Przejdź do głównej zawartości

Lekarstwo na choroby układu krążenia

Choroby serca nazywane są największym zabójcą, ponieważ są najczęstszą przyczyną śmierci w większości państw zachodnich. Główną ich przyczyną jest miażdżyca tętnic wieńcowych.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) za najważniejsze czynniki ryzyka chorób serca uważa te związane ze stylem życia, a mianowicie: palenie papierosów, dietę obfitującą w kalorie i tłuszcze zwierzęce, czynniki fizjologiczne i biochemiczne, podwyższone stężenie cholesterolu LDL, podwyższone stężenie trójglicerydów, hiperglikemię lub cukrzycę oraz zwiększone stężenie homocysteiny. Czynniki stylu życia uważane są za modyfikowalne. PTK za czynniki nie poddające się modyfikacji uważa: wiek powyżej 45 lat u mężczyzn i 55 lat u kobiet, przedwczesną menopauzę oraz chorobę innych tętnic (kończyn dolnych, mózgu) na tle miażdżycowym.

Chociaż na większość w/w czynników każdy z nas ma wpływ, to nadal tylko nieliczna część społeczeństwa wdraża w życie zasady profilaktyki kardiologicznej. Zdecydowanie wolimy żyć chwilą i nie myśleć o konsekwencjach, jakie przyniesie zły styl życia. A przecież na zdrową starość pracuje się od wczesnej młodości.

Chcesz poznać najlepsze lekarstwo na choroby układu krążenia? Przyjdź na kolejny wykład Agaty Radosh z serii Biblia a zdrowie, który odbędzie się 18 maja o godz. 18. Przy Zeylanda 11 w Poznaniu. Wstęp wolny.

Organizator:
Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia Sięgnij po zdrowie

Komentarze

  1. Rzeczywiście - choroby układu krążenia są bardzo groźne, dlatego powinniśmy robić wszystko, aby ich uniknąć. Tak jak napisałeś, palenie papierosów i wysokokaloryczna dieta to czynniki, które mogą powodować choroby układu krążenia, dlatego powinniśmy unikać papierosów oraz wprowadzić dietę bogatą w witaminy i składniki odżywcze, bez zbędnych tłuszczy zwierzęcych i nadmiaru kalorii.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r...

Mięso królicze — jeść, czy nie jeść

W czasie robienia dzisiejszych zakupów, nawiązała się między mną, a sprzedającym ciekawa rozmowa. Problem dotyczył jedzenia mięsa z królika. Powiedziałam, że nie uważam biblijnego podziału zwierząt na "czyste" i "nieczyste" jedynie za przepis ceremonialny, i że zasady diety biblijnej, będące wyrazem troski o zdrowie człowieka, nadal obowiązują. W związku z tym, mięso królicze nie powinno być spożywane przez ludzi. Mój rozmówca słysząc to, odrzekł zaskoczony: "Ale przecież to takie zdrowie mięso!". Nie dowierzał. Chciał poznać powody, dla których Pismo Święte zabrania jedzenia mięsa z królika. Zaczynając więc od anatomii i fizjologii, przedstawiłam fakty dotyczące tej kwestii. Rynek spożywczy promuje mięso królicze, reklamując, że należy do mięs delikatnych i dietetycznych, więc może konkurować z drobiem i rybami. Pismo Święte jednak nie bez powodu zalicza królika do zwierząt, które Bóg uznał za tzw. nieczyste (nie nadające się do spożycia). Rozwój bada...

Prelekcja "Uczciwi wobec siebie" w Rudzie Śląskiej

Zapraszamy Panie do udziału w spotkaniu kobiet w Rudzie Śląskiej. W czasie śniadania dla Pań odbędzie się prelekcja Agaty Radosh pt. "Uczciwi wobec siebie".  Spędźmy razem miło czas przy smacznym jedzeniu! Kiedy: 12 stycznia 2025 r. Godzina: 10.00 Gdzie: Ruda Śląska, ul. Mickiewicz 23a Wstęp wolny!

Nowy 2025 rok

Z okazji nowego 2025 roku życzymy Wam przede wszystkim bliskości Wiecznej Miłości — życzmy nieprzemijającej świadomości, że należymy do Boga, troszczącego się o nas. Życzymy nieskończonej cierpliwości, wytrwałości w zaangażowanie w rzeczy ważne i najważniejsze. Życzymy podejmowania dobrych decyzji i wszelkiej pomyślności. Bądźcie zdrowi i szczęśliwi!