Na stronie, na którą zawitałeś, oprócz treści społecznych znajdziesz obfity materiał z zakresu zdrowego stylu życia. Spora część zamieszczonych tu informacji związana jest z dietą. Jesteśmy bowiem przekonani, że to, co jemy, może wpłynąć na lepsze zdrowie i samopoczucie lub stać się przyczyną schorzeń, a nawet trucizną. Choroby trapiące dziś mieszkańców krajów cywilizowanych to choroby głównie dietozależne.
W trosce o zdrowie społeczeństwa piszemy i mówimy o diecie podczas organizowanych spotkań. Podnosząc świadomość zdrowotną Polaków, mamy nadzieję na zmianę ich nawyków żywieniowych, co wpłynie na poprawę zdrowia oraz wydłużenie życia.
Czy wiesz, co jesz?
Producenci nagminnie, pilnując swoich interesów, oszukują klientów. Przeczytaj poniższą treść i zastanów się, czy Twoja dieta sprzyja zdrowiu, czy może sprzyja chorobom. Na ile wartościowe i odżywcze są produkty, które zjadasz podczas śniadania, obiadu i kolacji? Poniżej przedstawiono jedenaście przykładów, które pobudzą Cię - jak myślimy - do refleksji.
Producentom żywności nie można do końca ufać...
- Do produkcji np. wędlin, używa się często tańszego, gorszego „mięsa”, które stanowi mieszaninę zmielonych kości, ścięgien i chrząstek.
- Kupując mięso drobiowe konsument nie ma pewności, że nie ma w nim np. wieprzowiny, choć etykieta może nie pozostawiać w tej kwestii cienia wątpliwości. Tak więc szynka o nazwie "drobiowa", może zawierać w swoim składzie mięso wieprzowe lub inne części tego zwierzęcia. Może zawierać też np. smalec.
- Chleb żytni, nie koniecznie musi być z mąki żytniej.
- Produkt o nazwie „cielęcina”, cielęcinę może mieć tylko w nazwie.
- Nabiał z przewagą tłuszczów roślinnych to nie rzadkość. Do żółtego sera coraz częściej dodaje się tani tłuszcz palmowy zamiast drogiego tłuszczu mlecznego, który powinien znajdować się w prawdziwym serze dojrzewającym. Ser żółty produkuje się więc z oleju, a nie mleka. A to jest już produkt seropodobny.
- Na 10 kostek masła, zdaniem specjalistów, tylko 2 są prawdziwe. Masło m.in. ekstra, bywa fałszowane dodatkiem bardzo tanich olejów roślinnych, głównie palmowego lub tzw. oleiny palmowej. Takie "masło" nie jest już masłem.
- W jogurcie może znajdować się kilkanaście chemicznych składników (m.in. żrący perhydrol), choć powinien on zawierać jedynie mleko i kultury bakterii.
- Woda nazywana „źródlana” może niewiele różnić się od zwyczajnej kranówki.
- Syrop malinowy może nie zawierać w sobie ani jednej maliny.
- W rzeczywistości większość parówek w swoim składzie nie ma mięsa, za to dużo sztucznych dodatków smakowych i barwników. Na etykiecie pod hasłem „mięso” kryją się rozdrobnione wieprzowe i drobiowe skóry (zwane na etykiecie emulsją), chrząstki, kości i inne części ciała (sic!) pochodzące z najtańszych części drobiu, wieprza czy krowy. Jest to tzw. mięso oddzielane mechanicznie, które według norm nie jest mięsem.
- Jaja ”wiejskie” często pochodzą od kur, które nie widziały ani słońca, ani trawy.
Czy to są żywnościowe pomyłki? Bynajmniej! Zwykle to celowy zabieg, który ma na celu obniżenie kosztów producenta. Przykłady takich skandali można w nieskończoność mnożyć. Nieprawidłowe oznakowanie produktu sprzedawanego luzem, czy pakowanego jest oszukiwaniem konsumenta i niespełnieniem jakości handlowej. Wiąże się z karami pieniężnymi wymierzanymi przedsiębiorcom przez Inspekcję Handlową. Jednak kary te nie przerażają nieuczciwych producentów, ponieważ zysk jaki producent czerpie poprzez swoje machlojki, jest zdecydowanie wyższy niż wysokość kary pieniężnej. Producenci wolą więc zapłacić karę i dalej oszukiwać. A konsument? Dalej nieświadomy tego co je, spożywając białe, lekkie i pulchne pieczywo farbowane karmelem, które zostało mu sprzedane jako „chleb razowy” myśli, że zdrowo się odżywia…
Korzystaj z naszych programów
Stowarzyszenie prowadzi misję edukacyjną. Strona internetowa na której gościsz, wspiera miejscowe działania Stowarzyszenia i wyposaża ludzi w stosowną wiedzę, pomagając w dokonaniu właściwych wyborów, które wpływają na lepsze zdrowie fizyczne, psychiczne oraz duchowe. Tak więc, spędzaj z nami czas. Korzystaj z bloga i czytelni. Czytaj, słuchaj, myśl i praktykuj.
Żyj mądrzej – żyj zdrowiej
Poprzez zmianę swoich nawyków i wprowadzenie zbilansowanej zdrowej diety oraz codzienną aktywność fizyczną, Twoje zdrowie może ulec poprawie. Bądź świadomy tego co jesz. Zakupy rób z głową. Wybieraj mądrze. Czytaj uważniej etykiety, ale nie wierz im tak do końca. Nie sugeruj się reklamą i opakowaniem. Zrezygnuj z tego co szkodzi, a właściwie korzystaj z tego co dobre. Mięso, kiełbasy, wędliny, sery, mleko, jogurty, jaja, majonezy, zawiesiste sosy, słodycze, fast foody, chipsy, napoje gazowane i alkohol nie wpływają pozytywnie na Twoje zdrowie. Nie traktuj swojego ciała jak śmietnik. Panuj nad apetytem. Nie wydawaj ciężko zdobytych pieniędzy na to co nie syci - na to co nazywa się mięsem, a mięsem nie jest; na to co nazywa się chlebem, a chlebem nie jest. Dawaj swojemu ciału tylko to co najlepsze. Uczyń produkty roślinne podstawą Twojego jadłospisu. Ta strona stworzona jest po to, byś mógł żyć lepiej. Pomożemy Ci zmienić dietę. Jednak decyzja, czy chcesz żyć mądrze i jeść na zdrowie, zawsze należy do Ciebie.