piątek, 21 listopada 2014

Wstrzemięźliwość na co dzień

Nagranie wykładu z serii Biblia a zdrowie pt: "Wstrzemięźliwość na co dzień", który został przedstawiony w kwietniu 2014 roku przez Agatę Radosh podczas spotkania Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Stylu Życia - Sięgnij po zdrowie w Poznaniu.

Szeroko rozumiana wstrzemięźliwość, o której mówili już starożytni, każe zachować nie tylko rozwagę seksualną, ale też abstynencję od używek - alkoholu, tytoniu i napojów kofeinowych, takich jak herbata, kawa czy napoje typu cola. Zaleca staranne wybieranie produktów żywieniowych oraz regularność w spożywaniu posiłków. Ponadto wskazuje na zrównoważenie pracy i wypoczynku, pracy fizycznej i umysłowej. Zdrowy styl życia wymaga mówienia "nie" dla rzeczy złych, a umiejętnego korzystania z rzeczy dobrych; wymaga używania rozumu w celu panowania nad własnymi instynktami i potrzebami. Nie przez przypadek umiarkowanie jest jedną z czterech cnót kardynalnych w chrześcijaństwie.

3 komentarze:

 1. Wstrzemięźliwość to jedna z tych rzeczy, która dla człowieka naturalną nie jest - i nie powinna być traktowana jako coś normalnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Choć wstrzemięźliwość (inaczej samokontrola, samodyscyplina, siła umysłu i siła woli) nie jest naturalna dla człowieka, powinien on dołożyć starań, aby stać się wstrzemięźliwym. Każdą umiejętność trzeba ćwiczyć Jeśli nie panujemy nad sobą — naszymi uczuciami, pragnieniami, skłonnościami — to będą one panować nad nami. Wstrzemięźliwość najlepiej posiąść dzięki łasce i mocy Ducha Świętego. Wstrzemięźliwość powstrzymuje przed czynieniem tego, co nie służy zdrowiu i szczęściu, i obejmuje także uzdolnienie nas do robienia tego, co dobre, co sprzyja zdrowiu i szczęściu (naszemu i innych).

   Usuń
 2. Bardzo interesujący wykład, przynajmniej dla mnie. Wiele ciekawych i pouczających informacji, z których postaram się korzystać "...na co dzień".

  OdpowiedzUsuń

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".