Przejdź do głównej zawartości

Pytanie: Mam niedoczynność tarczycy (chorobę Hashimoto). Czy powinnam wykluczyć z diety soję i gluten?

Mam niedoczynność tarczycy (chorobę Hashimoto). Czy powinnam wykluczyć z diety soję i gluten?

Specjalista dietetyk Wiesława Skrzypczak odpowiada:

Choroba Hashimoto to najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy. Jest to schorzenie autoimmunologiczne (z tzw. autoagresji), w którym organizm wytwarza przeciwciała niszczące tarczycę. W pierwszej fazie choroby może wystąpić nadczynność, ale z czasem rozwija się niedoczynność tego gruczołu, ponieważ tarczyca wytwarza coraz mniej hormonów. Zdarza się, że choroba nie daje początkowo żadnych objawów i może być przez długi czas nierozpoznana. Leczenie polega na uzupełnianiu hormonów tarczycy do końca życia.

Dieta w tej chorobie ma dość duże znaczenie. Niektóre pokarmy zawierają substancje, które zaburzają produkcję hormonów tarczycy. Mogą one spowodować powstanie wola (powiększenie gruczołu tarczowego). Do tych produktów zalicza się:
  • warzywa krzyżowe(np.kapustę, kalafiora, brokuły, brukselkę)
  • soję
  • kukurydzę
  • słodkie ziemniaki
  • maniok (tapiokę)
  • brukiew
  • proso(kaszę jaglaną)
  • orzechy ziemne
Należy ograniczyć te produkty w diecie, ale nie ma konieczności ich całkowitej eliminacji. Gotowanie zmniejsza ich niekorzystne działanie na chory narząd.
W przypadku choroby Hashimoto stwierdzono także niekorzystny wypływ nadmiaru jodu w diecie. Zaleca się zatem ograniczyć spożycie ryb morskich i wodorostów (np. kelp, chlorella, spirulina i inne).

Jeśli chodzi o gluten, to u niektórych osób może on pobudzać układ immunologiczny, powodując zwiększenie produkcji przeciwciał. Badania wykazują, że część pacjentów z autoimmunologicznymi schorzeniami tarczycy (m. in. choroba Gravesa-Basedowa, choroba Hashimoto) ma celiakię lub alergię na gluten (lub tylko na pszenicę). Takie białko nie jest wtedy dobrze trawione i organizm wytwarza przeciwciała. Zanim jednak wyeliminujemy gluten z diety, powinniśmy sprawdzić, czy faktycznie jest on dla nas szkodliwy. Nie należy wprowadzać diety bezglutenowej przed wykonaniem badań, ponieważ może to mieć wpływ na ich wynik.

Podobnie jak na gluten, organizm może zareagować na białka mleka. Wskazane jest więc wykonanie testów na alergię także w tym kierunku.

Komentarze

  1. Dziękuję za ten artykuł. Choruję na Hashimoto od kilku lat, ale dopiero od niedawna zainteresowałam się dietą. Do tej pory ograniczałam gluten, teraz już wiem, że bez wykonania testów to nie było dobre rozwiązanie. Myślałam, że kukurydzę mogę jeść bez ograniczeń. Poza tym uwielbiam sushi, nigdy go sobie nie żałowałam. Teraz wiem, że powinnam jeść je dużo rzadziej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ograniczenie glutenu to dobry pomysł, jednak uważam że jeśli lekarz nie stwierdzi żadnej nietolerancji pokarmowej odstawienie nabiału jest zbędne.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziś wiemy, że nabiał w diecie to więcej problemów niż korzyści. http://www.siegnijpozdrowie.org/czytelnia/?p=1142

      Usuń
  3. Mam Hashi. Odstawiłam gluten. Po nabiale wypadają włosy powraca zgaga i refluks. Testy na alergie i nietolerancje na nabiał są ok oprócz białkami jaj. I tak musze wykluczyć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".

Popularne posty

O przaśnych chlebach, czyli podpłomykach i macach

W dawnych czasach chlebem nazywano cienki placek - z roztartych kamieniami ziaren, wody i odrobiny soli, wypiekany na rozgrzanych kamieniach. Taki, nazwijmy go dalej chleb, był przaśny (nie podlegał fermentacji) i dlatego określano go słowem "przaśnik". Słowianie takie pieczywo nazywali podpłomykami. Hindusi mówią o nim czapatti, Żydzi maca, a Indianie tortilla. Więc bez cienia wątpliwości rzec można, że chleby przeszłości posiadały zdecydowanie inną recepturę niż dzisiejsze chleby. Nie było w nich przede wszystkich ani drożdży, ani zakwasu. Świeże, przaśne pieczywo jest zdrowe, w przeciwieństwie do świeżego pieczywa na drożdżach czy zakwasie. Przaśne podpłomyki nie obciążają żołądka kwasem i fermentacją. Dziś, wzorem naszych prapradziadów możemy także spożywać przaśny, niekwaszony chleb. Najprostszy przepis na podpłomyki to: wziąć mąkę, wodę i trochę soli. Z tych składników zagnieść ciasto, dodając mąkę w takiej ilości, aby ciasto nie kleiło się do palców. Z kolei r

