąć z piekarnika, posmarować wierzch wodą i ostudzić na kratce. NIE JEŚĆ GORĄCEGO CHLEBA!!!

Prowadzenie zaczynu:
Mąkę i wodę podzielić na trzy równe części. Pierwszą część mąki i wody wymieszać z zakwasem, odstawić. Drugą część mąki i wody dodać po upływie 5-6 godzin. Trzecią część dodać po upływie 8-12 godzin. Po upływie 3-4 można zacząć przygotowywanie ciasta chlebowego (zaczyn jest gotowy gdy zaczyna lekko opadać). Z gotowego zaczynu odłożyć łyżkę jako zaczątek nowego zaczynu.

Inne przepisy na naszej stronie:
Zapraszamy do zapoznania się z przepisami na pieczywo, śniadanie i kolację, obiad, desery, majonezy i sosy.

Więcej informacji:
Strony o właściwościach pieczywa na zakwasie:

http://www.polskiepieczywo.pl/?sr=!czytaj&id=55&dz=1&x=7&pocz=0&gr=&PHPSESSID=24113d38e80e12262a68c5122a3a3940

http://www.przeglad-tygodnik.pl/index.php?site=kraj&name=2965

http://www.wiadomosci24.pl/artykul/zdrowe_zycie_rowna_sie_zdrowe_pieczywo_81428.html

http://www.przekroj.pl/cywilizacja_spoleczenstwo_artykul,2620.html

Strony o pieczeniu chleba:

http://www.chleb.info.pl/

http://pracowniawypiekow.blogspot.com/

http://piekarniatatter.blogspot.com/

http://piekarnia.wordpress.com/2010/03/20/jak-upiec-zytni-chleb-na-zakwasie-wideo/

Komentarze

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

O aromaterapii i olejkach eterycznych – wykład w Chrzanowie

Na zaproszenie władz Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) w Chrzanowie w Małopolskiem , Agata Radosh ze Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie w Poznaniu wygłosiła 6 marca 2025 r. wykład pt.: "O aromaterapii i olejkach eterycznych". Podczas prelekcji poruszono m.in. następujące zagadnienia: czym jest aromaterapia, co nazywamy olejkami eterycznymi, miejsce aromaterapii w medycynie akademickiej, historia aromaterapii – od starożytnych cywilizacji po współczesność, metody wytwarzania olejków eterycznych, korzyści zdrowotne wynikające z zastosowania olejków, praktyczne wykorzystanie olejków eterycznych w aromaterapii, przeciwskazania i możliwe działania niepożądane olejków eterycznych. Spotkanie odbyło się w nowoczesnej sali wykładowej Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie, w którym mieści się siedziba Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zgromadziło blisko 80. Słuchaczy zainteresowanych aromaterapią. Przybyli mogli rozkoszować się miłą wonią...

Z boreliozą można wygrać

Wywiad z Lilianną Frankowską, prezesem Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę , którego misją jest pomagać wszystkim, którzy czują się zagubieni i samotni w swojej chorobie. Agata Radosh: Chciałam porozmawiać o boreliozie, nazywaną też chorobą z Lyme. Maleńki pajęczak zmienia plany tysiącom ludzi, aby nie powiedzieć – niszczy je… Ale zacznijmy od tego, w jaki sposób dochodzi do zakażenia? Lilianna Frankowska: Kleszcze z rodzaju Ixodens ricinus występujące w Polsce, możemy spotkać już nawet w piwnicach, a nie tylko lasach czy łąkach. Są nosicielami wielu patogenów (podobno 140). Jednym z nich są bakterie z rodzaju Borrelia burgdorferi , które bytują i namnażają się w jelitach tych kleszczy. Kiedy kleszcz żeruje na swoim żywicielu, krętki aktywują się i wraz ze śliną przenikają pod skórę człowieka. Przyjmuje się, że do zakażenia dochodzi od 24 do 48 godzin, ale z naszych doświadczeń wynika, że ten czas może być znacznie krótszy. Należy podkreślić, że kleszcze we wszystkich swoich sta...

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r...

Dieta Żydów

Historia Żydów w Poznaniu sięga średniowiecza, a pierwsze wzmianki o żydowskiej obecności w tym mieście pojawiają się w XIII wieku. W ciągu wieków społeczność żydowska w Poznaniu rozwijała się, a Żydzi stali się integralną częścią miejskiego życia gospodarczego, kulturalnego i religijnego. W okresie międzywojennym w Poznaniu istniały liczne kawiarnie i restauracje żydowskie, które serwowały potrawy koszerne, przyciągając zarówno Żydów, jak i innych mieszkańców miasta. Obecnie tradycje żydowskie, mimo że nie są tak widoczne jak dawniej, wciąż odgrywają pewną rolę w społecznej pamięci miasta. W czasie wykładu wnikniemy w tajemnice kultury żydowskiej i zobaczymy unikalne podejście Żydów do kwestii zdrowia. Omawiając sposób odżywiania się wyznawców judaizmu sięgniemy do Biblii Hebrajskiej, by odkryć ważne wskazówki dietetyczne. Wejdziemy do żydowskiego domu celem przyjrzenia się koszernej kuchni. Przedstawimy także badania naukowe oceniające wpływ stylu życia i zaufania do Boga na sta...