Przejdź do głównej zawartości

Terminarz 2017


W roku 2017 Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie planuje przeprowadzić w Poznaniu programy zdrowotnościowe i społeczne w następujących terminach:

14 I - Natura ludzka w świetle najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych
18 II - Złudzenia lekkie jak piórko
18 III - Endorfiny – szczęśliwi sprzymierzeńcy naszego zdrowia
22 IV - Jak osiągnąć sukces nie tylko w sporcie
20 V - Zespół nieszczelnych jelit – czyli o związku odżywiania i mikrobiomu ze zdrowiem lub chorobą
11 VI - Więzi i ich znaczenie w relacjach międzyludzkich
16 IX - Wykład jubileuszowy: Antybiotyki – tak czy nie
14 X -  Zaburzenia erekcji – jak zapobiegać i leczyć
21 X - Jak mądrze robić zakupy? – czyli jak się przygotować, na co zwracać uwagę i czego unikać
18 XI - Żywienie w chorobach skóry


Klub Zdrowia:
17 I - Zmotywuj się do zdrowego i aktywnego życia – warte rozważenia postanowienie noworoczne
21 II - Wpływ psychiki na zdrowie ‒ psychoneuroimmunologia
21 III - Apiterapia – pszczoły ludziom
25 IV - Normy żywieniowe w praktyce – jak zbilansować dietę
23 V - Dietoterapia w nieswoistych zapaleniach jelit. Jak żyć po wyjściu od lekarza – praktyczne porady dla chorych i ich bliskich
13 VI - Głos przyrody głosem zdrowia
19 IX - Ludzie zdrowia
17 X - Zasady zdrowia prosto z 1863 roku
21 XI - Poznaj swoją osobowość


Programy antynikotynowe:
9-13 I - W pięć dni rzucisz palenie
25-29 IX - Terapia dla palaczy - W pięć dni rzucisz palenie
21 X - Jak rzucić palenie raz na zawsze

Szkoła zdrowego gotowania:
21 X - Jak prowadzić kuchnię bez glutenu
21 X - Jak przygotowywać wegańskie posiłki


Warsztaty antystresowe:
21 X - Jak mieć wewnętrzny spokój w niespokojnym świecie
21 X - Jak nie zmarnotrawić życia marnotrawiąc czas


Programy organizowane poza Poznaniem oraz przy udziale innych organizacji:
16 III - Normy żywieniowe w praktyce – jak zbilansować dietę. Spotkanie w Pszczynie
20 VI - Normy żywieniowe w praktyce – jak zbilansować dietę. Spotkanie w Żorach
14-21 VII - Szkoła Campowego Gotowania
7-8 X - Szkoła gotowania ‒ jak prowadzić zdrową kuchnię. Spotkanie w Rzeszowie
21 X - Noc Szkoleń na Zeylanda

Zobacz co zrealizowaliśmy w roku 2016 - tutaj

Skorzystaj z zaproszeń na wydarzenia umieszczone na naszej stronie na Facebook

Komentarze

Popularne posty

Depresja – jak ją wykryć i pokonać?

Depresja dotyka 14 proc. światowej populacji. Oto dziesięć kroków wspomagających walkę z tą chorobą.

Anna ma 36 lat. Żyje z mężem i dwójką dzieci. Jednak to, czego doświadcza każdego dnia, trudno nazwać życiem. Przez większość czasu jej myśli przepełniają strach i obawy. Nie ma ku temu wyraźnego powodu, mimo to strach jest stale obecny w jej życiu. Często jest spięta, wygląda mizernie, na ciągle przemęczoną. Czasami płacze bez powodu. Uśmiech i radość jej dzieci nie robią na niej wrażenia. Nocami nie może spać. „To straszne. Przerażające. Jestem zrozpaczona. Dłużej już tego nie zniosę — wyznała mi. — Nie mam ochoty nic robić. Nie mogę się do niczego zmobilizować. Nigdzie nie wychodzę. Nie chcę się z nikim spotykać. Ciągle tylko leżę, mimo że nie mogę spać. Nieustannie myślę tylko o swoich problemach. Zbrzydło mi jedzenie. Przez ostatnie tygodnie straciłam pięć kilo. Czasami myślę sobie, że najlepiej byłoby po prostu skończyć z tym koszmarem”.

