czwartek, 19 marca 2015

Jak pozbyć się zgagi?

Czym jest zgaga, skąd się bierze i jak ją zwalczyć? Jak leczy się zgagę i czy konieczna jest operacja?

Czym jest zgaga?

Zgaga jest typowym objawem choroby refluksowej przełyku (GERD). Choroba objawia się również pustym odbijaniem lub cofaniem kwaśnej treści żołądkowej do przełyku.

Często dolegliwości te określane są jako pieczenie za mostkiem, ból w klatce piersiowej, nadkwasota, kwaśne odbijania czy ból górnej części brzucha. Nasilają się w ułożeniu na wznak, zwłaszcza po obfitym lub tłustym posiłku, w pozycji pochylonej, spiętej paskiem i podczas parcia.

Ponieważ żołądek wydziela silny kwas (kwas solny), występowanie zgagi może prowadzić do zapalenia przełyku i nadżerek błony śluzowej przełyku. Osoby po 70. roku życia mają ponad trzykrotnie wyższe prawdopodobieństwo rozwoju tego schorzenia niż osoby poniżej 21. roku życia.

Skąd się bierze zgaga?

Pacjenci najchętniej stosują na te przypadłości leki zobojętniające kwas żołądkowy na bazie glinu, wapnia i magnezu. Trzeba jednak przyznać, że choć mogą one przynieść chwilową ulgę, to nie zaleca się ich długotrwałego przyjmowania. Lepiej znaleźć przyczyny problemu i dążyć do ich maksymalnego wyeliminowania.

Szukając przyczyn zgagi, rzadko prowadzi się badania wpływu diety na jej występowanie. Przyczyn niedomykalności dolnego zwieracza przełyku szuka się raczej w czynnikach stylu życia. Coraz większą wagę przewiązuje się do badania czynników natury psychicznej i stresu, które mogą wpływać na nasilenie objawów chorobowych.

Przeczytaj cały artykuł Agaty Radosh w serwisie internetowym wieszjak.polki.pl

7 komentarzy:

 1. Bardzo skuteczne są domowe 'sposoby'. Najlepszym z nich jest najczęściej szklanka zimnego mleka lub czegoś podobnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie uważam, że najlepszym sposobem na zgagę jest szklanka mleka. Spożycie mleka, łagodzi jedynie objawy zgagi i to na bardzo krótko. Zgaga po mleku szybko pojawia się ponownie, a jej powrót jest bardziej dokuczliwy niż przed wypiciem mleka.

   Usuń
 2. Witam serdecznie Pani Agatko.
  Moja corka ma wlasnie ten problem.Jest to dla niej bardzo uciazliwe. Ma 20 latj jest studentka.Wykluczyla juz ze swojej diety wiele rzeczy.Z jej studiami towarzyszy jej duzy stres zwlaszcza przed sesja.Co moze byc skuteczne a ronoczesnie nie szkodliwe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam! Tak, wiem, to często problem ambitnych studentów ;-) Stanom takim towarzyszy często zapalenie błony śluzowej żołądka. Bardzo ważne jest wypijanie 2 szklanek cieplej wody miedzy posiłkami, gdyż woda pomaga usunąć nadmiar kwasu solnego, przyczyniając się do znacznego zmniejszenia objawów. Jeśli sugestie w artykule (w tym kontrola stresu) nie okażą się wystarczająco skuteczne, polecam osłonowo wypróbować lek Neo Bianacid.

   Usuń
 3. Mi zawsze pomaga mleko, w sumie tylko to stosuję i zawsze jest potem ok. Raczej unikam tego co z apteki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na własnym przypadku odkryłam że picie kawy jak również jedzenie tłustego mięsa wzmacnia uczucie zgagi, po ograniczeniu tych dwóch produktów moje problemy znacznie się zmniejszyły i to bez brania leków. Polecam każdemu kto chce unikać nadmiernego przyjmowania leków.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".