Przejdź do głównej zawartości

Relacja z marcowego spotkania Klubu Zdrowia

Dnia 22 marca odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego Klubu Zdrowia organizowane przez Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Stylu Życia – Sięgnij po zdrowie. Prelegentka, mgr rehabilitacji ruchowej i dyplomowany osteopata Agnieszka Świerczak-Heinze przedstawiła uczestnikom zasady postępowania przedlekarskiego w bólach obręczy barkowej.

Jak się okazało, towarzyszące człowiekowi bóle: ból łokcia, kłucie w mostku, mrowienie rąk, cieśń nadgarstka, a także niemożność poruszania głową, mogą mieć swoje źródło właśnie w okolicach obręczy barkowej. Przyczyną bólu są często zbyt napięte mięśnie, co powoduje ucisk na sploty nerwowe znajdujące się w okolicy obręczy barkowej. Ucisk tychże nerwów daje w efekcie ból. Powstaje zatem pytanie, czy istnieje sposób, aby zapobiec tym bólom?

Pierwszym z poleconych sposobów jest regularny stretching, czyli ćwiczenia rozciągające. Z powodzeniem można stosować też maści rozgrzewające, ciepłe okłady oraz masaż. Istotne jest także zachowanie właściwej pozycji podczas pracy przy komputerze. Co ciekawe, w niwelacji bólu mięśniowego mogą pomóc ćwiczenia oddechowe. Dotyczy to głównie bólów w obrębie mostka, gdyż w tej okolicy często lokalizuje się ból związany ze stresem odczuwany jako charakterystyczne „kłucie” czy ucisk.

Główną część spotkania stanowił praktyczny warsztat, podczas którego uczestnicy mogli samodzielnie wykonać różnorodne ćwiczenia. Były one przygotowane specjalnie z myślą o osobach mających problem z bólami obręczy barkowej oraz dla tych, którzy chcą im zapobiegać.

Po ćwiczeniach odbył się pokaz kulinarny. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wykonać koktajl odkwaszający organizm. Jego głównym składnikiem była kasza jaglana posiadająca właściwości alkalizujące. Spotkanie zakończyła degustacja.

Wiktoria Suty

Komentarze

  1. Niestety nie udało mi się dotrzeć na spotkanie, więc cieszę się, że mogłam choć tyle teraz skorzystać. Jak można skontaktować się z p. Świerczak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujmy za komentarz! Kontakt do p. Agnieszki Świerczak znajduje się na stronie http://osteopatia-zdrowie.pl/.

      Usuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

Koherentni żyją zdrowiej

Zachowania zdrowotne kształtują różne obszary życia mające wpływ na ludzkie zdrowie. W tych sferach ludzkiej aktywności można znaleźć te, które mają charakter prozdrowotny, ryzykowny lub antyzdrowotny. Osobiste wzięcie odpowiedzialności za sprawy własnego zdrowia stanowi istotny element profilaktyki zdrowotnej.  Jednym z elementów wpływających na kształt zachowań zdrowotnych są czynniki psychologiczne. Potrzebie troski o zdrowie sprzyjają przeświadczenie o poczuciu sensu życia oraz posiadanie celów, które warto realizować. Badacze zauważyli związki jakie istnieją pomiędzy różnymi cechami osobowościowymi a stosunkiem do zdrowia. Stworzono wiele modeli opisujących te zależności. Jednym z najbardziej znanych jest koncepcja poczucia koherencji (spójności) Antonovskiego. W psychologii zdrowia stanowi metodę oceny zachowań prozdrowotnych. Aaron Antonovsky (1923-1994) określił poczucie koherencji za rodzaj postawy ukształtowanej z trzech elementów: Zrozumiałość otaczającej rzeczywistości Pier

Czy chrześcijanie mogą jeść mięso?

Jakiś czas temu wpadł na moją skrzynkę pocztową list nawiązujący do wywiadu jakiego udzieliłam kiedyś dla wegemaluch.pl. A w liście pytanie. Poniżej zamieszczam treść listu i moją odpowiedź na niego. Wydaje mi się, że ta korespondencja może zainteresować czytelników bloga, a nawet być może odkrywczą... * ** Szanowna Pani, W wywiadzie „Wegetariańska ścieżka” zaciekawiła mnie Pani wypowiedź, gdzie cytuje Pani Biblię (ja również jestem chrześcijaninem). Być może niewłaściwie ją odebrałem – czy uważa Pani, że chrześcijanie nie mogą jeść mięsa? Gdy czytam Dzieje Apostolskie 10,9-16, znajduję pełne potwierdzenie, że spożycie mięsa (w tym tzw. nieczystego) jest aprobowane przez Pana Boga, a nawet jesteśmy do tego zachęcani („bierz i jedz”). Postrzegam wegetarianizm jako kwestię wyboru stylu życia, przy uwzględnieniu jego wpływu na zdrowie i samopoczucie, ale nie jako jedynej alternatywy dla chrześcijanina, który chce żyć zgodnie z własnym sumieniem. G. Odpowiedź na list:

Trzydzieści przepisów na zielone szejki

Fot. Małgorzata Misiak O walorach zielonych szejków pisałam kilka dni temu. Są ciągle w modzie i myślę, że moda ta nigdy nie minie. Aby więc zachęcić tych, którzy jeszcze nie spróbowali, a urozmaicić szejkowanie (shake'owanie) tym, którzy szejkami się już znudzili, przekazuję trzydzieści przepisów na zielone szejki. Teraz możecie każdego dnia miesiąca mieć innego szejka! Szejkujcie i szukajcie swoich ulubionych smaków!