poniedziałek, 3 września 2012

Jak przygotować zdrowe śniadanie dla ucznia

Już wrzesień. Wakacje za nami. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dla jednych będzie on kolejnym, dla drugich pierwszym, a dla innych ostatnim. Niezależnie od tego do której klasy uczęszcza dziecko, spędza w szkolnej ławce wiele godzin każdego dnia. Aby przyswajać wiedzę, musi mieć energię. Potrzebuje jej także do ćwiczeń na zajęciach wf-u i zabawy podczas przerw (to - niezależnie od wieku - lubią wszystkie dzieciaki:-). Poza tym młody organizm intensywnie rośnie, a do tego potrzebne są składniki odżywcze. Dlatego każdy uczeń potrzebuje prawidłowo skomponowanej diety, w tym - śniadania.


O tym z czego i jak przygotować zdrowe śniadanie dla ucznia (w domu i do szkoły), powiemy podczas spotkania Stowarzyszenia, które odbędzie się 15 września o godz. 18.00 przy Zeylanda 11 w Poznaniu. W programie także praktyczne pokazy kulinarne na podstawie sprawdzonych przepisów i degustacja. Wstęp wolny.

2 komentarze:

  1. Moje dzieci obowiązkowo zjadają śniadanie przed wyjściem z domu. Najczęściej jest to jogurt lub mleko z płatkami. Ulubione płatki to miodowe Misiole Obsta (koniecznie oponki). Do szkoły oprócz kanapek zabierają zawsze owoce lub warzywa.
    Mama

    OdpowiedzUsuń
  2. Śniadanie jest bardzo ważne i dobrze, że Pani tego pilnuje. Brawo za owoce i warzywa do drugiego śniadania! Jeśli chodzi jednak o Misiole, to ich skład sprawia, że nie mogą być zaliczone do produktów zdrowych. W 100 g produktu znajduje się aż 29,2 g cukrów..., a tylko 3 g błonnika. Polecam wykład http://blog.siegnijpozdrowie.org/2012/10/jak-przygotowac-zdrowe-sniadanie-dla.html w którym przedstawiamy propozycje zdrowych śniadań.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze publikowane są po zatwierdzeniu. Jeżeli szukasz swojego komentarza lub odpowiedzi na niego, sprawdź czy wszystkie są wczytane - użyj polecenia "Wczytaj więcej".