Przejdź do głównej zawartości

Noc Szkoleń

Przed nami 6. edycja Nocy Szkoleń. Ideą Nocy Szkoleń jest zwrócenie uwagi na konieczność uczenia się przez całe życie – lifelong learning. Wyedukowany człowiek lepiej radzi sobie w pracy zawodowej i w życiu osobistym. Pomysłodawcą wydarzenia jest Stowarzyszenie Absolwenci na walizkach. W organizację szkoleń zaangażowani są partnerzy z różnych miast, także Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia - Sięgnij Po Zdrowie z Poznania, które oferuje udział w 5. szkoleniach. Przeczytacie o nich poniżej. Zapraszamy do uczestnictwa!

Kiedy: 13-16 marca 2018 r.
Miejsce: Poznań, ul. Marcelińska 27, Uniwersytet Medyczny, Studium Języków Obcych
Godzina: patrz niżej
Wstęp bezpłatny
Konieczna rezerwacja miejsca (należy wejść w link Zapisy). Ilość miejsc ograniczona.
Informacje: agata.spzsz@gmail.com


1. Jak prowadzić kuchnię bez glutenu


Dieta bezglutenowa zalecana jest nie tylko chorującym na celiakię, ale również w przypadku alergii pokarmowych, chorób autoimmunologicznych, w leczeniu zakażeń pasożytami, bakteriami i wirusami, w drożdżycy jelita grubego, podczas chemioterapii, a także w celu zmniejszenia spektrum zaburzeń autystycznych. Szkolenie dostarczy pomysłów na przygotowanie bezglutenowych posiłków. Szkolenie połączone jest z degustacją.

Kiedy: 2018-03-13 (wtorek), godz. 18.00
Prowadzenie: Wiesława Skrzypczak – dietetyk i promotor zdrowia. Szczególnie interesuje się dietoterapią alergii i nietolerancji pokarmowych (w tym celiakii). Prowadzi stronę alergiapokarmowa.pl.
Zapisy: Tutaj

2. Jak przygotowywać wegańskie posiłki


Zapraszamy na zajęcia edukacji żywieniowej, które nauczą w jaki sposób przygotowywać posiłki w sposób zdrowy, szybki, bez cholesterolu, glutenu i laktozy. Podczas spotkania będziemy motywować do dokonywania mądrych wyborów. Podpowiemy jak zmienić nawyki żywieniowe, aby zminimalizować ryzyko rozwoju chorób przewlekłych i jak przyrządzać pełnowartościowe posiłki wegańskie, słowem – jak odżywiać się świadomie i bezpiecznie. Praktyczne pokazy past, kotletów wegańskich oraz zdrowych słodyczy i szejków zainspirują i pomogą rozkręcić zdrową imprezę! Szkolenie połączone jest z degustacją.

Kiedy: 2018-03-14 (środa), godz. 18.00
Prowadzenie: Renata Bagier - Lewandowska – z wykształcenia pedagog, terapeuta i doradca żywieniowy. Od wielu lat praktykuje zdrową kuchnię i edukuje.
Zapisy: Tutaj

3. Jak mieć wewnętrzny spokój w niespokojnym świecie


Ludzie pragną doświadczyć wewnętrznego spokoju. Poszukują go w religii, medytacji, jodze. Mają nadzieję odnaleźć go na łonie natury. Nawet jeśli niektórym wydaje się, że osiągnęli spokój ducha, wkrótce uświadamiają sobie, że był on jedynie powierzchowny i krótkotrwały. Gdzie więc szukać prawdziwego pokoju, który nie przemija mimo krętych dróg życia?

Kiedy: 2018-03-15 (czwartek), godz. 18.00
Prowadzenie: Tomasz Kosowski – pastor i terapeuta.
Zapisy: Tutaj

4. Jak rzucić palenie raz na zawsze


Oferowane szkolenie antynikotynowe pomoże palaczom tytoniu w podjęciu decyzji zerwania z nałogiem, a także w przetrwaniu najtrudniejszego okresu abstynencji nikotynowej. Zdradzone zostaną pomocne techniki sprawdzone podczas wieloletniej działalności terapeutycznej.

