Przejdź do głównej zawartości

Posty

Wyświetlanie postów z kwiecień, 2014

Czy chrześcijanie mogą jeść mięso?

Jakiś czas temu wpadł na moją skrzynkę pocztową list nawiązujący do wywiadu jakiego udzieliłam kiedyś dla wegemaluch.pl. A w liście pytanie. Poniżej zamieszczam treść listu i moją odpowiedź na niego. Wydaje mi się, że ta korespondencja może zainteresować czytelników bloga, a nawet być może odkrywczą... * ** Szanowna Pani, W wywiadzie „Wegetariańska ścieżka” zaciekawiła mnie Pani wypowiedź, gdzie cytuje Pani Biblię (ja również jestem chrześcijaninem). Być może niewłaściwie ją odebrałem – czy uważa Pani, że chrześcijanie nie mogą jeść mięsa? Gdy czytam Dzieje Apostolskie 10,9-16, znajduję pełne potwierdzenie, że spożycie mięsa (w tym tzw. nieczystego) jest aprobowane przez Pana Boga, a nawet jesteśmy do tego zachęcani („bierz i jedz”). Postrzegam wegetarianizm jako kwestię wyboru stylu życia, przy uwzględnieniu jego wpływu na zdrowie i samopoczucie, ale nie jako jedynej alternatywy dla chrześcijanina, który chce żyć zgodnie z własnym sumieniem. G. Odpowiedź na list:

Poczta Zdrowia a tłuszcze

W minionym roku uruchomiono polską edycję francuskojęzycznego darmowego newslettera elektronicznego  Poczta Zdrowia . Autorem owego newslettera oraz innych artykułów dostępnych na stronie  Poczty Zdrowia  jest Jean-Marc Dupuis, który zajmuje się redagowaniem publikacji poświęconych medycynie. Przyznam, że czasem podczytuję czym się pan Dupuis dzieli z polskim czytelnikiem i w wielu artykułach zauważam zalecenia godne zastosowania. Niestety nie jest tak zawsze. Ponieważ Poczta Zdrowia  zachęca czytelników do sprawdzania wiarygodności podawanych treści, postanowiłam się temu bliżej przyglądnąć, a także poprosiłam dr. Romana Pawlaka o komentarz do jednego z newsletterów, z dnia 20.12.2013 "Tłuszcze nasycone – czy takie straszne jak je malują?". Komentarz dr Romana Pawlaka:

Poznaj wroga – toksyczne substancje wokół nas

Jesteśmy pokoleniem ludzi wystawionych na działanie trujących chemikaliów, i to od poczęcia. Szerzą się choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi. Toksyczne substancje dostają się do naszych organizmów nie tylko z jedzeniem, piciem czy powietrzem, ale też poprzez odzież, garnki i patelnie, butelki dla niemowląt, meble, materiały budowlane, zabawki, urządzenia elektroniczne oraz kosmetyki. Co zmienić w gospodarstwie domowym, by zmniejszyć zanieczyszczenie naszych organizmów toksycznymi substancjami? W poszukiwaniu odpowiedzi Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia zaprasza na wykład Katarzyny Lewkowicz-Siejki pt: "Toksyny wokół nas", który odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18. przy ul. Zeylanda 11 w Poznaniu. Wstęp wolny. Spotkanie zakończy poczęstunek.

Wstrzemięźliwość na co dzień

Zapraszamy dnia 27 kwietnia na kolejny wykład z serii "Biblia a zdrowie". Tym razem poznamy prawa zdrowia, które skupiają się wokół wstrzemięźliwości. Szeroko rozumiana wstrzemięźliwość, o której mówili już starożytni, każe zachować całkowitą abstynencję od używek - alkoholu, tytoniu i napojów kofeinowych, takich jak herbata, kawa czy cola. Zaleca roztropność w dysponowaniu pieniędzmi, w tym staranne wybieranie produktów żywieniowych oraz regularność w spożywaniu posiłków. Ponadto wskazuje na zrównoważenie pracy i wypoczynku, pracy fizycznej i umysłowej. Zdrowy styl życia wymaga mówienia "nie" dla rzeczy złych, a umiejętne korzystanie z rzeczy dobrych; wymaga używaniu rozumu dla panowania nad własnymi instynktami i potrzebami. Nie przez przypadek umiarkowanie jest jedną z czterech cnót kardynalnych w chrześcijaństwie. Wykład Agaty Radosh pt.: "Wstrzemięźliwość na co dzień" rozpocznie sie o godz. 18 . Poznań, ul. Zeylanda 11. Wstęp wolny.

