Przejdź do głównej zawartości

Nagrania wykładów

Nagrania wykładów wygłaszanych w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij Po Zdrowie w Poznaniu.

Nasze nagrania można oglądać także w serwisie YouTube: www.youtube.com/siegnijpozdrowie

kanał Sięgnij po zdrowie
Klikając w powyższą grafikę, przełączysz się na kanał Sięgnij Po Zdrowie w serwisie YouTube

Nagrania

Biblia a zdrowie:

Jak żyć zdrowiej - dr n. med. John A. Scharffenberg:

Nagrania audio:

Audycje radiowe:

Inne wykłady na wideo:

Komentarze

  1. Bardzo lubię rosołek z kury, proszę poruszyć temat jedzenia rosołow, jest to zdrowe czy raczej unikać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gorącemu rosołowi przypisuje się lecznicze działanie, ale czy słusznie? Podaje się go np. przy przeziębieniu lub grypie. Wówczas działa rozgrzewajaco, wywołując poty i ułatwiając odksztusznie wydzieliny z oskrzeli. Jednak taki sam efekt osiągnie się pijąc wywar jarzynowy, herbaty ziołowe, sok malinowy, wodę z cytryna i miodem itp. Rosół poza tym jest silnie alergizujący - w procesie gotowania do wywaru (rosołu) przechodzą wszystkie związki, które kumulowały się w zwierzęciu przez całe jego życie. Rosół jest także tłusty, szkodzi więc chociażby wątrobie i trzustce. Jest też kaloryczny. "Znany angielski lekarz i fizjolog, dr Albernethy, zapytany o wartość odpowiedział, że jest on tyle wart co . Analiza chemiczna rosołu istotnie wskazuje podobne składniki jak mocz. Rosół jest przecież - podobnie jak mocz - wodnym roztworem różnych końcowych szkodliwych produktów przemiany materii komórek mięsnych, a przecież mięso używane do rosołu jest już w początkowych okresach rozkładu. Do rosołu przechodząw obfitości ciała purynowe, tłuszcz zwierzęcy i dodaje się dużo soli, co razem stwarza cały czynników szkodliwych. Rosół działa pobudzajaco, ale nie jest to działanie lecznicze odżywcze" (za K. Wiśniewska-Roszkowska, Wegetarianizm).
    Jeśli chce się ugotować kurę, polecam sposób mojej babci - gotować powoli mięso w wodzie do zawrzenia, po kilku minutach odlać wodę, zalać wodą ponownie, po zawrzeniu znów odlać, wlać trzecią wodę, dodać jarzyny i gotować do miękkości. Takie mięso traktujemy jak źródło białka. Otrzymany jest zdecydowanie mniej toksyczny niż gotowany w tradycyjny sposób.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje za odpowiedz. Pytałem bo podejrzewam że z tym rosolem jest coś nie tak, nie do konca wiem co ale za dobrze chyba nie wpływa na zdrowie, dlaczego tak sądze?
      Bo otóż jak pisalem wczesniej bardzo lubię taki rosołek z "naturalnego" kuraka gotowany na warzywach z dodatkiem czosnku podany z naturalnym makaronem z dodatkiem naci pietruszki- to coś naprawdę smakowitego, wielu czytających wie o czym mowa :)
      I wielu się usmieje teraz ale tak lubie taki rosolek że potrafię zjeść 3 talerze.
      Lecz po zjedzeniu takiej ilości czuję się.... nie wiem jak to nazwać ... lekko skołowany.
      O ile zjedzenie warzyw, owoców czy też wypicie soków dodaje rzezkości, sił psychofizycznych to po zjedzeniu takowego rosołku efekt jest odwrotny.
      Nie wiem czym jest to spowodowane i jakie procesy zachodzą po zjedzeniu że człowiek tak się czuje ale jednak nie najlepiej to swiadczy o zdrowotności takiego rosołu.

      Usuń
  3. Być może zasmakuje Panu rosół wegetariański :-)Polecam wypróbować!Jest na pewno zdrowszy od tradycyjnego na kurczaku.
    http://www.siegnijpozdrowie.org/czytelnia/?p=214

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuje bardzo za przepis, wypróbuję i z pewnoscią mi zasmakuje :)

