Przejdź do głównej zawartości

Ćwiczenia z użyciem krzesła dla osób początkujących i seniorów

Nagranie spotkania z udziałem Anity Ziajki pt. "Ćwiczenia z użyciem krzesła dla osób początkujących i seniorów", które zostało zarejestrowane w styczniu 2025 dla Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie.

Aktywność fizyczna jest ważnym czynnikiem determinującym zdrowie, zwłaszcza w późniejszym wieku, ponieważ zmniejsza ryzyko chorób, pomaga radzić sobie z istniejącymi schorzeniami oraz rozwija i utrzymuje sprawność fizyczną i umysłową.

Aerobik na krześle to jedna z form aktywności, którą można łatwo wdrożyć w domu przy użyciu minimalnego sprzętu. Jest on funkcjonalnym treningiem aerobowym dla każdego, wykonywanym z wykorzystaniem krzesła, na którym można siedzieć lub ćwiczyć podpierając się dla zachowania równowagi.

Jeśli możesz siedzieć, najprawdopodobniej możesz wykonywać ćwiczenia aerobiku na krześle. Ćwiczenia te mogą być dla ciebie przyjemnym i łatwym sposobem na utrzymanie formy. Możesz je wykonywać w zaciszu własnego domu.

Jeśli ktoś bliski ma problem z poruszaniem się i wykonywanie ćwiczeń sprawia mu trudność, to wiedz, że istnieją sposoby na ćwiczenia bez wstawania z krzesła. Możesz się ich nauczyć i wykonywać razem z bliską osobą.

Proponujemy ćwiczenia, które systematycznie wykonywane stanowią przepis na aktywne życie, zdrowe starzenie się oraz szansę na powrót do sprawności po urazach i operacjach. Aerobik na krześle przyczynia się do poprawy stabilności i elastyczności ciała. Wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie, pomagając utrzymać optymalny poziom sprawności. Ponadto spala kalorie i relaksuje, dbając o dobre samopoczucie.

Tym nagraniem pragniemy promować aerobik na krześle jako skuteczną, prostą i łatwą do wykonania formę aktywności, pozwalającą utrzymać i rozwinąć siłę u każdego, w tym u seniorów.

Zajęcia poprowadzi instruktorka fitnessu Anita Ziajka.

Anita Ziajka — chrzanowianka, szczęśliwa żona i mama. Od zawsze związana ze sportem: instruktorka fitnessu, indoor walking i nordic walking. Przez kilka lat prowadziła kameralny klub fitness. Obecnie higienistka stomatologiczna.

Komentarze

Popularne posty

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody ...

Jedzmy podagrycznik!

Podagrycznik pospolity 🌿🌿 należy do rodziny selerowatych. W średniowiecznej Polsce sprzedawano jako warzywo na targowiskach. Dziś niektórzy chcieliby wykorzystać go np. do sałatki, ale nie mają pewności, czy zerwą właściwą roślinę, bowiem podagrycznik można pomylić z innymi chwastami. O ile podagrycznik jest chwastem jadalnym, podobnie wyglądają pewne chwasty niejadalne. Myślę, że nabrałam już wprawy w temacie i chcę przekazać podstawowych osiem wskazówek, które upewnią was, że zerwaliście na pewno podagrycznik. Roślina na rozgałęzione kłącze. Listki są pikowane. Podagrycznik posiada trzy grupy liści na łodyżce. Grupa górna ma trzy listki, dwie grupy dolne mają po dwa listki (zwłaszcza młode rośliny), ale mogą mieć także po trzy. Listki nie są ze sobą połączone. Łodyżka nie ma włosków, jest naga. Łodyżka na całej długości ma charakterystyczne wyżłobienie (rowek). Przekrój łodyżki jest trójkątny. Przecięta łodyżka ma charakterystyczny zapach. W zielu podagrycznika w...

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r...

INOX – czyli o garnkach ze stali nierdzewnej

Czym kierujesz się kupując garnki czy sztućce? Czy wybierasz te ze stali nierdzewnej? Czy wiesz co oznacza symbol 18/10?  Przy okazji poszukiwań szybkowaru w minionym tygodniu, rozczytałam się w temacie. A ponieważ uznałam to za interesujące, dzielę się tym. Garnki mogą być wykonywane z różnych materiałów odpornych na wysoką temperaturę i deformację np.: ze stali węglowej (najczęściej emaliowane i zdobione), stopów aluminium, stopów miedzi, stali nierdzewnej chromowo-niklowej (INOX to jej symbol), żeliwa, szkła i ceramiki (w tym gliny). Niewątpliwie, naczynia do naszej kuchni powinny być mądrze wybrane, ponieważ używając nieodpowiednich naczyń, łatwo o kłopoty ze zdrowiem .

Witamina B12 - fakty i mity

Nagranie wykładu dr. Romana Pawlaka z USA poświęconego kwestii zapobiegania niedoborom witaminy B12. Wykład odbył się dnia 20 lipca 2013 r. w Poznaniu, w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia. W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że wiedza jaką posiadamy odnośnie witaminy B12 w świetle aktualnych doniesień naukowych jest nieprawdziwa. Niedobór witaminy B12 występuje dość powszechnie na całym świecie. W grupie osób narażonych na jej niedobór znajdują się miedzy innymi weganie (ludzie, którzy nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego), laktoowowegetarianie (osoby, które nie spożywają produktów mięsnych, ale włączają do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, przetwory mleczne i jajka), osoby po 50 roku życia, niezależnie od ich diety, osoby, które poddały się operacji żołądka lub którym wycięto dolną część jelita cienkiego, a także osoby chorujące na AIDS. Inni, w tym np. osoby chorujące na cukrzycę, a także każ...