Kiedy: 2018-03-15 (czwartek), godz. 19.30
Prowadzenie: Piotr Zawadzki – terapeuta uzależnienia nikotynowego, pastor.
Zapisy: Tutaj


5. Jak radzić sobie z chorobą ducha – pokój na końcu korytarza


  • Czym jest duch człowieka?
  • Jakie symptomy objawiają, że duch zaczyna chorować?
  • Jak rozpoznać potrzeby ducha?
  • Jak ostatecznie go uzdrowić?

Na odrębnych przykładach zilustrowane zostaną dwie różne postawy jakie ludzie przyjmują po usłyszeniu diagnozy. Pierwsza, oczywista i właściwa, to uparte dążenie do uzdrowienia i osiągnięcia stanu równowagi, tzw. homeostazy, oraz druga, niewytłumaczalna, aczkolwiek wcale nie odosobniona, to ucieczka w tzw. wyparcie. Skąd biorą się próby takiego rozwiązania problemu? Jak radzić sobie z naszą niechęcią do uwolnienia?

Kiedy: 2018-03-16 (piątek), godz. 19.00
Prowadzenie: Karol Szymański – pedagog, etyk i teolog.
Zapisy: Tutaj

Komentarze

Popularne posty

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

Koherentni żyją zdrowiej

Zachowania zdrowotne kształtują różne obszary życia mające wpływ na ludzkie zdrowie. W tych sferach ludzkiej aktywności można znaleźć te, które mają charakter prozdrowotny, ryzykowny lub antyzdrowotny. Osobiste wzięcie odpowiedzialności za sprawy własnego zdrowia stanowi istotny element profilaktyki zdrowotnej.  Jednym z elementów wpływających na kształt zachowań zdrowotnych są czynniki psychologiczne. Potrzebie troski o zdrowie sprzyjają przeświadczenie o poczuciu sensu życia oraz posiadanie celów, które warto realizować. Badacze zauważyli związki jakie istnieją pomiędzy różnymi cechami osobowościowymi a stosunkiem do zdrowia. Stworzono wiele modeli opisujących te zależności. Jednym z najbardziej znanych jest koncepcja poczucia koherencji (spójności) Antonovskiego. W psychologii zdrowia stanowi metodę oceny zachowań prozdrowotnych. Aaron Antonovsky (1923-1994) określił poczucie koherencji za rodzaj postawy ukształtowanej z trzech elementów: Zrozumiałość otaczającej rzeczywistości Pier

Trzydzieści przepisów na zielone szejki

Fot. Małgorzata Misiak O walorach zielonych szejków pisałam kilka dni temu. Są ciągle w modzie i myślę, że moda ta nigdy nie minie. Aby więc zachęcić tych, którzy jeszcze nie spróbowali, a urozmaicić szejkowanie (shake'owanie) tym, którzy szejkami się już znudzili, przekazuję trzydzieści przepisów na zielone szejki. Teraz możecie każdego dnia miesiąca mieć innego szejka! Szejkujcie i szukajcie swoich ulubionych smaków!

Mięso królicze — jeść, czy nie jeść

W czasie robienia dzisiejszych zakupów, nawiązała się między mną, a sprzedającym ciekawa rozmowa. Problem dotyczył jedzenia mięsa z królika. Powiedziałam, że nie uważam biblijnego podziału zwierząt na "czyste" i "nieczyste" jedynie za przepis ceremonialny, i że zasady diety biblijnej, będące wyrazem troski o zdrowie człowieka, nadal obowiązują. W związku z tym, mięso królicze nie powinno być spożywane przez ludzi. Mój rozmówca słysząc to, odrzekł zaskoczony: "Ale przecież to takie zdrowie mięso!". Nie dowierzał. Chciał poznać powody, dla których Pismo Święte zabrania jedzenia mięsa z królika. Zaczynając więc od anatomii i fizjologii, przedstawiłam fakty dotyczące tej kwestii. Rynek spożywczy promuje mięso królicze, reklamując, że należy do mięs delikatnych i dietetycznych, więc może konkurować z drobiem i rybami. Pismo Święte jednak nie bez powodu zalicza królika do zwierząt, które Bóg uznał za tzw. nieczyste (nie nadające się do spożycia). Rozwój bada