      Usuń
  4. Można prosić o diecie wątrobowej albo chudej jakiś wykład albo informacje?
    To jest to samo? Gdyż szukam jakiś sposobów na zwalczania wzdęć.
    Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
  5. Wzdęcia mogą mieć różną etiologię i w zależności od przyczyny należy dobierać terapię. Mogą to być np. choroby trzustki czy pęcherzyka żółciowego. Ale, zakładając, że nie je pani szklanki fasoli każdego dnia ;-), może to być tylko kwestia niestrawności fermentacyjnej lub zbyt małej ilości płynów w organizmie. Jeśli wykluczy się poważniejsze choroby, proszę spróbować zgodnie z zaleceniami jakie podaję w wykładzie Szkoła gotowania, nawadniać organizm od samego rana - min. 8-10 szkl. wody dziennie, może być z sokiem z wyciśniętej cytryny, spożywać wolno i regularnie 3 posiłki dziennie nie pijąc do posiłku i nie objadając się oraz proszę nie łączyć warzyw z owocami (w praktyce - na śniadanie zboża z owocami, na obiad warzywa ze zbożami - warto wykorzystywać też ryż brązowy, na kolację mogą być znów owoce - nie później niż godz.19). Zalecam wykluczenie z diety mleka krowiego, napojów gazowanych, żywnosci typu fast food, ograniczenie do minimum lub nawet wykluczenie produktów mięsnych i kontrolę stresu. Powinno pomóc. Z tego co napisałam, proszę położyć akcent na picie wody.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam jeszcze, że każdy zdrowy człowiek powinnien oddawać gazy, to jest normalne. Problem pojawia się wówczas, gdy zbyt wiele gazów gromadzi sie w układzie wydalniczym i gdy oddawanie gazów powiązane jest z bólem brzucha. Proszę jeść powoli i dokładnie przeżuwać pokarm, począwszy od jamy ustnej.

      Usuń
  6. Zróbcie wykład na temat trądziku, od czego jest zależny i co jeść aby z nim wygrać

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może kiedyś przyjedzie pora i na wykład dotyczący trądziku :-) Tymczasem kilka informacji w tym temacie:
      1) Trądzik jest jedną z najczęstszych chorób skóry, dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn; etiologia i patogeneza tego schorzenia jest wieloczynnikowa.
      2) W trądziku występuje wielopostaciowość zmian skórnych, od niezapalnych zaskórników do zapalnych: krost, grudek, cyst, ropni.
      3) Nie ma dowodów naukowych na to, by jakakolwiek dieta była pomocna u większości chorych z trądzikiem.
      4) Leczenie trądziku jest długotrwałym procesem, wymagającym systematycznego stosowania leków zaleconych przez lekarza.
      5) Każdy pacjent z trądzikiem wymaga wsparcia emocjonalnego.
      6) Każdy pacjent z trądzikiem obok odpowiedniej farmakoterapii, dostosowanej do indywidualnych potrzeb wymaga również właściwej pielęgnacji i odpowiednich dermokosmetyków.
      7) Pod wpływem słońca trądzik może znikać na jakiś czas. Pojawia się później, często z większym nasileniem. Opalanie się nie jest sposobem na leczenie trądziku, a długie przebywanie na słońcu może go nawet nasilać. Zbyt intensywne opalanie się w trakcie leczenia zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień skóry.
      źródło: http://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/show.html?id=74475

      Usuń
  7. Witam, mam pytanie: B. Chciałabym przejść na dietę wegetariańską ale moim problemem jest drastycznie mała ilośc żelaza w organizmie.Mam od zawsze bardzo obfite miesiączki i na pewno to jest powodem.Niestety nigdy nie określono co jest powodem takich miesiaczek :-(.Mam tez problemy jelitowe( wzdęcia, gazy, fermentacji, biegunkowate stolice) i oscyluje wagowo pomiędzy 45 a 50 kg.Chcialabym ze względu na te problemy trawienne byc wegetariańską ale w tej sytuacji jak to zrobic?Ten niski poziom żelaza doprowadził mnie już do wyczerpania, kompletnego braku sił i chęci do życia.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proszę o kontakt na adres agata.spzsz@gmail.com

      Usuń
    2. powinna pani pomyśleć o zbadaniu jelita , badanie takie mój syn miał przeprowadzane w Stanach jest ono dość kosztowne ale dużo wyjaśnia niski poziom żelaza świadczy o zaburzeniach w zakresie jego wchłaniania.Kolokwialnie mówiąc jeśli ma pani dziurawe jelita pani organizm nie dostaje niezbędnych składników odżywczych. Po pierwsze odbudowa śluzówki jelita,później odpowiednia dieta.polecam książkę dr.Cambell "Zespół Psychologiczno-Jelitowy" .życzę zdrowia