Niebezpieczne owoce morza

Coraz częściej na polskich stołach goszczą frutti di mare , czyli mięczaki (małże, omułki, ostrygi, ślimaki, ośmiornice, kalmary) i skorupiaki (krewetki, kraby, homary, langusty). Dietetycy chwalą owoce morza ze względu na cenne wartości odżywcze, jednak ich spożywanie może wywołać zatrucia pokarmowe. Spożywanie owoców morza staje się w Polsce coraz popularniejsze, a więc i prawdopodobieństwo zatruć po ich spożyciu wzrasta. Większość zatruć wywołuje negatywne objawy neurologiczne lub ze strony układu pokarmowego. Niektóre mogą być śmiertelne dla człowieka — śmiertelność może sięgać 50 proc. przypadków. Dlaczego tak się dzieje? Po pierwsze, zatrucia są spowodowane zanieczyszczeniem środowiska życia tych stworzeń fekaliami ludzkimi, w których mogą być obecne bakterie z rodzaju Salmonella lub Clostridium. Po drugie, większość owoców morza to filtratory — działają jak bardzo wydajny filtr wody. Można to sprawdzić, wrzucając małża do akwarium, w którym dawno nie wymieniano wody

Koherentni żyją zdrowiej

Zachowania zdrowotne kształtują różne obszary życia mające wpływ na ludzkie zdrowie. W tych sferach ludzkiej aktywności można znaleźć te, które mają charakter prozdrowotny, ryzykowny lub antyzdrowotny. Osobiste wzięcie odpowiedzialności za sprawy własnego zdrowia stanowi istotny element profilaktyki zdrowotnej.  Jednym z elementów wpływających na kształt zachowań zdrowotnych są czynniki psychologiczne. Potrzebie troski o zdrowie sprzyjają przeświadczenie o poczuciu sensu życia oraz posiadanie celów, które warto realizować. Badacze zauważyli związki jakie istnieją pomiędzy różnymi cechami osobowościowymi a stosunkiem do zdrowia. Stworzono wiele modeli opisujących te zależności. Jednym z najbardziej znanych jest koncepcja poczucia koherencji (spójności) Antonovskiego. W psychologii zdrowia stanowi metodę oceny zachowań prozdrowotnych. Aaron Antonovsky (1923-1994) określił poczucie koherencji za rodzaj postawy ukształtowanej z trzech elementów: Zrozumiałość otaczającej rzeczywistości Pier

Trzydzieści przepisów na zielone szejki

Fot. Małgorzata Misiak O walorach zielonych szejków pisałam kilka dni temu. Są ciągle w modzie i myślę, że moda ta nigdy nie minie. Aby więc zachęcić tych, którzy jeszcze nie spróbowali, a urozmaicić szejkowanie (shake'owanie) tym, którzy szejkami się już znudzili, przekazuję trzydzieści przepisów na zielone szejki. Teraz możecie każdego dnia miesiąca mieć innego szejka! Szejkujcie i szukajcie swoich ulubionych smaków!

Mięso królicze — jeść, czy nie jeść

W czasie robienia dzisiejszych zakupów, nawiązała się między mną, a sprzedającym ciekawa rozmowa. Problem dotyczył jedzenia mięsa z królika. Powiedziałam, że nie uważam biblijnego podziału zwierząt na "czyste" i "nieczyste" jedynie za przepis ceremonialny, i że zasady diety biblijnej, będące wyrazem troski o zdrowie człowieka, nadal obowiązują. W związku z tym, mięso królicze nie powinno być spożywane przez ludzi. Mój rozmówca słysząc to, odrzekł zaskoczony: "Ale przecież to takie zdrowie mięso!". Nie dowierzał. Chciał poznać powody, dla których Pismo Święte zabrania jedzenia mięsa z królika. Zaczynając więc od anatomii i fizjologii, przedstawiłam fakty dotyczące tej kwestii. Rynek spożywczy promuje mięso królicze, reklamując, że należy do mięs delikatnych i dietetycznych, więc może konkurować z drobiem i rybami. Pismo Święte jednak nie bez powodu zalicza królika do zwierząt, które Bóg uznał za tzw. nieczyste (nie nadające się do spożycia). Rozwój bada