Fotorelacja z wykładu w Szczecinie

Dnia 12 kwietnia 2014 r. Agata Radosh ze Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia w Poznaniu odwiedziła szczeciński Klub Zdrowia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej, gdzie przedstawiła wykład na temat naturalnego odchudzania. Dziękujemy Klubowi Zdrowia za udostępnienie zdjęć. Zobacz fotorelację z tego spotkania.

Regulamin Konkursu "Sięgnij Po Zdrowie"

§1 Postanowienia ogólne 1. Niniejszy Regulamin (zwany „Regulaminem”) określa warunki, na jakich odbywa się Konkurs pod nazwą „Sięgnij Po Zdrowie”. 2. Konkurs nie jest grą losową ani zakładem wzajemnym w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. roku o grach hazardowych (Dz.U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540 z późn. zm.). 3. Konkurs organizuje Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - filia w Poznaniu, zwana dalej Organizatorem. 4. Nagrody zostały ufundowane przez Organizatora. 5. Konkurs odbywa się bez gromadzenia danych osobowych. 6. Serwis Facebook nie uczestniczy w konkursie i nie jest ani sponsorem ani współorganizatorem. Wszystkie zdjęcia i teksty uczestników konkursu trafiają bezpośrednio do Organizatora. 7. W związku z punktem 6.§1. Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przebieg konkursu, fundowanie bądź wręczanie nagród. 8. Konkurs organizowany jest za pośrednictwem Serwisu Facebook na terenie Rzeczpospolitej.

Pytanie: Mam niedoczynność tarczycy (chorobę Hashimoto). Czy powinnam wykluczyć z diety soję i gluten?

Mam niedoczynność tarczycy (chorobę Hashimoto). Czy powinnam wykluczyć z diety soję i gluten? Specjalista dietetyk Wiesława Skrzypczak odpowiada: Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy. Jest to schorzenie autoimmunologiczne (z tzw. autoagresji), w którym organizm wytwarza przeciwciała niszczące tarczycę. W pierwszej fazie choroby może wystąpić nadczynność, ale z czasem rozwija się niedoczynność tego gruczołu, ponieważ tarczyca wytwarza coraz mniej hormonów. Zdarza się, że choroba nie daje początkowo żadnych objawów i może być przez długi czas nierozpoznana. Leczenie polega na uzupełnianiu hormonów tarczycy do końca życia.

W tym tygodniu wykłady w Koninie i Szczecinie

Sympatyków Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia w Poznaniu zapraszamy w najbliższych dniach na dwa wykłady Agaty Radosh, które odbędą się w Koninie i Szczecinie: 10 kwietnia godz. 18 w Koninie ( Klub Energetyk, ul. Przemysłowa 3d) wykład pt.: Tłuszcz – przyjaciel czy wróg? W wykładzie m.in.: Co wpływa na to, że jedne tłuszcze nadają się do smażenia, a inne nie? Czy jest związek pomiędzy spożywaniem tłustych pokarmów a bólami kręgosłupa? Jak dieta wysokotłuszczowa wpływa na ludzki mózg? Które tłuszcze sprzyjają zdrowiu, a które chorobie? Po spotkaniu odbędzie się poczęstunek. Wstęp wolny. Organizator: Klub Zdrowia Chrześcijaskiej Służby Charytatywnej w Koninie 12 kwietnia godz. 16 w Szczecinie (Plac Mariacki 4) wykład pt.: Naturalne odchudzanie - twój sposób na szczupłą sylwetkę . W wykładzie m.in.: Co jeść, aby nie przytyć? Jak zmodyfikować jadłospis, by schudnąć? Czy spożywanie produktów light ma sens? Czy można schudnąć bez liczenia kalorii? Czym jest natu...

