Przejdź do głównej zawartości

Pytanie o skuteczność amigdaliny w leczeniu nowotworów

Czy amigdalina, zwana witaminą B17 jest skuteczna w leczeniu nowotworów?

Odpowiedzi udziela dr Roman Pawlak z East Carolina University w USA.

Tak zwane alternatywne metody leczenia nowotworów często promowane są przez niektórych zwolenników alternatywnych metod leczenia, jako metody skuteczne, często bez skutków ubocznych. Wśród nich amigdalina (nazywana letrilem) jest jedną z najbardziej popularnych. Tego typu terapie czasami stosowane są razem z konwencjonalnymi metodami leczenia. Jednak niekiedy chorzy odrzucają tradycyjne metody i stosują tylko metody alternatywne.

W roku 2007 trójka uczonych, z Wielkiej Brytanii i Belgii pracujących w Complementary Medicine i Peninsula Medical School, podsumowała wyniki opublikowanych materiałów na temat efektywności letrilu. Ich manuskrypt oparty był na 36 różnych publikacjach. Stwierdzili oni, że „nie istnieją wiarygodne dowody efektywności letrilu, a istnieją duże wątpliwości odnośnie jego bezpieczeństwa”. Być może jedno z 36 włączonych do tego podsumowania badań zasługuje na szczególną uwagę, ze względu na stosunkowo dużą ilość osób do niego włączonych. Ze 178 pacjentów z nowotworem, 76%, które otrzymały letril dożylnie, odczuło symptomy toksyczne letriu. Podobnie 72% z osób, które przyjmowały ten środek doustnie, odczuło symptomy jego toksyczności (powstający podczas rozpadu letrilu cyjanek jest silną trucizną i może być przyczyną zatruć). Regresji guzów nie zauważono u żadnej z badanych osób.

Według autorów innego badania włączonego do tego podsumowania, do którego włączono 21 osób z rakiem płuc, terapia letrilem „oddziaływała na raka płuc”. Autorzy podsumowania stwierdzili, że nie byli w stanie zweryfikować danych przedstawionych w tym manuskrypcie, ze względu na brak odpowiedniego opisu tych przypadków.

W podsumowaniu autorzy napisali, że dane odnośnie wpływu terapii letrilem na rozwój guzów dostępne były w 352 przypadkach. Z nich, „podobno 3.1% miało całkowity wpływ, 9.4% miało częściowy wpływ, 6.8% miało normalny przebieg choroby, a u 36.4% zanotowano progresję (postęp) rozwoju guzów. Korzyści, jeśli chodzi o symptomy, zauważono u 22.9% pacjentów”. Nie opisano w manuskrypcie przebiegu choroby u 21.4% badanych.

Wyżej przedstawione podsumowanie wskazuje na to, że amigdalina nie jest środkiem skutecznym w leczeniu nowotworów. Osoby, które promują leczenie nowotworów amigdaliną, reklamują środek, co do którego nie istnieją przekonywujące dowody na jego efektywność.

Komentarze

Popularne posty

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

Koherentni żyją zdrowiej

Zachowania zdrowotne kształtują różne obszary życia mające wpływ na ludzkie zdrowie. W tych sferach ludzkiej aktywności można znaleźć te, które mają charakter prozdrowotny, ryzykowny lub antyzdrowotny. Osobiste wzięcie odpowiedzialności za sprawy własnego zdrowia stanowi istotny element profilaktyki zdrowotnej.  Jednym z elementów wpływających na kształt zachowań zdrowotnych są czynniki psychologiczne. Potrzebie troski o zdrowie sprzyjają przeświadczenie o poczuciu sensu życia oraz posiadanie celów, które warto realizować. Badacze zauważyli związki jakie istnieją pomiędzy różnymi cechami osobowościowymi a stosunkiem do zdrowia. Stworzono wiele modeli opisujących te zależności. Jednym z najbardziej znanych jest koncepcja poczucia koherencji (spójności) Antonovskiego. W psychologii zdrowia stanowi metodę oceny zachowań prozdrowotnych. Aaron Antonovsky (1923-1994) określił poczucie koherencji za rodzaj postawy ukształtowanej z trzech elementów: Zrozumiałość otaczającej rzeczywistości Pier

Trzydzieści przepisów na zielone szejki

Fot. Małgorzata Misiak O walorach zielonych szejków pisałam kilka dni temu. Są ciągle w modzie i myślę, że moda ta nigdy nie minie. Aby więc zachęcić tych, którzy jeszcze nie spróbowali, a urozmaicić szejkowanie (shake'owanie) tym, którzy szejkami się już znudzili, przekazuję trzydzieści przepisów na zielone szejki. Teraz możecie każdego dnia miesiąca mieć innego szejka! Szejkujcie i szukajcie swoich ulubionych smaków!

Mięso królicze — jeść, czy nie jeść

W czasie robienia dzisiejszych zakupów, nawiązała się między mną, a sprzedającym ciekawa rozmowa. Problem dotyczył jedzenia mięsa z królika. Powiedziałam, że nie uważam biblijnego podziału zwierząt na "czyste" i "nieczyste" jedynie za przepis ceremonialny, i że zasady diety biblijnej, będące wyrazem troski o zdrowie człowieka, nadal obowiązują. W związku z tym, mięso królicze nie powinno być spożywane przez ludzi. Mój rozmówca słysząc to, odrzekł zaskoczony: "Ale przecież to takie zdrowie mięso!". Nie dowierzał. Chciał poznać powody, dla których Pismo Święte zabrania jedzenia mięsa z królika. Zaczynając więc od anatomii i fizjologii, przedstawiłam fakty dotyczące tej kwestii. Rynek spożywczy promuje mięso królicze, reklamując, że należy do mięs delikatnych i dietetycznych, więc może konkurować z drobiem i rybami. Pismo Święte jednak nie bez powodu zalicza królika do zwierząt, które Bóg uznał za tzw. nieczyste (nie nadające się do spożycia). Rozwój bada