      Usuń
  8. Potrzebuję porad w kierunku Zespołu jelita drażliwego z biegunką. Moje diety tylko lekko obniżały ilość wypróżnień ( nawet 17 na dobę). Nie mogę się nigdzie ruszyć bo zaraz sraka w krzakach. Jestem notorycznie zmęczony, generalnie apatia. Medycyna tylko mnie wk...ia i daje nie jasne nadzieje. Nie ma maila do redakcji. Ktoś to w ogóle czyta/ odpowiada?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przykro mi z powodu Twoich zmagań z chorobą. Nie znam osobiście przypadków wyleczenia z zjd, ale czytałam wiele historii, gdzie dieta Alleluja czy Raw food przyniosła w pełni zadawalające rezultaty.To przykład: http://rawolucja.pl/moja-historia/

      Usuń
  9. Dzień dobry,
    Gdzie mogłabym znaleźć (który wykład) wiedzę nt. refluksu żołądkowo-jelitowego. Lekarz uważa, że moje problemy z oddychaniem i przełykaniem to wina tego refluksu (oprócz jeszcze innych typowych dolegliwości. Jestem w trakcie przechodzenia na dietę wegetariańską (od 4 dni bez mięsa). Dziękuję za odpowiedź.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szanowna Pani, niestety nie zajmowaliśmy się dotąd refluksem żołądkowo-jelitowym. Myślę, ze diagnostyka gastroenterologiczna będzie na pewno pomocna w rozpoznaiu. Wg literatury typowe objawy refluksu żołądkowo-przełykowego to: zgaga, gorycz lub kwaśność lub w jamie ustnej, nudności, wymioty, bolesne połykanie oraz odbijania (zwykle kwaśne). Mniej typowymi objawami choroby refluksowej są objawy pozaprzełykowe, bóle w klatce piersiowej, chrypka, napadowy kaszel, nadreaktywność oskrzeli dająca objawy astmy oskrzelowej czy nawet bóle gardła.
      Gratuluję decyzji wykluczenia mięsa z diety! Ufam, że potrafi Pani zbilansować dietę bezmięsną. Na naszej stronie znajdzie Pani wiele informacji nt jak taką kuchnię prowadzić. Pozdrawiam Panią.

      Usuń
  10. Cos o hormonach, menopauzie i ewentualnej terapii zastepczej ,jesli mozna.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na dzień dzisiejszy nie mogę obiecać. Ale będę mieć na uwadze Pani sugestię. Pozdrawiam!

      Usuń
  11. Witam
    Od jakiegoś czasu interesuję się dietą wegetariańską i wegańską i w przyszłości chciałabym całkowicie wykluczyć z diety produkty pochodzenia zwierzęcego, ale jeszcze sporo muszę się nauczyć ;) Od kilku miesięcy nie jem mięsa i w małych ilościach spożywam nabiał i jajka. Mam problem z tym jak dobrze zbilansować dietę, nie wiem co jeść a czego unikać. Od dwóch lat dokucza mi Helikobacter i obecnie mam ostre zapalenie żołądka. Lekarze zalecają unikać produktów wzdymających- strączki kapustne, surowych warzyw i owoców, ciemnego pieczywa - czyli w większości wszystkiego co lubię i czym do tej pory się żywiłam :( i nie pomagają zbytnio, jak mówię że nie jem mięsa i pytam co powinnam w takim razie jeść, to rozkładają ręce. Ja tez już jestem pogubiona więc proszę o radę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dieta w zapaleniu żołądka powinna być stosowana indywidualnie - niektórzy bez problemu tolerują ogórki kiszone i kapustę, a cierpią po twarożku czy biszkoptach.. Więc to kwestia indywidualna i zależna od przebiegu choroby. Chodzi oczywiście tez o to, aby dieta była wartościowa, odżywcza. Kleiki i jasne pieczywo namoczone w słabej herbacie nie będą raczej odżywcze, ale dobrze rozgotowane na wodzie drobne kasze (jęczmienna łamana, krakowska, jaglana czy brązowy ryż, amarantus, bulgur, płatki owsiane, pszenne, jęczmienne, z prosa) juz tak! Zalecany nabiał mozna zastępować mlekiem sojowym, ryżowym, owsianym, tofu naturalnym czy tempeh naturalny. Z glonów nori i kombu wzbogaci dietę. Do tego potrawy z warzyw gotowanych, drobno rozdrobnionych, soki, kiełki. Owoce tylko dojrzałe, bez skórki i pestek. Jabłka, truskawki, morele, brzoskwinie, pomarańcze, banany, winogrona, owoce cytrusowe. Owoce jagodowe (maliny, porzeczki, jagody) w formie przecieru lub soku.Gdy chodzi o straczkowe, to soczewica, fasola mung, fasola azuki i zielony groszek – wcześniej namoczone, ugotowanie w trzeciej wodzie i przetarte przez sito (gdzie trzeba pozbawione łusek), w formie past z ziołami, mogą być stosowane o ile oczywiście chory je toleruje. Ciecierzyca, fasola, soja, groch, wszystkie strączkowe podawane w całości mogą szkodzić.. Ostre przyprawy oraz ocet, pieprz, musztarda zabronione. Z orzechami bardzo ostrożnie. Mięso można zamienić produktem o nazwie yubą - suszone paski tofu, czyli bogate w białko, wapń i żelazo, do nabycia na allegro.
      Pomaga spożywanie od 4-6 niewielkich posiłków, ale o ustalonych porach posiłków. Należy powoli jeść i dokładnie gryźć, unikać wysiłku i przemęczenia przed i zaraz po posiłku.