Wywiad z Danem Buettnerem: Patent na życie (długo)wieczne

Dziś Światowy Dzień Zdrowia. Zachęcamy więc do zapoznania się z 9-cioma lekcjami długowieczności od ludzi, którzy żyją najdłużej, a które przywołuje Dan Buettner w książce "Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej". W ostatnich latach badacze przemierzali świat, szukając tajemnic długiego życia. Naukowcy skupili się na kilku regionach, gdzie ludzie żyją zauważalnie dłużej. To o ich stylu życia, zwyczajach i diecie jest poniższy wywiad: Analizując wraz z zespołem antropologów, demografów oraz epidemiologów życie stulatków ustaliłem kluczowe reguły pozwalające każdemu wydłużyć życie – mówi „Newsweekowi” Dan Buettner. Właśnie ukazuje się jego książka „Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej". Newsweek: Co to jest niebieska strefa? Dan Buettner: Zebraliśmy grupę naukową pod egidą National Geographic, by odnaleźć światowych matuzalemów i odkryć sekret ich długiego życia w zdrowiu. Zdawaliśmy sobie spra...

Tłuszcz – przyjaciel czy wróg? - wykład w Łodzi!

Zapraszamy dnia 5 kwietnia do Łodzi (ul. Kopcińskiego 67 ) na wykład Agaty Radosh pt: Tłuszcz – przyjaciel czy wróg? W wykładzie m.in.: Co wpływa na to, że jedne tłuszcze nadają się do smażenia, a inne nie? Czy jest związek pomiędzy spożywaniem tłustych pokarmów a bólami kręgosłupa? Jak dieta wysokotłuszczowa wpływa na ludzki mózg? Które tłuszcze sprzyjają zdrowiu, a które chorobie? Po spotkaniu odbędzie się poczęstunek. Wstęp wolny. Organizator: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Łodzi we współpracy z Klubem Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy w Łodzi.

Pytanie: Mam kilka wątpliwości w związku z suplementacją witaminy B12...

1. Czy przyjmowanie wysokich dawek witaminy B12 w suplemencie może prowadzić do hipokaliemii? Czy suplementując witaminę B12 należy zwiększyć podaż potasu w diecie? 2. Z jakimi składnikami diety warto łączyć witaminę B12, a jakich połączeń unikać? 3. Czy metylokobalaminę w postaci czystego proszku (zawartość kapsułki) można dodać do ciepłego posiłku lub napoju tuż przed spożyciem? Dr Roman Pawlak, profesor odżywiania i dietetyki na East Carolina University w Greenville w USA odpowiada:

Hipnoza – medycyna czy okultyzm?

Hipnoza polega na wprowadzeniu umysłu w głęboki stan pasywności. Jej zwolennicy twierdzą, że pomaga leczyć różne schorzenia, rzucić palenie, obniżyć wagę, osiągnąć lepsze wyniki w nauce, zwiększyć poczucie własnej wartości. Nie tylko. Hipnotyzerzy przekonują, że terapia ta może nawet cofnąć pacjenta we wcześniejsze lata życia, ba!, w poprzednie wcielenia, a także ujawnić i rozwinąć jego psychotroniczne zdolności: podróże astralne, wizualizację, kontakt z duchami, zdolność posługiwania się różdżką i wahadełkiem. Hipnozy używa się też czasem dla rozrywki widowni na scenie. Doświadczeni hipnotyzerzy mogą sprawić, że człowiek zrobi w tym stanie rzeczy, których inaczej by nie uczynił. Do tego celu wybierają osoby szczególnie podatne. Statystycznie około 10 proc. ludzi jest bardzo łatwo zahipnotyzować, a 10 proc. bardzo trudno.