Choroby serca i naczyń są najpowszechniejszą przyczyną zgonów i jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa w naszym kraju. W roku 2005 w Polsce z powodu chorób układu krążenia zmarło 168 tys. osób co stanowiło 45,7% wszystkich zgonów. Badania naukowe wykazały, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko przedwczesnego zgonu, zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, osteoporozę, raka jelita grubego, ponadto poprawia samopoczucie, zmniejsza uczucie niepokoju, ułatwia kontrolę wagi ciała. Siedzący tryb życia jest przyczyną co najmniej 17 chorób przewlekłych. Niestety ponad 70% osób dorosłych ze środowiska wielkomiejskiego w Polsce prowadzi siedzący tryb życia, to znaczy nie wykonuje żadnych ćwiczeń fizycznych trwających dłużej niż 30 minut. W naszym interesie jest, abyśmy jak najszybciej uświadomili sobie mądrość starego powiedzenia – „ruch to zdrowie” i zastanowili się czy nasz styl życia sprzyja naszemu zdrowiu.
Podczas wykładu przedstawione zostaną wyniki najnowszych badań, które pokazują jak bardzo ważny jest ruch dla zachowania naszego zdrowia.
Zapraszamy w sobotę 29 marca o godzinie 18:30, ul. Zeylanda 11, Poznań.
Wstęp wolny
Witam, bardzo ciekawy wpis. W 100% zgadzam się ze stwierdzeniem, że ruch to zdrowie i jest jednym z wielu czynników zapobiegających powstawaniu czy rozwijaniu się chorób związanych z krążeniem i cukrzycy. Nasze serce jest mięśniem, które potrzebuje ciągłego treningu, który przede wszystkim usprawni pracę serca, poprawi krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, a dodatkowo ureguluje ciśnienie krwi, zapobiegających tym samym powstawaniu miażdzycy. By zapobiegać powstawaniu chorób układu krążenia nie wystarczy tylko prowadzić aktywny tryb życia. Innym równie ważnym czynnikiem zapobiegającym powstawaniu tego rodzaju chorób jest odpowiednia dieta. Otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna dla serca, ponieważ tłuszcz magazynuje się w obrębie klatki piersiowe - czyli w okolicy serca.
OdpowiedzUsuń