      Usuń
  12. Bardzo przydatny materiał! Od jakiegoś czasu także interesuję się weganizmem i fajnie by było, gdyby coś na ten temat się więcej pojawiło :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Obejrzałam przez weekend prawie wszystkie nagrania. Sporo przydatnej wiedzy jest w nich, na pewno będę je polecała dalej jako dobre źródło informacji. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo proszę, jeśli to możliwe, o wykłady nt. tego, jak wspomagać pamięć, koncentrację.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

Muzyka i zdrowie. Czy Bach może pomóc uleczyć chorą duszę?

Jakiś czas temu świat naukowy obiegła informacja, że słuchanie muzyki Mozarta ma ponoć mieć pozytywny wpływ na rozwój niektórych kompetencji poznawczych człowieka – zjawisko to nazwano „Efektem Mozarta”. Podczas najbliższego spotkania stowarzyszenia nasz Gość spróbuje pokazać, że słuchanie muzyki – Mozarta, lecz także innych kompozytorów – nie tylko przyczynia się do poprawy naszych możliwości intelektualnych, ale również wydatnie wpływa na nasze zdrowie. Argumentując sięgnie do badań neuronaukowych, psychologicznych i medycznych oraz do starych koncepcji filozoficznych łączących dobrostan człowieka z umiejętnością przeżywania i rozumienia sztuki muzycznej. Zapraszamy na psychoterapeutyczną kozetkę do Pana Bacha. Program wpisuje się w obchody Międzynarodowego Dnia Muzyki Dawnej i uświetni go  Koncet muzyczny  z udziałem młodych poznańskich artystów – Adama Grześkowiaka i Piotra Czaplickiego, którzy wykonają utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Henryka Wieniawski

Superodżywianie, czyli o ludziach, którzy zapomnieli umrzeć

Nagranie wykładu Katarzyny Lewkowicz-Siejki pt.: " Superodżywianie, czyli o ludziach, którzy zapomnieli umrzeć ​", który odbył się w kwietniu 2018 roku w Poznaniu w ramach działalności Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia - Sięgnij Po Zdrowie. Mgr Katarzyna Lewkowicz-Siejka jest dziennikarką i promotorką zdrowego stylu życia; autorką wielu radiowych audycji medycznych oraz kilkudziesięciu publikacji prasowych i wykładów poświęconych współczesnym problemom zdrowotnym, dietoterapii oraz medycynie naturalnej opartej na naukowych badaniach.

Jak wydłużyć życie – wykład w Tarnowie

Z każdym rokiem ludzie starsi stają się coraz liczniejszą grupą społeczną. Dzięki postępom medycyny, lepszym warunkom społecznym i ekonomicznym, a także rosnącej świadomości społecznej i modzie na zdrowy styl życia, przeciętny wiek ludzi wydłuża się. Żyją oni dłużej, ale niekoniecznie żyją zdrowiej. Z tego powodu starość jest dla wielu okresem bezczynności i czasem na chorowanie. Powstaje pytanie, czy można walczyć ze starością? Jakie są możliwości wydłużania życia nie obciążonego starczą niesprawnością?  Oczywiście, nie ustnieje eliksir młodości. Nie można też walczyć ze starością, która uwarunkowana jest prawami fizjologii, ale ze starością, która jest przedwczesna, połączona z niedołęstwem i chorobami należy walczyć. O tym, co zrobić, być żyć dłużej i lepiej, dowiedzą się Państwo podczas spotkania, na które zapraszamy. Po prelekcji odbędzie się zdrowy poczęstunek. Prelegent: Agata Radosh Kiedy: 26 marca 2023, niedziela Godzina: 16.00 Gdzie: Tarnów, ul. Sokoła 11 Organizator: ChS