Anna jest ofiarą depresji — najpowszechnie…

Z boreliozą można wygrać

Wywiad z Lilianną Frankowską, prezesem Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę, którego misją jest pomagać wszystkim, którzy czują się zagubieni i samotni w swojej chorobie.

Agata Radosh: Chciałam porozmawiać o boreliozie, nazywaną też chorobą z Lyme. Maleńki pajęczak zmienia plany tysiącom ludzi, aby nie powiedzieć – niszczy je… Ale zacznijmy od tego, w jaki sposób dochodzi do zakażenia?

Lilianna Frankowska: Kleszcze z rodzaju Ixodens ricinus występujące w Polsce,możemy spotkać już nawet w piwnicach, a nie tylko lasach czy łąkach. Są nosicielami wielu patogenów (podobno 140). Jednym z nich są bakterie z rodzaju Borrelia burgdorferi, które bytują i namnażają się w jelitach tych kleszczy. Kiedy kleszcz żeruje na swoim żywicielu, krętki aktywują się i wraz ze śliną przenikają pod skórę człowieka. Przyjmuje się, że do zakażenia dochodzi od 24 do 48 godzin, ale z naszych doświadczeń wynika, że ten czas może być znacznie krótszy. Należy podkreślić, że kleszcze we wszystkich swoich stadiach roz…

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare, czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe.
Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc
i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków.
Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody (zielonka…

Witamina B12 - fakty i mity

Nagranie wykładu dr. Romana Pawlaka z USA poświęconego kwestii zapobiegania niedoborom witaminy B12. Wykład odbył się dnia 20 lipca 2013 r. w Poznaniu, w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia.

W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że wiedza jaką posiadamy odnośnie witaminy B12 w świetle aktualnych doniesień naukowych jest nieprawdziwa. Niedobór witaminy B12 występuje dość powszechnie na całym świecie. W grupie osób narażonych na jej niedobór znajdują się miedzy innymi weganie (ludzie, którzy nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego),laktoowowegetarianie (osoby, które nie spożywają produktów mięsnych, ale włączają do diety produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak mleko, przetwory mleczne i jajka), osoby po 50 roku życia, niezależnie od ich diety, osoby, które poddały się operacji żołądka lub którym wycięto dolną część jelita cienkiego, a także osoby chorujące na AIDS. Inni, w tym np. osoby chorujące na cukrzycę, a także każda os…

Styl życia i odżywianie w chorobach onkologicznych. Fakty i dowody – relacja z wykładu prof. Roberta Thomasa

Tydzień temu miałam możliwość wysłuchać ciekawego wykładu światowej sławy brytyjskiego onkologa i eksperta odżywiania, prof. Roberta Thomasa z Cambridge University, poświęconego diecie i stylowi życia w chorobach nowotworowych. Spotkanie odbyło się w gmachu Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Prof. Thomas zainicjował, ukończył i opublikował wiele badań naukowych, w tym ocenę wpływu ćwiczeń fizycznych na toksyczność leczenia przeciwnowotworowego oraz krajowe randomizowane badanie oceniające suplement diety bogaty w polifenole (Pomi-T) i jego wpływ na progresję raka prostaty. W efekcie badań nad rolą ćwiczeń fizycznych opracował kurs umożliwiający zdobycie kwalifikacji dla fizjoterapeutów na terenie Wielkiej Brytanii w zakresie rehabilitacji onkologicznej. Obecnie przewodniczy krajowemu programowi ćwiczeń MacMillan Cancer Support. Szczególnie interesuje go wpływ polifenoli i związków fitochemicznych na objawy związane z zapaleniem gruczołu krokowego, zapaleniem stawów i piers…